کد خبر: ۳۵۵۸۲
تعداد بازدید: ۱۹۹۸
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵

محور نرم افزارها در نقشه راه فناوری های دریایی

مجموعه متشکل از اطلاعات، ابزارها و تکنیک‌ هایی که از علم و تجربه عملی نشأت‌گرفته‌ اند و در توسعه، طراحی، تولید و به‌کارگیری محصولات، فرایندها، سیستم‌ ها و خدمات مورد استفاده قرار می‌ گیرند را می‌ توان تعریفی از فناوری در محور نرم‌ افزارها نامید.
به گزارش مارین نیوز، شناخت نرم ‌افزارهای طراحی و مدل ‌سازی و رسیدن به دانش و مهارت نرم‌ افزاری که توسط آن بتوان به یک طراحی ویژه در تمام فناوری‌ های موجود در حوزه دریا دست ‌یافت، یکی از اهداف بررسی محور نرم ‌افزارها خواهد بود. به‌عنوان ‌مثال در حوزه نظامی، طراحی شناور تندرو که بیشترین سرعت، کمترین مقاومت و قابلیت دریا مانی و مانور دهی بسیار بالا در امواج را داشته باشد، می ‌تواند مثالی در این زمینه باشد. 
هرچند افزایش سرعت با انتخاب سیستم رانش مناسب تا حدودی ارضا خواهد شد، اما رسیدن به دانش طراحی که توسط آن بتوان یک طراحی ویژه ‌ای برای شناورهای تندرو در نظر گرفت یکی از اهداف بررسی این محور خواهد بود. 
امروزه نرم ‌افزارهای تخصصی نقش قابل ‌توجهی را در تسریع بخشیدن به محاسبات مهندسی، بر عهده ‌دارند. به‌ منظور حصول شناخت بیشتر فناوری ‌های محور نرم‌افزارها، فناوری ‌هایی که در نرم‌ افزارهای حوزه دریا وجود دارند به سه بخش شامل مجموعه نرم ‌افزارهای شناور، سازه ‌های دریایی و کاربردهای دریایی دسته ‌بندی‌شده‌ اند. 

بر اساس این گزارش؛ موضوع نرم ‌افزارهای دریایی در کتاب " نقشه راه فناوری‌ های دریایی" مطرح ‌شده است. این کتاب توسط ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری سازمان ها و ارگان ها دریایی، اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز با هدف شناسایی فناوری های اولویت دار حوزه دریا تدوین و منتشر شده است.
روش شناسی تدوین نقشه راه فناوریهای دریایی ایران، صنایع و فعالیت های دریایی کشور، اهداف توسعه صنایع دریایی کشور در چشم انداز 1404، تدوین و ترسیم نقشه راه، پوشش ها و رنگ ها، سیستم های بهره برداری بستر دریا برای منابع نفت و گاز، استانداردهای طراحی سازه های دریایی، نگهداری و تعمیرات سازه های دریایی، پیش برنده های دریایی، محرکه اصلی، نرم افزارهای صنایع دریایی، ربات های زیرسطحی، طراحی و مدل سازی شرایط محیطی، استحصال انرژی از امواج و استخراج ترکیبات طبیعی از منابع دریایی پانزده سر فصل این کتاب 144 صفحه ای هستند. ارسال نظر