کد خبر: ۳۵۱۷۱
تعداد بازدید: ۱۱۹۳
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸

توقف سوختن سالانه 300 میلیون دلار گاز در خلیج‌ فارس

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به آغاز بهره‌برداری رسمی از تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام، اعلام کرد: صرفه اقتصادی راه‌اندازی این تاسیسات جدید معادل 300 میلیون دلار در سال برآورد می‌شود.
به گزارش مارین نیوز، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران درباره مهمترین مزیت‌های بهره‌برداری از تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام، اظهار داشت: این تاسیسات از ظرفیت فرآورش و جمع‌آوری روزانه 80 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت میدان مشترک هنگام برخوردار است.
حمید بورد با اعلام اینکه ارزش حرارتی گازهای جمع‌آوری شده در این پروژه معادل 14 هزار بشکه نفت خام در روز است، تصریح کرد: با احتساب نفت خام بشکه‌ای 50 دلار با اجرای این پروژه روزانه بیش از 700 هزار دلار صرفه‌ اقتصادی نصیب کشور خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه صرفه اقتصادی و ارزش‌آفرینی راه‌اندازی تاسیسات جدید فرآورش گاز میدان هنگام سالانه بالغ بر 300 میلیون دلار است، گفت: در مجموع با بهره‌برداری از این تاسیسات جدید در مدت زمان بین 100 تا 120 روز کل هزینه‌های سرمایه‌گذاری 70 میلیون یورویی این پروژه بازگشت داده می‌شود و عملا این طرح یکی از طرح‌های اقتصادی صنعت نفت است.
بورد با یادآوری اینکه در کنار دستاوردهای اقتصادی بهره‌برداری از این پروژه مزیت‌های زیست محیطی هم به همراه دارد زیرا میزان گازسوزی در مشعل‌های جزیره قشم به حداقل کاهش یافته و مطابق با استانداردهای بین‌المللی خواهند شد، افزود: یکی دیگر از مزیت‌های این طرح کاهش میزان آلایندگی‌های گاز تولیدی از حدود 20 هزار پی.پی.ام به سه پی.پی.ام بوده که قابلیت مصرف به عنوان سوخت در نیروگاه‌های برق و واحدهای صنعتی و خوراک صنایع پتروشیمی در سطح جزیره قشم و استان هرمزگان را دارد.
وی، تاکید کرد: عملا با بهره‌برداری از این تاسیسات جدید زمینه طراحی و ساخت طرح‌های جدید پتروشیمی با استفاده از خوراک گاز متان فراهم شده است.
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با بیان اینکه تمامی مراحی طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از تاسیسات فرآورش گاز هنگام توسط متخصصان داخلی انجام گرفته است، گفت: سهم استفاده از تجهیزات ساخت داخل هم در این پروژه به بیش از 70 درصد رسیده است.
وی با اعلام اینکه برای نخستین بار در سطح صنعت نفت در راه‌اندازی این تاسیسات گازی از روش PSSR  (Pre Start-up Safety Review) استفاده شده است، خاطرنشان کرد: با انجام چند اقدام فنی دیگر به زودی روزانه 7 تا 8 میلیون فوت مکعب دیگر به ظرفیت جمع‌آوری و فرآورش گاز این میدان هنگام افزوده خواهد شد.
گفتنی است، تاسیسات فرآورش گاز میدان مشترک نفتی هنگام چهارشنبه هفته گذشته (نهم اسفندماه) با دستور رییس‌جمهوری به صورت رسمی افتتاح شد.
هم‌اکنون به طور متوسط روزانه ٧٠ میلیون فوت مکعب گاز در میدان گورزین تولید می‌شود که با اجرای طرح جدید میدان هنگام عملا ظرفیت تولید گاز ایران در بزرگترین جزیره خلیج فارس به دو برابر افزایش یافته است.


ارسال نظر