کد خبر: ۳۶۱۲۱
تعداد بازدید: ۱۵۱۵
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸

آغاز تزریق گاز ازسکوی ۱۳B به پالایشگاه خشکی/بهره ‌برداری ازواحد دانه‌ بندی گوگرد فاز۱۳

برای نخستین بار و با ثبت رکوردی بی‌سابقه در تاریخ صنعت فراساحل کشور، پس از ده روز کاری از شروع هوک آپ و راه ‌اندازی نخستین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی، گاز برداشت شده از موقعیت مخزنی این عرشه به پالایشگاه خشکی تزریق شد.
به گزارش مارین نیوز، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: پس از انجام آخرین عملیات باقیمانده در راه‌ اندازی خط لوله دریایی این سکو، با همت و تلاش بی ‌وقفه کارکنان عملیاتی این بخش، پس از ده روز کاری از شروع هوک آپ و راه اندازی سکوی ۱۳B، گاز ترش استحصال شده از موقعیت مخزنی این سکو در ساعت ۲۳ روز پنجشنبه، ۲۷ دی ۹۷ به سمت خشکی ارسال و با طی مسیر ۹۰ کیلومتری خط، پس از دو ساعت در پالایشگاه دریافت شد.
به گفته پیام معتمد، گاز ترش استحصال شده از سکوی ۱۳B به چهارمین ردیف شیرین‌ سازی پالایشگاه فاز ۱۳ تزریق شده و با توجه به تمهیدات لحاظ شده در این ردیف از ساعت ۳ بامداد جمعه، ۲۸ دی‌ پس از فراوری به شبکه سراسری گاز ارسال شد.
وی با یادآوری رکوردزنی اخیر عملیات راه ‌اندازی همزمان دو سکوی فاز ۱۳ در کمتر از 4 روز کاری افزود: بدون شک ثبت رکوردهای تازه دریایی در طرح توسعه فاز ۱۳، نقطه قوتی در کارنامه درخشان پارس جنوبی خواهد بود.
با توجه به پیشرفت مناسب طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، پیام معتمد پیش ‌بینی کرد به زودی ارسال گاز از دومین عرشه دریایی این طرح به پالایشگاه خشکی آغاز شود.
معتمد با اشاره به افزایش حجم فعالیت ‌های این طرح برای رسیدن هر چه سریعتر به اهداف توسعه آن افزود: مطابق با برنامه‌ ریزی انجام شده تا پایان بهمن‌ ماه سال جاری نیمی از اهداف توسعه این طرح با برداشت روزانه 1 میلیارد فوت مکعب (معادل ۲۸ میلیون مترمکعب) گاز غنی از مخزن مشترک پارس جنوبی با قطر محقق خواهد شد.


واحد دانه ‌بندی گوگرد فاز ۱۳ به بهره ‌برداری رسید
واحد دانه‌ بندی گوگرد پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی در راستای تحقق اهداف زیست ‌محیطی و ایجاد امکان صادرات گوگرد تولید شده در این طرح، در سرویس قرار گرفت.
مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: پس از گذشت کمتر از یک ماه از تولید گوگرد مذاب، با بهره‌برداری از این واحد رکورد دیگری در فعالیت ‌های توسعه ‌ای فاز ۱۳ پارس جنوبی به ثبت رسید.
معتمد به نقش موثر این واحد در حفاظت از محیط ‌زیست اشاره کرد و گفت: تولید گوگرد دانه ‌بندی شده بر اساس استاندارد sudic، پس از یک ساعت از راه‌ اندازی اولین پکیچ  گوگرد دانه ‌بندی محقق شد.
وی تولید محصولات منطبق با استانداردهای معتبر بین ‌المللی را منجر به تداوم صادرات به بازارهای جهانی عنوان کرد و ضمن اشاره به تخصص و تعهد تیم پروژه فاز ۱۳ پارس جنوبی افزود: در اولین ردیف بازیافت گوگرد پالایشگاه فاز ۱۳ رکورد کمترین فلرینگ ‌گاز اسیدی از ورود گاز ترش به پالایشگاه تا زمان تولید گوگرد مذاب را شاهد بودیم.
گفتنی است، همزمان با عملیاتی شدن هر چهار ردیف شیرین ‌سازی پالایشگاه طرح توسعه فاز ١٣، همه واحدهای زیست ‌محیطی این پالایشگاه نیز در چرخه بهره‌ برداری قرار گرفته‌ اند.

ارسال نظر