کد خبر: ۳۶۰۹۴
تعداد بازدید: ۱۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰

اتصال خط لوله دریایی جدید میدان رشادت به منطقه لاوان / همراه تصاویر

عملیات اتصال خط لوله دریایی جدید 16 اینچ میدان نفتی رشادت به خط لوله اصلی نفت ورودی به تاسیسات فرآورش نفت‌خام خشکی در منطقه لاوان با موفقیت به پایان رسید.
به گزارش مارین نیوز، در راستای اهداف بلند مدت این شرکت، پروژه توسعه میدان نفتی رشادت به منظور افزایش برداشت نفت ‌خام از این میدان از سال 1386 آغاز و پس از انجام مطالعات مهندسی و امکان ‌سنجی بخش ‌های مختلف پروژه، عملیات اجرایی در دو فاز دریا و خشکی از سال 1389 اجرا شد.


پس از پایان فعالیت ‌های پیمانکار در بخش خشکی و تکمیل خط لوله جدید نفت دریافتی در سال 1392 (به طول  106 کیلومتر از سکو تا تاسیسات خشکی)، با توجه به در حال اجرا بودن پروژه در بخش دریا و وجود اشکال و موانع موجود در محل انشعاب (TieIn) به خط لوله اصلی نفت ورودی به تاسیسات فرآورش نفت ‌خام، امکان اتصال و برقراری ارتباط بین خط لوله جدید و خط لوله اصلی میسر نشد.
بر اساس بررسي ‌هاي صورت گرفته و با مذاکرات و جلسات هماهنگی متعدد بین واحدهای عملیاتی منطقه (خشکی – دریا) پس از اخذ مجوزهای لازم از مسئولان مربوطه، در راستای رفع اشکالات اساسی و کاهش نقاط مستعد خطر در زمینه عملیات تولید نفت و گاز در مجتمع دریایی سلمان و تاسیسات فرآورش نفت‌ خام خشکی، سناریوی خاموشی تجهیزات در بخش خشکی و دریا اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، این عملیات با توجه به حجم فعالیت‌ ها، همچنین حساسیت و شرایط خاص حاکم بر تاسیسات فرآورش نفت خشکی و مجتمع دریایی سلمان با در نظر گرفتن صرفه‌ جویی اقتصادی، برنامه ‌ریزی و اقدامات اجرایی در بازه زمانی 36 ساعت کار پیوسته از روز پنج ‌شنبه 13 دی ‌ماه، بدون هیچگونه توقف در انجام عملیات و بروز حادثه جانی، مالی و زیست محیطی با موفقیت انجام شد.ارسال نظر