کد خبر: ۳۴۶۳۰
تعداد بازدید: ۱۳۹۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲

ایدرو آماده همکاری با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

مدیران ایدرو به‌عنوان بزرگ‌ترین نهاد صنعتی کشور با سابقه‌ای روشن در همایشی با عنوان معرفی توانمندی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، آمادگی این مجموعه را برای همکاری مشترک با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در زمینه‌های انرژی، کشتی‌سازی و ... اعلام کردند.
به گزارش مارین نیوز، در همایش معرفی توانمندی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که در حاشیه نهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور برگزار شد، معاون صنایع پیشرفته و پروژه‌های کلان انرژی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، سرمایه‌گذاری صنعتی، توسعه پروژه‌های صنعتی، نوسازی و مدرن‌سازی شرکت‌های قدیمی، توسعه منابع انسانی و نقش توسعه‌ای در مناطق ویژه را از فعالیت‌های اصلی ایدرو برشمرد.
فرزاد دلیری تصریح کرد: این سازمان در زمینه‌های انرژی، کشتی‌سازی، خودروسازی، حمل‌ونقل ریلی و تولید واگن، بزرگ‌ترین مجموعه در کشور است. 
به گفته وی، ایدرو همچنین بیش از ۱۵ سال در صنایع پیشرفته ازجمله «آی‌‌تی» و «آی‌‌سی‌‌تی» و «بیوتکنولوژی» سرمایه‌گذاری و در این زمینه‌ها با بخش خصوصی همکاری می‌کند.
دلیری تاکید کرد: ایدرو باید در زمینه صنایع پیشرفته طی سال‌های آتی از رشد زیادی برخوردار شود. وی همچنین به سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت تجهیزات صنعت نفت و گاز اشاره کرد و گفت: تا ۵ سال آینده باید بیش از ۱۸۰ میلیارد دلار در این صنعت سرمایه‌گذاری صورت گیرد. 


