کد خبر: ۳۲۱۲۶
تعداد بازدید: ۱۴۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳

سفارش ساخت کشتی به خارج به صلاح کشور نیست

رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در خانه ملت با تاکید بر این‌که سفارش ساخت کشتی به خارج به صلاح کشور نیست، گفت: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی، کشتیرانی‌ها و بهره‌برداران حوزه دریا باید به صنایع داخلی سفارش ساخت بدهند.
به گزارش مارین نیوز، حسین هاشمی تختی با تاکید بر این‌که موافق سفارش ساخت کشتی به خارج نیستیم، اظهار کرد:‌ به جای فعال کردن اقتصاد خارجی‌ها باید بتوانیم اقتصاد داخلی را فعال کنیم.
رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان یادآور شد: زمانی که استاندار هرمزگان بودم، مجتمع کشتی‌سازی فراساحل ایران (ایزوایکو) به‌عنوان یکی از صنایع بزرگ کشور در حال اخراج نیروهایش بود، از مدیران این شرکت دلیل این کار را جویا شدم که گفتند پول نداریم، چون کسی به ما سفارش ساخت نمی‌دهد.
وی ادامه داد: این مسئله را با وزارت نفتی‌ها مطرح کردم که گفتند آنها (ایزوایکو) توان ساخت ندارد و سفارشاتی را به این مجتمع داده‌ایم که نتواستند آن را بسازند.
هاشمی تختی با تاکید بر این‌که بخشی از مشکلات این کشتی‌ساز مربوط به ضعف مدیریت بود، اظهار کرد: روند ایزوایکو ‌رو به رشد است، اما با وجود این همچنان مشکلاتی را دارد.
نماینده مردم بندرعباس در مجلس با تاکید بر این‌که سفارش ساخت کشتی به کشتی‌سازان خارجی کار خوبی نیست، خاطرنشان کرد: حتی اگر ساخت کشتی در داخل به کندی انجام شود، کشتیرانی‌ها و بهره‌برداران حوزه دریا باید به صنایع داخلی سفارش ‌دهند.
هاشمی تختی با اشاره به اینکه دولت باید کمک کند تا وضعیت کشتی‌سازان داخلی بهبود یابد،‌ افزود:‌ سفارش دادن به خارج، تقویت کننده آن هاست، بنابراین با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی باید سفارش کشتی به داخلی‌ها داده شود و سفارش به خارجی‌ها به صلاح کشور نیست.
تغییر نگاه های داخلی به صنعت کشتی سازی و ایجاد روحیه خودباوری با اتکای به ظرفیت‌های درون زا از جمله ضرورت‌هایی است که می‌تواند موجب تقویت نقش ایران در صنعت کشتی سازی شود.

منبع : ایسنا 


ارسال نظر