کد خبر: ۱۸۷۷۷
تعداد بازدید: ۲۴۱
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

ظریف از تفاهم همسایگان خزر خبر داد

وزیر امور خارجه ایران عصر امروز در پایان نشست وزیران خارجه کشورهای ساحلی خزر در مسکو از تفاهم 5 کشور حاشیه خزر برای رفع موارد اختلافی خبر داد.

به گزارش مارین نیوز، محمد جواد ظریف گفت: کشورها درباره ضرورت تلاش مشترک بین خود برای این دریا تاکید دارند. اینکه با توجه به اصل انصاف با یکدیگر توافق کنند.

او افزود: با توجه به اینکه این جلسه‌ای مقدماتی برای اجلاس سران در آستراخان بود، توافقات خوبی در بیانیه و اعلامیه کشورها داشتیم. برخی موارد باقی مانده است که در نشست کارشناسی و نمایندگان ویژه که در تهران خواهد بود و بعد در نشست آستراخان در آستانه‌ی اجلاس سران بررسی می‌شود.

ظریف ادامه داد: جلسه از آنچه که پیش‌بینی می‌شد، بهتر پیش رفته است و درباره رسیدن به راه‌حل درباره نکاتی که هنور توافق حاصل نشده، تفاهم‌های خوبی صورت گرفت. از جمله درباره همکاری کشورها در دریای خزر در زمینه زیست محیطی، حفاظت از منابع زنده دریای خزر و حفظ امنیت و ثبات در این دریا و جلوگیری از حضور بیگانگان تصمیم‌گیری‌های خوبی شد که امیدواریم زمینه همکاری بیش‌تر باشد.

ظریف گفت: جلسه در حدی که توقع می‌رفت و شاید بهتر از آن چه که پیش‌بینی می‌شد، بود. درباره حذف برخی از موارد اختلاف و رسیدن به راه‌حل درباره برخی مواردی که هنوز توافق حاصل نشده بود تفاهم‌های خوبی صورت گرفت.

وزیر امور خارجه افزود: در این نشست هم بحث‌های دو جانبه با وزیران و هم در بخش‌های مشترک با 5 کشور درباره موضوعات مختلفی که منطقه ما با آن دست به گریبان است صحبت کردیم که در بسیاری از آن‌ها مواضع و دیدگاه‌های نزدیک به یکدیگر داریم.

وی گفت: هدف اصلی ما آماده کردن زمینه برای همکاری هماهنگ در یک پهنه آبی منحصر به فرد است که این پنج کشور را به هم وصل کرده و در طول تاریخ دریای همکاری و صلح بوده و امیدواریم با نشست سران در آستراخان این همکاری تقویت شود و ادامه یابد.

ارسال نظر