کد خبر: ۱۹۰۶۹
تعداد بازدید: ۳۸۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

سکوی فاز ١٦ پارس جنوبی نصب شد

سکوی ٢٨٠٠ تنی فاز ١٦ پارس جنوبی شب گذشته در موقعیت خود در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش مارین نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، بر اساس برنامه‏ریزی‏های صورت گرفته عملیات جوشکاری سکوی فاز ١٦ پارس جنوبی روی جکت این فاز تا روز شنبه (سوم خرداد) ادامه خواهد داشت.

پس از انجام مراحل موفقیت آمیز ساخت و اجرای سکوی دریایی فاز ١٦ میدان مشترک پارس جنوبی، این سازه فراساحلی اخیرا طی مراسمی از یارد صنعتی شرکت ایزوایکو روی شناور ویژه حمل بارگیری و به سوی موقعیت چاه‏های این بخش از میدان مشترک در آب‏های خلیج فارس که در فاصله ١١٥ کیلومتری ساحل عسلویه قرار دارد، منتقل شد و شرکت تأسیسات دریایی مراحل نصب این سازه را انجام داد.

مطابق برنامه‏ریزی‏های انجام شده، عملیات مربوط به تکمیل و راه اندازی این سازه فوق سنگین روی جکت نصب شده به زودی انجام خواهد شد.

براساس طراحی‏های صورت گرفته،‌ تولید و فرآورش اولیه گاز ترش استحصالی از ١١ حلقه چاه این بخش از مخزن مشترک پارس جنوبی توسط این سکو انجام و به وسیله خطوط لوله زیر دریایی به پالایشگاه‏های واقع در بخش خشکی عسلویه منتقل خواهد شد.

در مراحل ساخت و اجرای این سازه بزرگ فراتر از ٣٨ هزار قطر اینچ عملیات لوله کشی صنعتی (PIPING) ،٥٠ کیلومتر کابل کشی برق و ابزار دقیق و نصب بسیاری از تجهیزات پیشرفته انجام شده است.

پیش از این جکت و سایر متعلقات این بخش از میدان نظیر سازه مشعل و سه پایه‏های ارتباطی توسط شرکت سازنده به موقعیت نصب ارسال شده است.

مراحل ساخت تجهیزات و تأسیسات دریایی فازهای ١٦ پارس جنوبی اواخر سال ١٣٨٥ در قالب قراردادی به شرکت ایزوایکو واگذار شده بود.

یادآور می‏شود هدف‌ از طرح توسعه نهایی فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی تولید روزانه‌ ٥٠ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ٨٠ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌، ٤٠٠ تن گوگرد، سالانه بیش از یک میلیون تن گازمایع و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها است.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
Nader
|
Russian Federation
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۳
0
0
  آفرين و خسته نباشيد ميگم به مديران لايق ، كارشناسان ماهر و كارگران زحمتكش شركت ايزوايكو كه كاملترين سكوى ساخته شده در سالهاى اخير را تحويل مملكت دادند.
ارسال نظر