کد خبر: ۳۴۵۹۸
تعداد بازدید: ۱۴۴۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳

امضا نخستین قرارداد فروش گاز ایران برای تولید LNG

نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی برای تولید گاز مایع‌شده (ال.ان.جی) صادراتی به مدت ۲۰ سال میان شرکت ملی نفت ایران و یک شرکت نروژی-ایرانی امضا شد.
به گزارش مارین نیوز از شرکت ملی نفت ایران، این قرارداد را شرکت ملی نفت ایران و شرکت آی.اف.ال.ان.جی «IFLNG» (تحت مالکیت شرکت پالایش گاز خارگ و شرکت نروژی Hemla) امضا کردند.
این شرکت با استفاده از شناور ویژه Carribean FLNG متعلق به شرکت بلژیکی اکسمار «Exmar» و در اجاره شرکت آی.اف.ال.ان.جی IFLNG به عنوان نماینده انحصاری شرکت اکسمار، توانایی تولید سالیانه 500 هزار تن ال.ان.جی LNG  را دارد.


در این راستا شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG طی سه ماه اقدامات لازم جهت نافذ شدن این قرارداد بیست ساله فروش گاز طبیعی را انجام داده و با اجرایی شدن آن، پیش بینی می شود شناور CarribeanFLNG از اواسط سال ۱۳۹۷ در بندر خدماتی پارس مستقر شده و پس از طی مراحل راه اندازی، آمادگی دریافت روزانه حدود ۲.۳ میلیون متر مکعب در روز گاز طبیعی از پالایشگاه هفتم گازی پارس جنوبی را داشته باشد.
شناور Carribean FLNG که مراحل تست آن در کشور چین به اتمام رسیده است، دومین شناور ساخته شده در جهان با قابلیت تولید گاز مایع شده در دریا است. 
بر اساس گزارش موسسات معتبر بین المللی پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ ساخت سه شناور FLNG دیگر نیز به اتمام برسد.  
بر اساس این گزارش، در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۶ بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، نرخ گاز طبیعی برای فروش به واحدهای کوچک‌ مقیاس تولید گاز مایع‌ شده (LNG) و نیز واحدهای فشرده‌ سازی گاز طبیعی با هدف صادرات را ابلاغ کرده است. امضای این قرارداد مبتنی بر آن ابلاغیه و در راستای توسعه سبد صادراتی انرژی کشور بوده و سریعترین گام موثر برای حضور ایران در بازار جهانی LNG است. 

گفتنی است، با توجه به محدودیت انتقال گاز از طریق خط لوله، بخشی از صادرات گاز ایران به مناطق دوردست مانند اروپا باید به صورت ال.ان.جی و از مسیر دریا انجام شود که تحقق آن به ایجاد زیرساخت ها و تامین تجهیزات ویژه نیاز دارد. ال.ان.جی به گاز طبیعی اطلاق می شود که برای ذخیره سازی یا حمل و نقل در حجم زیاد به حالت مایع تبدیل شده است. بیش از 30 درصد تجارت گاز دنیا از طریق ال.ان.جی صورت می گیرد. این صنعت پیوسته درحال گسترش است اما روند اجرای این طرح ها در ایران مناسب نیست که علت اصلی آن به فقدان فناوری های نوین و اعمال تحریم ها بازمی گردد.
ارسال نظر