کد خبر: ۱۹۰۷۱
تعداد بازدید: ۲۹۲
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

مواضع مشترک ایران و قزاقستان در دریای خزر

رئیس جمهور در دیدار با رییس‏جمهور قزاقستان با بیان اینکه «قزاقستان بعنوان یکی از همسایگان برای ایران کشوری حائز اهمیت است»، بر آمادگی ایران برای گسترش و تقویت روابط و همکاری‏های مشترک با این کشور تأکید کرد.

به گزارش مارین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، رؤسای جمهور ایران و قزاقستان امروز (چهارشنبه) در حاشیه چهارمین اجلاس سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در دیدار با یکدیگر بر ضرورت توسعه و گسترش همه جانبه مناسبات دو کشور تأکید کردند.

دکتر حسن روحانی در این دیدار با اشاره به اینکه «در حوزه مسائل مربوط به دریای خزر باید همکاری‌های مشترکی بین ایران و قزاقستان انجام شود»، تجارت، کشتیرانی، حفظ محیط زیست و توسعه گردشگری را از طریق خزر مهم توصیف کرد و افزود: ایران و قزاقستان ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با یکدیگر دارند که باید از این ظرفیت‏ها در جهت گسترش مناسبات استفاده کنیم.

روحانی همچنین بر تسریع در اجرای عملیات احداث خط آهن مشترک میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان تأکید کرد.

نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور قزاقستان، نیز در این دیدار با تاکید بر لزوم توسعه همکاری‌ها و روابط ایران و قزاقستان تصریح کرد: استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران از طریق خط آهن مشترک برای ما بسیار حائز اهمیت است و در جهت تکمیل این پروژه اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه «مواضع ایران و قزاقستان در خصوص دریای خزر با یکدیگر مشترک است»، گفت: اختلاف نظرها در این خصوص از طریق بهره‌گیری از اشتراکات و در چارچوب نگاهی کارشناسانه و حقوقی از سوی سران کشورهای حاشیه خزر قابل حل و فصل است.

نظربایف افزود: دریای خزر دارای ذخایری مهم و آبزیان قابل پرورش منحصر به فردی است که باید همه کشورها از این ظرفیت بتوانند استفاده کنند.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین با دعوت از دکتر روحانی برای دیدار رسمی از قزاقستان علاقمندی کشورش برای گسترش همه جانبه مناسبات با ایران را ابراز و خاطر نشان کرد: قزاقستان از تحرک جدید ایران در مذاکرات با 1+5 حمایت کرده و امیدوار است تحریم‌ها علیه این کشور به زودی برداشته شود.

نظربایف انتخاب روحانی بعنوان رئیس‌جمهور ایران را نه فقط برای ایران بلکه برای منطقه امیدآفرین توصیف کرد.

ارسال نظر