کد خبر: ۳۱۰۰۵
تعداد بازدید: ۸۶۶
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶

نوبخت: متن کامل برنامه ششم ۱۳۰۰ صفحه است

رئیس سازمان مدیریت در حالی متن کامل برنامه ششم توسعه را ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ صفحه اعلام کرد که لایحه تقدیمی دولت به مجلس در این باره فقط ۴۶ صفحه است.
رئیس سازمان مدیریت در حالی متن کامل برنامه ششم توسعه را ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ صفحه اعلام کرد که لایحه تقدیمی دولت به مجلس در این باره فقط ۴۶ صفحه است. 
به گزارش مارین نیوز، محمدباقر نوبخت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه در چارچوب رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور تنظیم شده است، گفت: در برنامه ششم به‌گونه‌ای اهداف را انتخاب کرده‌ایم که در پایان آن، ایران کشوری توسعه‌یافته باشد، این در حالی است که تاکنون ۱۰ برنامه توسعه‌ای پنج ساله پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تدوین و اجرا شده و برنامه ششم توسعه یازدهمین برنامه توسعه‌ای کشور است که در آن اولویت‌ها مشخص شده و مسائل محوری، زمینه‌های پیش‌ران و مباحث منطقه‌ای دیده شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به تقدیم دو لایحه برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۵ به طور همزمان به مجلس شورای اسلامی، افزود: طبیعی است که از نظر ما، اولویت در مجلس باید تصویب لایحه بودجه سال آینده باشد؛ هر چند که براساس آیین‌نامه مجلس، نمایندگان امکان بررسی موازی هر دو لایحه را هم دارند.
وی با بیان اینکه ۲۸ موضوع بخشی و فرابخشی به تفکیک سال‌های اجرای برنامه ششم از ۹۵ تا ۹۹، اهداف کمی، راهبردها و سیاست‌ها به طور کامل و شفاف در لایحه تنظیم شده دیده شده است، تصریح کرد: دولت در تدوین این لایحه نوآوری کرده و تا سطح اقدامات اساسی هم به طور جزئی دیده شده، این در حالی است که بخش قابل توجهی از این برنامه برای اجرا در حیطه اختیارات دولت است و قابلیت اجرا دارد و بخشی دیگر نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه تدوین برنامه ششم در اجرای اصل ۱۳۴ قانون اساسی است، افزود: دولت این برنامه را بر این اساس تدوین کرده و لایحه اجرای احکام آن را به مجلس تقدیم کرده است که به محض تشکیل کمیسیون تخصصی دولت، تمام برنامه ششم را که ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ صفحه است، به نمایندگان مجلس می‌دهیم. متن کامل لایحه احکام مورد نیاز برنامه ششم توسعه که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده، تنها ۴۶ صفحه است. دولت معتقد است که نیازی به ارائه کل لایحه برنامه ششم به مجلس شورای اسلامی که ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ صفحه است، نیست و فقط قرار است متن کامل جهت اطلاع و نه تصویب در پارلمان به رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارائه شود. 
وی افزود: این حق مجلس است که این اسناد را ببیند و جمع‌بندی کند و نمایندگان به هر تصمیمی برسند، برای دولت محترم و قابل اجرا خواهد بود. خروجی تنظیم برنامه ششم براساس هر کدام از این اصول مجموعه برنامه‌ای است که مصوبه هیأت وزیران را دارد و به مجلس تقدیم شده است، البته از نظر دولت مجلس فصل الخطاب است و هر بخش از برنامه ششم توسعه را تصویب کند و حتی جداولی را هم به آن اضافه کند، دولت اجرا خواهد کرد و ما در پی آن هستیم که هیچ نقطه اختلافی در عمل و اجرا با مجلس شورای اسلامی نداشته باشیم.
نوبخت، برنامه ششم توسعه را یک نقشه راه برای متصل کردن وضع موجود به وضع مطلوب با ساز و کارهای مشخص دانست و افزود: این برنامه که برای رساندن ایران به کشوری توسعه‌یافته در سال ۱۴۰۴ است، براساس رشد میانگین سالانه ۸ درصد تدوین شده است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه در برنامه‌های گذشته در بهترین شرایط هم به بیش از رشد ۵ یا ۶ درصدی نرسیدیم، افزود: در این برنامه ملزومات رسیدن به رشد ۸ درصدی به طور شفاف در نظر گرفته شده است و ما موظف هستیم که براساس ابلاغیه مقام‌معظم‌رهبری در سند چشم‌انداز به این رشد برسیم. 
نوبخت گفت: ما همه برنامه ششم توسعه را در اختیار مجلس قرار می‌دهیم و اگر چه از نظر دولت این برنامه نیازمند تصویب بخشی از آن است، اما مجلس مختار است که همه آن را هم بررسی و تصویب کند.


ارسال نظر