کد خبر: ۱۹۰۷۸
تعداد بازدید: ۱۵۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

تأکید لاریجانی بر انتقال صنایع سنگین به کنار دریا

رئیس مجلس گفت: خشکسالی گریبانگیر اکثر استان‏های بزرگ کشور بوده و باید زودتر راه حلی برای آن پیدا کرد.

به گزارش مارین نیوز، علی لاریجانی در دیدار اعضای مجمع نمایندگان استان فارس، گفت: تعاونی‌ها از طریق پشتیبانی دولت می‌توانند محصولات کشاورزی را خریداری کرده و به فروش برسانند تا زحمات این تولیدکنندگان به هدر نرود و به دلیل اهمیت این موضوع،‌ امیدواریم در این خصوص دولت و مجلس هرچه سریعتر به نتیجه برسند.

وی با تأکید بر تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان استان فارس با وزرای مربوطه، گفت: با تشکیل چنین جلساتی موضوعات مختلف دسته‌بندی و مکانیزم‌های لازم با توجه به شرایط موجود برای رفع مشکلات در نظر گرفته می‌شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه دسته‌بندی کمبودها کمک به فهم بیشتر نواقص می‌کند، تصریح کرد: با دسته‌بندی موارد و مسائل می‌توان فهمید که کدام یک از کمبودها با کمک دولت و کدام با همراهی بخش خصوصی مرتفع می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اهمیت زمان در اجرای طرح‌ها، گفت: برنامه‌های در حال اجرا و مصوب را مطاله کنید و ببینید کدامیک از آنها دوره مطالعاتی‌شان به پایان رسیده تا بتوان برای آنها در بودجه سال آینده ردیفی مشخص کرد که البته بیشترین اعتبار آن را باید از طریق فاینانس تأمین کرد.

وی در ادامه با اشاره به معضل کمبود آب در کشور،‌ تصریح کرد: خشکسالی گریبانگیر اکثر استان‏های بزرگ کشور بوده و با وجود اهمیت کشاورزی در این استان‏ها باید زودتر راه حلی برای آن پیدا کرد.

رئیس مجلس تأکید کرد: انتقال صنایع سنگین که نیاز به حجم بالای آب دارند، مانند فولاد به کنار دریا و یا استفاده از صنایع تبدیلی می‌تواند یکی از این راهکارها باشد.

لاریجانی توسعه زیرساخت‌ها مانند حمل و نقل ریلی را ‌عاملی دیگر در جهت گسترش و توسعه استان فارس دانست.

در ابتدای این دیدار نمایندگان استان فارس به بیان مشکلات این استان از جمله،‌ کمبود آب شرب و آب کشاورزی،‌ افزایش رقم بیکاری به دلیل خشکسالی و بیکار شدن کشاورزان و دامپروران،‌ نبود بازار برای خرید محصولات کشاورزی، پایین بودن قیمت خرید گندم و کمبود هتل و امکانات توریستی باتوجه به افزایش سفر به این استان پرداختند.

همچنین آنها خواستار حمایت دولت در زمینه‌ افزایش خطوط ریلی، اختصاص کارت سوخت گازوئیل به کشاورزان، تکمیل پالایشگاه‌ها و رسیدگی به وضعیت بهداشتی و امکانات اولیه رفاهی روستاها شدند.

ارسال نظر