کد خبر: ۱۸۹۰۴
تعداد بازدید: ۳۱۸
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

تعیین تکلیف فاز ١١ پارس جنوبی تا دو ماه دیگر

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: سرنوشت توسعه آخرین فاز توسعه نیافته میدان مشترک گازی پارس جنوبی تا دو ماه آینده مشخص می‏شود.

به گزارش مارین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‏رسانی شرکت ملی نفت، رکن الدین جوادی با بیان اینکه «سرنوشت توسعه فاز ١١ پارس جنوبی در انتظار تعیین و تکلیف پروژه LNG است»، گفت: فاز ١١ تنها فاز توسعه نیافته میدان گازی پارس جنوبی است.

وی افزود: هم اکنون کمیته فنی وزارت نفت برای ارزیابی پروژه LNG (که قرار است از این فاز خوراک دریافت شود) میزان بودجه موردنیاز برای اتمام ساخت این پروژه را بررسی می‏کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: تاکنون برای ساخت پروژه ایران LNG بیش از ٢,٥ میلیارد دلار هزینه شده است.

بنابراین گزارش، قرارداد بیع متقابل طرح توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی و ساخت تأسیسات مایع گردانی گاز (LNG) در سال ٢٠٠٤ به طور مشترک با شرکت‏های توتال فرانسه و پتروناس مالزی امضاء شد که پس از تأخیرهای این دو شرکت برای اجرای طرح، این قرارداد به شرکت چینی CNPC واگذار شد.

شرکت چینی طبق قرارداد باید پس از ٥٢ ماه (مهرماه ١٣٩٢) این فاز را به تولید می‏رساند، اما این شرکت هیچگاه به تعهدهای خود عمل نکرد. پس از گذشت حدود ٥٠ ماه از سپردن توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی به این شرکت چینی، بدون اجرای ابتدایی‏ترین فعالیت‏های توسعه ای، این شرکت از این طرح خارج شد.

با وجود اینکه در سال‏های گذشته تلاش‏های زیادی از سوی مسؤولان ایرانی برای ترغیب چینی‏ها به ماندن در پارس جنوبی انجام شد؛ ولی آنها موفق به انجام این پروژه نشدند و سرانجام زمستان ٩١ چینی‏ها از فاز ١١ پارس جنوبی کنار گذاشـته شدند. زمستان همان سال با پیمانکار ایرانی مذاکره‏هایی انجام شد و در نهایت به دستور وزیر نفت فروردین امسال  شرکت پتروپارس از توسعه فاز ١١ پارس جنوبی کنار گذاشته شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت، فروردین امسال وزیر نفت با بیان اینکه «قرارداد فاز ١١ با شرکت  پتروپارس قابل اجرا نبود»، گفته بود: شرکت پتروپارس پولی برای توسعه فاز ١١ پارس جنوبی در اختیار ندارد. هنوزتصمیمی درباره این فاز گرفته نشده است. در حال حاضر، اولویت ما به روی فازهای اولویت اول (١٢،١٥،١٦و ١٧،١٨) است و تصمیم درباره فاز ١١ سر فرصت گرفته می‏شود.

فاز ١١ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی توسعه می‏یابد. گاز استحصالی بعنوان خوراک واحدهای LNG به میزان ١٩٠٠ میلیون فوت مکعب در روز تحویل خواهد شد و علاوه بر آن روزانه ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی سنگین در این فاز تولید خواهد شد.

ارسال نظر