کد خبر: ۳۰۹۴۶
تعداد بازدید: ۱۱۱۳
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴

دریادار فدوی سومین فرمانده قدرتمند نظامی ایران

بولتن اطلاعاتی ارتش آمریکا می‌نویسد: از زمان فرماندهی دریادار فدوی، نیروی دریایی سپاه پاسداران دیگر یک نیروی دارای قدرت محدود نیست که هر از چند گاهی یک نمایش قدرت در خلیج فارس به عرضه بگذارد، بلکه یک نیروی قدرتمند در حوزه شمالی اقیانوس هند است.
بولتن اطلاعاتی ارتش آمریکا می‌نویسد: از زمان فرماندهی دریادار فدوی، نیروی دریایی سپاه پاسداران دیگر یک نیروی دارای قدرت محدود نیست که هر از چند گاهی یک نمایش قدرت در خلیج فارس به عرضه بگذارد، بلکه یک نیروی قدرتمند در حوزه شمالی اقیانوس هند است.
به گزارش مارین نیوز، رصد فعالیت‌های جمهوری اسلامی از داخل رسانه‌های ایرانی یکی از ماموریت‌های ارتش آمریکا است. "دفتر مطالعات خارجی نظامی" متعلق به ستاد فرماندهی اصول و آموزش ارتش آمریکا به مدت بیش از 25 سال است که پژوهش‌های منابع آشکار مربوط به دیدگاه‌های برون مرزی عرصه دفاع و امنیت را انجام می‌دهد. این دفتر، بر روی موضوعاتی که پتانسیل پژوهش را دارند و یا به آنها پرداخته نشده است، تمرکز دارد.                    

بولتن «دیده‌بان محیط عملیاتی» (OE Watch) متعلق به دفتر مطالعات خارجی نظامی ارتش آمریکا در شماره ژانویه 2016 خود در بخش رصد ایران به مسئله دستگیری ملوانان آمریکایی در خلیج فارس و پتانسیل قدرت جهانی بسیج پرداخته است.

سپاه پاسداران یک قدرت جدی در حوزه اقیانوس هند است

«دیده‌بان محیط عملیاتی» در این شماره با اشاره به سخنان دریادار «علی فدوی» در تاریخ 17 آذر 94 در این بخش آورده است که علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه طی سخنانی در مراسم یادبود شهدای حرم در استان فارس اظهار داشت: «خداوند بنده‌اش را خلق کرد که با فطرت خدایی که دارد مورد آزمایش و محک قرار گیرد و بالاترین محک انسان محک با جان است و این را پاسداران انقلاب اسلامی به خوبی درک کرده‌اند و آماده دفاع از انقلاب و اسلام در همه جای جهان هستند. پاسداری از انقلاب اسلامی به مثابه خود اسلام است و محدود به جغرافیای خاصی نیست».


بولتن ارتش آمریکا در تفسیر این خبر آورده است: «احتمالا دریادار فدوی سومین فرمانده قدرتمند نظامی جمهوری‌ اسلامی پس از سرلشکر «محمد علی جعفری» و سرلشکر «قاسم سلیمانی» است. وی، از سال 2010 فرمانده نهادی از بدنه نظامی ایران بوده که همواره از طرف جمهوری اسلامی قدرت‌نمایی کرده است. از زمان فرماندهی او، نیروی دریایی سپاه پاسداران دیگر یک نیروی دارای قدرت محدود نیست که هر از چند گاهی یک نمایش قدرت در خلیج فارس به عرضه بگذارد، بلکه یک نیروی قدرتمند در حوزه شمالی اقیانوس هند است که اخیرا نمایش‌های چشمگیری از خود بروز داده است».


این گزارش همچنین افزوده است: «سخنان مقامات ارشد ایرانی نشان می‌دهد که ایران نه خود را یک قدرت منطقه‌ای که فراتر از آن یک قدرت پان منطقه‌ای می‌داند که بطور روز افزون مرزهای استراتژیک خود را تا مدیترانه شرقی و خلیج عدن گسترش می‌دهد. سخنان فدوی مبنی بر «حفظ انقلاب همچون حفظ اسلام است» نمایانگر این است که برای جمهوری اسلامی نه فقط دفاع از اسلام شیعه که مضاف بر آن دفاع از حریم جهان اسلام اهمیت دارد. چنین اظهار نظراتی که با آزاد شدن پول‌های ایران و خرید سلاح از کشورهای دیگر همزمان شده است را دیگر نمی‌توان بلوف و گزافه‌گویی دانست و به‌طور قطع باید آنها را جدی برشمرد.

