کد خبر: ۳۲۰۳۳
تعداد بازدید: ۱۳۳۴
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷

اعلام جزئیات اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات فرآیند و مراحل اعطای معافیت مالیاتی به شرکت های دانش بنیان در سال مالی 1394 اعلام شد.
به گزارش مارین نیوز، سید محمد صاحبکار خراسانی سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی گفت: اطلاعات شرکت هایی که تا پایان سال 1394به تایید «کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان» رسیده اند به همراه مصادیق فعالیت های دانش بنیان آن ها، طبق سال های گذشته به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد.
دبیر کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان گفت: برای سال مالی 1393اطلاعات حدود هزار و 300 شرکت دانش بنیان و مصادیق فعالیت‌های دانش بنیان آن ها به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد و معافیت مالیاتی شرکت‌ها اعمال شده و یا در مراحل نهایی رسیدگی و اعمال معافیت است.
سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان افزود: اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته برای تکمیل پرونده‌ها و اطلاعات حدود دو هزار و 150 شرکت دانش بنیان که تا سال 1394 به تایید رسیده اند، انجام شده  و با اعلام رسمی کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند تا پایان تیرماه 1395 اظهارنامه خود را تکمیل و به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.
اطلاع‌رسانی کالاها و خدمات دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی
صاحبکار درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی این شرکت ها گفت: بر اساس ماده 3 قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، شرکت‌های متقاضی فقط برای کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود که به تایید کارگروه رسیده ،می‌توانند درخواست معافیت مالیاتی کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول معافیت مالیاتی نخواهد شد. 
وی در ادامه افزود: کالاها و خدمات دانش‌بنیان تایید شده شرکت‌ در سال مالی 94 در قسمت پیام‌های کارتابل اختصاصی هر شرکت بر روی سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان(reg.daneshbonyan.ir) اطلاع‌رسانی شده و شرکت‌ها به سهولت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و شرکت‌ها فقط برای این کالاهای تایید شده می‌توانند تقاضای معافیت مالیاتی دهند.
سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان درباره میزان و زمان بهره مندی از معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، از تاریخ تأیید در کارگروه می‌توانند از معافیت استفاده کنند. بنابراین اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، قبل از تاریخ تأیید کارگروه محقق شده باشد، نمی‌توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.
  صاحبکار تاکید کرد: چنانچه شرکت‌ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان و تاریخ تأیید شرکت توسط کارگروه توجه نکنند، ممکن است در مسیر رسیدگی پرونده های مالیاتی توسط ممیزان ادارات امور مالیاتی، اشکالاتی پیش آمده و ضمن عدم امکان استفاده از معافیتها، مشمول برخی جرائم مالیاتی شوند. 
نحوه تکمیل اظهارنامه توسط شرکت های دانش بنیان
صاحبکار اظهار داشت : در جدول شماره (6) اظهارنامه مالیاتی، 19 مورد معافیت وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند همزمان برای برخی از این معافیت‌ها تقاضا دهند. معافیت‌های مربوط به قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان مندرج در جدول شماره (6) اظهارنامه مالیاتی عبارت است از: الف- ردیف 15 جدول 6 اظهارنامه: شرکت‌های دانش‌بنیان (بند الف ماده 3 قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان) ب- ردیف 16 جدول 6 اظهارنامه: واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی واقع در پارکهای علمی و فناوری (ماده 9 قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان).
صاحبکار افزود : شرکت‌های دانش‌بنیان که تا پایان سال 1394 مورد تایید کارگروه بوده اند، برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (15) در جدول (6) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند. نحوه تکمیل درست این سطر در راهنمای تکمیل اظهارنامه توضیح داده شده است.
سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان گفت: معافیت مالیاتی برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی که همه فعالیت های آنها در پارک‌های علم و فناوری انجام می شود، بر مبنای ماده (9) قانون اجرایی می‌شود و این شرکتها از سوی مدیریت پارک به اداره امور مالیاتی همان منطقه معرفی می‌شوند. لذا واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی می‌توانند برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی، درخواست معافیت خود را در ردیف (16) جدول (6) اظهارنامه وارد نمایند که با عنوان «شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در پارک‌های فناوری (ماده 9 قانون)» مشخص شده است و برای تکمیل اظهارنامه خود حتماً با مسئولان پارک فناوری مربوطه مشورت کنند .
شایان ذکر است شماره تماس 83533030 آماده پاسخگویی به سوالات احتمالی شرکت‌های دانش بنیان است و اطلاعات تکمیلی و راهنمای نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان بر روی سامانه www.daneshbonyan.ir قراردارد.

منبع : روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری


ارسال نظر