کد خبر: ۳۶۸۱۱
تعداد بازدید: ۱۱۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷

کاهش آلاینده های گازی با استفاده از سوخت های کم سولفور

وزیر راه و شهرسازی گفت: استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است
به گزارش مارین نیوز، وزیر راه و شهرسازی در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ ای تغییر اقلیم که صبح امروز در محل کتابخانه ملی گشایش یافت، گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازنگری اساسی واقع شده است و بزودی با ابلاغ مقررات جدید آن و الزامی شدن این مبحث مهم، شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهیم بود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ های زیادی برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ ای در دست اجرا دارد که کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌ های مختلف حمل و نقل از آن جمله است.
وی گفت: یکی از دستورات کاری وزارت راه و شهرسازی، خلق مسیر‌های جدید هوایی با هدف کاهش مصرف سوخت بوده و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید ایجاد شده است که در نتیجه روزانه ۷ هزار تن گاز گلخانه ‌ای در کشور کمتر ایجاد می‌ شود.
آقای اسلامی گفت: توسعه ناوگان ریلی از ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و همچنین استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است که در این جهت چند شرکت دانش بنیان مشغول تهیه و سولفور زدایی از سوخت کشتی‌ ها هستند.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر زندگی و معیشت جمع زیادی از مردم، گفت: توسعه ناموزون و بی توجهی به موضوعات زیست محیطی در اجرای طرح‌ های عمرانی ، از طاقت زيست بوم فراتر بوده موجب ناهنجاری‌های زیست محیطی شده است و باید با لحاظ کردن تعهد عقلی و اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت و از توسعه بی رویه پرهیز کنیم.
وی تصریح کرد: ضوابط مصرف و بهینه سازی انرژی باید به فرهنگ غالب ملت ایران بدل شود و پایداری محیط زیست را در اجرای طرح ‌های عمرانی جزو تکالیف خود بدانیم و ظرفیت تاب آوری شهر‌ها و سکونتگاه‌ ها را افزایش دهیم و با هوشمند سازی شهر‌ها و طراحی مراکز تجمعی و کسب و کار‌ها سفر‌های درون شهری به حداقل برسد ضمن اینکه توجه به توسعه فضا‌های سبز و پارک‌ ها باید در اولویت ساخت و ساز‌های شهر‌ها قرار گیرد.
ششمین کنفرانس منطقه ‌ای تغییر اقلیم روز‌های ۲۷ و ۲۸ آبان در پنج محور "پیش ‌بینی و پیش‌ آگاهی ‌های اقلیمی، سیل و مخاطرات جوی و اقلیمی"، "اثرات تغییر اقلیم و آسیب ‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی"، "توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب ‌آوری"، "سازگاری و کاهش پیامد‌های زیان ‌بار تغییر اقلیم" و "آثار و آسیب ‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم" برگزار می ‌شود.

ارسال نظر