کد خبر: ۱۸۸۱۲
تعداد بازدید: ۳۲۷
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

اطلاعات جدید از ناوشکن دماوند

فرمانده نیروی دریایی ارتش از رونمایی ناوشکن دماوند در نیمه اول سال جاری خبر داد.

به گزراش خبرگزاری تسنیم، دریادار حبیب‌الله سیاری گفت: کار تست این ناوشکن ادامه دارد و انشاالله تلاشمان بر این است که در 6 ماه اول سال جاری آن را رونمایی کنیم.

وی افزود: به محض اینکه این ناوشکن وارد چرخه عملیاتی شد در مأموریت‌های‌ مختلف از آن استفاده خواهیم کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه «بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در دریاهای شمال از ناوشکن دماوند استفاده خواهیم کرد»، تصریح کرد:  معدود کشورهایی در جهان از توانایی ساخت تجهیزات دریایی برخوردار هستند؛ اما ما پتانسیل خوبی را در ساخت تجهیزات دریایی پیدا کردیم و قطعا حرکت و نگاه ما به آینده است و در آینده دستاوردهای ارزشمند دیگری را نیز رونمایی خواهیم کرد.

27 اسفند ماه سال 91 سازه یک فروند شناور جدید با حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، به همراه سرلشکر فیروزآبادی و دیگر مقامات ارشد نظامی در آب‌های دریای خزر و در بندر انزلی به آب انداخته شد. این سازه، همان نمونه پیشرفته‌تر ناوشکن جماران بود که آن روزها جماران2 نامیده می‌شد؛ اما بعدها به ناوشکن دماوند، تغییر نام یافت.

پیشتر، خط تولید ناوشکن جماران 2 در اواخر سال 85 در صنایع دریایی شهید تمجیدی شهرستان انزلی با نام موج 2 افتتاح شده بود.

این ناوشکن نسبت به نمونه مشابهش که همان ناوشکن جماران است، طول بیشتر ولی در عین حال وزن کمتر و قابلیت‌های بیشتری در حوزه تجهیزات و تسلیحات، حمل نفرات و قدرت مانور و چالاکی بالایی دارد.

این شناور با قابلیت تدافع، تهاجم و رهگیری همزمان اهداف هوایی، سطحی و زیرسطحی، مسلح سامانه موشکی کروز، اژدرافکن، سامانه‌های توپ 76 و 40 میلیمتری، سامانه‌های پردازش راداری، رادارهای تاکتیکی سطحی و هوایی است.

این ناوشکن همچنین مجهز به سامانه جامع مدیریت نبرد و جنگ الکترونیک بوده و قابلیت حمل بالگرد را همچون جماران 1 داراست.

بکارگیری رادار کنترل آتش با قابلیت ردیابی جنگنده‌ها و موشک‌های کروز، به‌کارگیری سامانه کنترل مانیتورینگ به منظور کنترل و هماهنگی عملیاتی فی‌مابین موتور، شافت، پروانه و ناوبری و بکارگیری سیستم رانش با توان بالا جهت تامین سرعت بهینه شناور از نقاط برجسته این شناور است که نسبت به پروژه مشابه قبلی ارتقا یافته و بهینه‌سازی شده است.

بومی‌سازی تجهیزاتی مانند رادار هوایی، سونار فعال و غیرفعال، رادار کنترل آتش، سامانه‌های مخابرات داخلی و . . . از دیگر ویژگی‌های ناوشکن دماوند اعلام شده است که مجموعه این تجهیزات به صورت بومی در سازمان‌های تابعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده است.

ناوشکن پیشرفته جماران 2 حدود 100 متر طول و بیش از 1300 تن وزن دارد و از کاربردی‌ترین ناوشکن‌های موجود در دنیا به شمار می‌آید. هزینه ساخت ناوشکن جماران 2،‌ طبق اعلام مقامات نظامی کشورمان، یک چهارم قیمت مشابه خارجی آن است.

ارسال نظر