بسیج آماده برای ایفای نقش جهانی است
دیده‌بان محیط عملیاتی در بخش دیگری به «بیانات در دیدار فرماندهان گردان‌های بسیج در آستانه روز بسیج مستضعفین در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله» در روز 4 آذر 1394 اشاره کرد؛ این بولتن اطلاعاتی به سخنان سرلشکر جعفری در مورد بسیج در ابتدای دیدار مذکور پرداخت: «بسیج برادر معنوی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی است. بسیج، با دید تبدیل آرمان‌های جمهوری اسلامی به واقعیت و تغییر موازنه به نفع محرومان و ستمدیدگان و مسلمانان جهان خود را برای ایفای یک نقش جهانی آماده می‌کند».


این بولتن همچنین به سخنان رهبر انقلاب اشاره کرد: «البتّه مظهر استکبار، امروز آمریکا است؛ یک روزی انگلیس بود. این دشمن، بیکار نیست، مشغول است؛ دائم مشغول است. این تحلیلی که در اوّل صحبتِ سردار جعفری عزیزمان بود، این کاملاً تحلیل درستی است. امروز درگیری جهانی، بین حرکت استکباری و حرکت ارزشی و استقلال ملّی و هویّتی است که مظهرش انقلاب اسلامی یا جمهوری اسلامی است؛ دعوا امروز در دنیا این است؛ نه اینکه دعواهای دیگری نیست؛ چرا، بالاخره بر سر یک جیفه(۵) هم سگ‌ها به جان هم می‌افتند، با هم دعوا می‌کنند، این هست لکن دعوای اصلی این است، خطّ اصلی و جبهه‌ اصلی این است؛ لذا دشمن وجود دارد، دشمن حسّاس است».
«این استکبار عرض کردیم، مظهرش امروز آمریکا است؛ امّا این دستگاه سیاسی استکبار است، استکبار فقط دستگاه سیاسی نیست؛ دستگاه مالی گاهی مهم‌تر و مؤثّرتر است؛ [مثل‌] این شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ و پول‌دارهای بزرگ دنیا که عمدتاً هم صهیونیست هستند؛ مجموعه‌ استکبار اینها هستند؛ اینها دائم مشغولند. درواقع هم زر و هم زور، زر و زور؛ حالا مثلّث زر و زور و تزویر را گفتند که مثلّث درستی هم هست. قدیم‌ها که ماها می‌گفتیم زر و زور و تزویر، منظورمان از تزویر، تزویر دینی بود. یعنی عناصری که تحت پوشش دین می‌آیند و زمینه را صاف می‌کنند؛ جادّه را صاف می‌کنند برای ورود لشکر زر و زور. امّا امروز منظورمان از تزویر فقط تزویر دینی نیست، تزویر سیاسی هم هست؛ یعنی دستگاه‌های سیاسی، دستگاه‌های دیپلماسی، به‌شدّت در حال تزویر، نقشه‌چینی و توطئه و برنامه‌ریزی و طرّاحی‌اند؛ به چهره‌ خندان ظاهر می‌شوند، با آغوش باز جلو می‌آیند و در همان حال مثل اینکه در بعضی از فیلم‌ها دیده‌اید، طرف را که بغل می‌گیرد، خنجر را هم در قلبش فرو می‌کند. بنابراین امروز تزویر شامل تزویر سیاسی و دیپلماسی و مانند اینها هم هست که باید به آن توجّه کرد. خب، این دشمنی است، این دشمنی در شکل‌های مختلفی ممکن است ظاهر بشود. اینها را ما باید توجّه کنیم؛ یعنی باید دائم این‌ها را با خودمان تکرار کنیم، تمرین کنیم، از یاد نبریم تا بفهمیم چه کار باید بکنیم؛ همه‌مان -هم سیاستمداران کشور، مدیران کشور، شما بسیجی‌های عزیز و دیگرانی که فعّالند، متفکّرند، اهل کارند- اینها را باید دائم در ذهن داشته باشیم».
بولتن ارتش آمریکا در تفسیر این خبر آورده است: در حالی که حسن روحانی  رییس جمهور ایران سخن از رفع مشکلات و تنش‌ها از طریق دیپلماسی و تعامل فراگیر به میان می‌آورد، رهبر این کشور و سپاه پاسداران همچنان بر موضع اینکه آمریکا یک دشمن واقعی و همیشگی است استوار هستند. رهبر ایران، نه تنها با آمریکا زاویه بسیار دارد بلکه شرکت‌های آمریکایی را تحت تاثیر صهیونیسم و شیطان‌های کوچک می‌داند. رهبر ایران نه تنها مخالفت دیپلماتیک خود با امریکا را اعلام می‌کند، بلکه آشکارا حمایت خود از سرلشکر جعفری که قصد دارد بسیج را به یک نیروی جهانی جهت تاثیرگذاری بر شبه‌نظامیان طرفدار ایران و شکل‌دهی گروه‌های نیابتی تبدیل نماید نیز حمایت می‌کند. 
 

ارسال نظر