کد خبر: ۱۷۳۱۰
تعداد بازدید: ۳۱۷
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۰

بازسازی خط لوله آسیب‏دیده میدان نفتی هنگام

ایران به انحصار یک شرکت فرانسوی در بازسازی خطوط لوله انتقال نفت زیردریایی در خلیج فارس پایان داد.

به گزارش مارین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‏رسانی نفت و انرژی، لوله انعطاف‌پذیر (FLEXIBLE) انتقال نفت از چاه شماره 7 میدان مشترک هنگام اواخر تیرماه سالجاری به علت برخورد لنگر كشتی دچار شكستگی شده بود که با گذشت حدود سه ماه و در شرایط تحریم، این خط لوله با موفقیت تعمیر و در مدار بهره‏برداری مجدد قرار گرفت.

تکنولوژی ساخت این خط لوله نفت زیردریا دارای ساختاری پنج لایه و پیچیده بوده است؛ به طوری ‌که انحصار ساخت و نصب این خط لوله فراساحلی در انحصار یک شرکت فرانسوی قرار داشت.

بر این اساس، پس از وقوع این حادثه نفتی در تیر ماه سالجاری، مکاتباتی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت فرانسوی برای تعمیر و بازسازی این خط لوله نفتی انجام می‏شود که طرف خارجی برنامه‌ای 6 ماهه به منظور تعمیر و راه‏اندازی مجدد این لوله نفتی ارائه می‏کند.

از سوی دیگر، با توجه به مشترک بودن میدان نفتی هنگام، متخصصان داخلی و بدون مشارکت شرکت فرانسوی دوره تعمیراتی این خط لوله آسیب‏دیده نفت را آغاز می‏کنند و در نهایت، در مدت 7 روز امکان بهره‏برداری مجدد از این لوله نفتی فراهم می‏شود.

در حال حاضر با به پایان رسیدن دوره تعمیرات، مراحل تست و آزمایش این خط لوله نفتی هم با موفقیت به پایان رسیده و تولید نفت از چاه شماره هفت میدان مشترک هنگام هم افزایش یافته است.

این لوله نفتی از پنج لایه مجزا شامل لایه اول به صورت فنری، لایه دوم از جنس لاستیك (rubber) به عنوان عایق لایه زیرین، لایه سوم به صورت فنری، لایه چهارم  شامل دو لایه زره (armor) از جنس فلز كه به صورت مارپیچی در یكدیگر تنیده شده‌اند و لایه رویین از جنس پلی‌اتیلن بوده كه در مجموع علاوه بر استحكام كافی در مقابل فشار جریان نفت، موجب انعطاف‌پذیری كافی در بدنه لوله می‏شود.

ارسال نظر