کد خبر: ۱۷۲۵۶
تعداد بازدید: ۴۱۶
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۰

مذاکرات بی‏حاصل تأسیسات دریایی و حفاری شمال برای ساخت جک‏آپ

رییس هیأت مدیره شرکت PSK کیش (از همکاران شرکت مهندسی و ساخت تدسیسات دریایی ایران) درباره فراخوان مدیرعامل شرکت حفاری شمال از سازندگان داخلی دکل‏های حفاری دریایی گفت: ما در این زمینه، مذاکراتی طولانی داشتیم؛ اما برای‏مان مشخص شد که آنها در پی خرید از چین هستند.

سیدمجید آهن‏چیان دراین‏باره به خبرنگار مارین نیوز توضیح داد: شرکت PSK کیش سابقه همکاری با شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران در زمینه دکل‏های حفاری دریایی را دارد و توانستیم در چارچوب این همکاری‏ها، تأییدیه طراحی دکل‏های حفاری دریایی 300 فوت را برای تأسیسات دریایی بگیریم.

وی با بیان اینکه «در حال حاضر شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران (IOEC) صاحب لیسانس ساخت جک‏آپ با گواهینامه مؤسسه رده‏بندی GL آلمان است»، افزود: در صورت همکاری و سفارش مجموعه‏های حفاری کشور، امکان ساخت جک‏آپ توسط این شرکت وجود دارد.

آهن‏چیان با اشاره به اینکه «بنا بر آشنایی قبلی با آقای سید عزت‏الله حجازی، رییس هیأت مدیره شرکت حفاری شمال، و آگاهی از نیاز این شرکت به دکل‏های حفاری دریایی سال گذشته مذاکره برای ساخت جک‏آپ با این شرکت را آغاز کردیم»، یادآور شد: در این زمینه، چندین جلسه با مهندس هدایت‏الله خادمی، مدیرعامل حفاری شمال، و کارشناسان این شرکت داشتیم؛ اما متأسفانه پس از مدتی دریافتیم که مذاکره بی‏حاصل است و این شرکت در پی خرید دکل‏های چینی است.

رییس هیأت مدیره شرکت PSK کیش با بیان اینکه «شرکت تأسیسات دریایی چند سال قبل نیز قراردادی را برای ساخت دکل‏های حفاری دریایی با شرکت ملی حفاری منعقد کرد»، افزود: در آن قرارداد، PSK مدیریت پروژه را برعهده داشت؛ اما به دلیل مشکلات فاینانس و تأمین مالی این پروژه نیز متوقف شد.

این فعال صنایع دریایی با تأکید بر اینکه «در مجموعه صنعت نفت کشور کسی در پی ساخت داخل بویژه در حوزه دکل‏های حفاری نیست»، نسبت به رویکرد مسؤولان دولت یازدهم نیز ابراز ناامیدی کرد.

وی با بیان اینکه «با آنکه نباید برای قضاوت در قبال دولت جدید عجله کرد؛ اما رویکردهای یک ماه اول آن در جهت اشتغالزایی و تولید نبوده است»، تصریح کرد: آقایان وقتی مسایل را بیش از حد پیچیده می‏کنند و یا مشکلات باقیمانده از دولت قبل را بسیار بیشتر از آنچه تصور می‏کرده‏اند، توصیف می‏کنند؛ باید بر تلاش خود بیافزایند و نه آنکه صرفا از سخت بودن شرایط بگویند.

ارسال نظر