کد خبر: ۳۱۰۶۵
تعداد بازدید: ۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۲

تفاهم با هند و ایتالیا در توسعه بنادر

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به جزئیات توافق ایران و ایتالیا در حوزه بنادر، گفت: سرمایه‌گذاری هندی‌ها در پروژه توسعه بندر چابهار ‌نهایی شده است.

به گزارش مارین نیوز، محمد سعیدنژاد در جمع خبرنگاران با اشاره به قراردادهای اخیر ایران و ایتالیا در حوزه بندری و دریایی، اظهارداشت: در کشور ایتالیا دو یادداشت تفاهم به امضا رسید که این تفاهم نامه های امضا شده بین بنادر دو طرف و انعقاد یادداشت تفاهم خواهرخواندگی بین بندر شهید رجایی ایران و بندر تریست ایتالیا بوده است.

وی با بیان اینکه بندر تریست‌ یکی از بزرگترین بنادر این کشور محسوب می‌شود که به دنبال برقراری ارتباط تجاری با ایران است، گفت: در این یادداشت تفاهم دو بندر اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند که توسعه ترانزیت و تبادل کالاهای ترانزیتی از مهم‌ترین اهداف دو طرف قلمداد می‌شود.

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه امضای یادداشت تفاهم ایمنی و آتش‌نشانی را از دیگر سندهای امضای شده هیات ایرانی در ایتالیا بوده است، افزود: در این یادداشت تفاهم بنادر شهیدرجایی و تریست ایتالیا، در مورد همکاری‌ فنی و آموزشی، انتقال تجربیات و انجام مانورهای فنی و آموزشی، انتقال تجربیات و انجام مانورهای ایمنی و آتش‌نشانی مشترک توافق کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: شرکت‌های ایتالیایی برای سرمایه‌گذاری در بنادر ایران اعلام آمادگی کرده اند و متقاضیان سرمایه‌گذاری در بنادر کشور قابل توجه هستند که براساس شاخصه‌های سازمان بنادر و دریانوردی همه این مورد برای انتخاب ارجح در دست ارزیابی و بررسی فنی، بازرگانی و مالی است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر لاینرهای زیادی برای ورود به بندر شهید رجایی درخواست داده‌اند، گفت: باید تجهیزات بیشتری در این بندر ایجاد کنیم، برای ‌سرمایه‌گذاری در فازهای ۲ و ۳ ‌بندر شهید رجایی پیشنهاداتی دریافت کرده‌ایم و در حال بررسی مدارک سرمایه‌گذاران هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه برای فازهای ۲ و ۳ بندر شهید رجایی در حال آماده‌سازی شرایط هستیم تا فراخوان عمومی بین‌المللی جذب سرمایه‌گذار انجام دهیم، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۱۸ لاینر بین‌المللی به بنادر کشور وارد شدند.

هندی ها در چابهار

عابدزاده با بیان اینکه برای سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بندر چابهار تفاهم‌نامه امضا شده و قرارداد با این کشور تقریباً نهایی شده است، گفت: در حال بررسی موانع هستیم و وقتی که این قراردادها در دولت هند رسما به تصویب رسید و اعلام موافقت رسمی از سوی دولت هند انجام شد، اعلام رسمی می‌شود.

سعیدنژاد با بیان اینکه دولت هند به تیم مذاکره‌کننده خود مجوز داده بود که می‌توانند برای ۸۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در بندر چابهار با ایران قرارداد منعقد کند، افزود: این اجازه اولیه بود اما قرارداد تنظیم شده است و باید این قرارداد به تایید دولت هند هم برسد تا بتوانیم این پروژه را عملیاتی کنیم. از نظر ما سرمایه‌گذاری هندی‌ها در پروژه توسعه بندر چابهار ‌نهایی شده است.

ارسال نظر