کد خبر: ۱۷۰۸۸
تعداد بازدید: ۲۸۳
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۰

تعیین تکلیف آخرین فاز پارس جنوبی

بالاخره قرارداد توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی (آخرین فاز توسعه نیافته این میدان گازی مشترک با قطر) امضاء شد.

به گزارش مارین نیوز، در حالیکه بعد از خروج چینی‏ها از توسعه فاز 11، دو شرکت پتروپارس و مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی مدعی شدند که قرارداد این طرح را به عنوان پیمانکار امضا کرده اند، مدیر پیگیری پروژه‌های پتروپارس از توسعه کامل فاز 11 توسط این شرکت خبر داده است.

سیدهادی میرباقری اعلام کرد: قرارداد توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی میان شرکت نفت و گاز پارس، به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران، و شرکت پتروپارس در تاریخ 23 مرداد 1392 به امضا رسید.

او با اشاره به حضور پتروپارس در فازهای 1، 4و5، و 6و7و8 پارس جنوبی در مورد جزییات قرارداد فاز 11 گفت: این قرارداد در قالب بیع متقابل امضا شده است و شرکت پتروپارس متعهد شده که در مدت 52 ماه این فاز را توسعه دهد.

میرباقری افزود: بر اساس این قرارداد ساخت و نصب دو سکوی سرچاهی - پایه و عرشه- و حفر 12 حلقه چاه در هر سکوی سرچاهی در دستور کار قرار گرفته و دو خط لوله 32 اینج هر یک به طول حدود 135 کیلومتر جهت انتقال گاز به خشکی ساخته می‌شود.

مدیر پیگیری پروژه‌های پتروپارس تأکید کرد: ساخت تأسیسات دریافت و جداسازی و تثبیت میعانات و مخازن ذخیره میعانات در خشکی و ساخت و نصب تأسیسات صادرات میعانات گازی (SBM) از دیگر موارد این قرارداد است.

پس از گذشت حدود 50 ماه از سپردن توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی به یک شرکت چینی، بدون اجرای ابتدایی ترین فعالیت‌های توسعه‌ای، این شرکت از این طرح خارج شد.

ارسال نظر