کد خبر: ۳۶۸۰۷
تعداد بازدید: ۱۵۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷

آغاز طرح مطالعاتی اجرای سیستم سندبای پسینگ در بندر امیر آباد

مطالعه و تحلیل بر روی فرآیند رسوب گذاری دریای خزر با طراحی سیستم سندبای پسینگ در بندر امیر آباد آغاز شد.
به گزارش مارین نیوز، عملیات رهاسازی دانه های رنگ آمیزی شده در موقعیت های از پیش تعیین شده با هدف مطالعه رژیم رسوب گذاری دریای خزر در آبهای بندر امیرآباد ۲۲ آبان ماه ۹۸ برای نخستین بار در کشور انجام شد.
مدیر بندر امیرآباد در حاشیه اجرای این عملیات با بیان اینکه رژیم رسوب گذاری دریای خزر از غرب یه شرق بوده و کانال ها و حوضچه های بندر امیر آباد خاستگاه نهایی این رسوب ها می باشد، گفت: با رهاسازی دانه های رنگی در دریا و رصد حرکت آن ها، نحوه رسوب گذاری به طور دقیقی بررسی و مدل های گوناگون برای کاهش رسوب ارائه می شود. 
سیاوش رضوانی رسوب‌ گذاری در دهانه بندر را یکی از مسائل مهم در مدیریت بهره‌ برداری بنادر تجاری برشمرد و گفت: با افزایش رسوب در کانال های دسترسی و حوضچه های بنادر، میزان لایروبی برای تامین عمق ایمن متناسب با آبخور مورد نیاز کشتی‌ های متردد، به طور قابل توجهی بالا رفته و تعادل چرخه هزینه ها از تخلیه و بارگیری کالا تا ارائه آن به بازار مصرف مختل می شود. 
وی همچنین رسوب ‌گذاری در حوضچه های بنادر و اطراف سازه ‌های دریایی را یکی دیگر از مسائل مهمی عنوان کرد که اهمیت مطالعه بر روی رژیم رسوب گذاری را نمایان می کند.
مدیر بندر امیر آباد در پایان ابراز امیدواری کرد با بررسی و تحلیل داده های این سیستم، جهت حرکت، پتانسیل ساحل و میزان انتقال رسوب، راهکارهای مطلوب جهت مقابله با رسوب گذاری و کاهش آن توسط کارشناسان ارائه شود.

ارسال نظر