به گفته دلیری، ساخت تجهیزات صنعت نفت و گاز در کشور با همکاری بخش خصوصی روند خوبی دارد، اما باید سرمایه‌گذاری در این صنعت ادامه یابد. 
معاون صنایع پیشرفته و پروژه‌های کلان انرژی ایدرو با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از نیازهای ساخت تجهیزات صنعت نفت و گاز از خارج تامین می‌شود، افزود: ما هم‌اکنون در زمینه توسعه این بخش و اجرای پروژه‌ها آمادگی کامل داریم. 
وی همچنین به ظرفیت بسیار خوب ایدرو برای تعمیر و ساخت کشتی اشاره و تصریح کرد: برای ساخت تجهیزات مورد نیاز کشتی در داخل کشور بازار بسیار مناسبی وجود دارد، از این‌رو به دنبال «جوینت ونچر» با کشورهای خارجی هستیم.
دلیری همچنین به بازار مناسب در کشور در بخش ماشین‌سازی اشاره و اظهار کرد: جمعیت ۸۰ میلیون نفری کشور و همچنین در مجموع بالغ بر ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت کشورهای همسایه می‌تواند فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران صنعتی باشد.
وی به سرمایه‌گذاری هنگفت در صنعت فولاد آلیاژی اشاره کرد و گفت: فولاد مجتمع صنعتی اسفراین از جمله واحد فولادسازی معروف در جهان محسوب می‌شود. 
معاون صنایع پیشرفته و پروژه‌های کلان انرژی ایدرو تصریح کرد: طی سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد، اما برنامه ما تولید ۳ میلیون خودرو تا افق ۸ سال آینده (۱۴۰۴ یا ۲۰۲۵ میلادی) است. 
به گفته وی، سال گذشته ایدرو سه قرارداد در زمینه تولید خودرو با شرکت‌های سیتروئن، پژو و رنو منعقد کرد که براساس آن هرکدام از شرکت‌های مذکور باید ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید کنند. 
دلیری بر لزوم سرمایه‌گذاری در صنعت قطعه‌سازی خودرو تاکید و تصریح کرد: ۳۰ درصد از قطعات تولیدی داخل باید صادر شود.
به گفته وی، براساس اهداف تعیین‌شده ایدرو، از ۳ میلیون خودرویی که باید تا ۸ سال آینده تولید شود، یک میلیون دستگاه برای صادرات و ۲ میلیون دستگاه برای تامین نیاز داخل در نظر گرفته شده است. 
وی همچنین اظهار کرد: صدور ۲۵ میلیارد دلار قطعه از کشور نیز از جمله برنامه‌های سازمان گسترش است؛ از این‌رو برای سرمایه‌گذاری در زمینه قطعاتی که در ایران تولید نمی‌شود بستر مناسب وجود دارد. 
معاون صنایع پیشرفته و پروژه‌های کلان انرژی ایدرو گفت: هم‌اکنون مطالعات اولیه تولید خودروهای برقی و هیبریدی شروع شده است. 
وی همچنین به لزوم توسعه صنعت ریلی در کشور اشاره کرد و افزود: ایران کشور وسیعی است؛ از این‌رو رشد کنونی این صنعت کافی نیست و باید بسط داده شود. 
به گفته وی، در حال حاضر حدود ۹ شهر بزرگ کشور از مترو برخوردارند و در آینده‌ای نزدیک ۱۰ شهر دیگر نیز باید به ناوگان حمل‌ونقل مترو مجهز شوند. از این‌رو تولید واگن و قطعات و تعمیرات و نگهداری آن در کشور از بازار بسیار خوبی برخوردار است.
دلیری تصریح کرد: سازمان گسترش سال گذشته برای تولید ۲ هزار دستگاه واگن مترو به مبلغ ۲ میلیارد یورو با دولت قراردادی منعقد کرده، اما تا ۱۰ سال آینده باید ۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت حمل‌ونقل ریلی صورت گیرد. 
وی همچنین به فعالیت‌های ایدرو در زمینه صنایع پیشرفته اشاره و تصریح کرد: طی هفته گذشته قراردادی در زمینه تولید پنل‌های نیروگاه خورشیدی منعقد کرده و امیدواریم با حمایت وزارت نیرو بتوان در این زمینه به پیشرفت‌های خوبی دست یافت. 
معاون صنایع پیشرفته و پروژه‌های کلان انرژی ایدرو تصریح کرد: ایدرو تمایلی به سرمایه‌گذاری بیش از ۵۰ درصدی در کشور ندارد و باید سهم ما از میزان سرمایه‌گذاری‌ها زیر ۵۰ درصد باشد.
وی افزود: ایدرو مناسب‌ترین محل برای مشارکت و جذب سرمایه‌گذار خارجی است. 
مدیر تامین مالی و سهام ایدرو نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ایدرو می‌تواند به‌عنوان یک شریک خوب برای سرمایه‌گذاران انتخاب شود، گفت: این سازمان به‌دلیل دولتی‌بودن می‌تواند تسهیلات مناسبی را برای شرکای خود ارائه دهد. 
به گفته مژگان قشقایی، ایدرو در زمینه تامین مالی پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری پروژه‌ها از سوی شرکای داخلی و خارجی استقبال می‌کند. 
مدیرعامل شرکت مگفا و مدیران مناطق ویژه اقتصادی جهرم و گرمسار نیز با معرفی برنامه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این مناطق، سرمایه‌گذاران را به فعالیت در این مناطق دعوت کردند. 
معاون صنایع حمل‌ونقل ایدرو نیز به تولید یک میلیون و ۳۰۰ هزار خودرو در سال میلادی ۲۰۱۷، دو میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تا سال ۲۰۲۱ و سه میلیون خودرو تا سال ۲۰۲۵ اشاره و اظهار کرد: هم‌اکنون ایدرو به‌عنوان متولی صنعت خودرو در حال به‌روز‌رسانی استراتژی صنعت خودرو است. 
بهزاد اعتمادی، افزود: با توجه به ورود خودروهای جدید به خودروسازی کشور نیاز به حمایت هرچه بیشتر قطعه‌سازی در کشور هستیم، بنابراین سرمایه‌گذاری‌های جدید در این صنعت برای ارتقای قطعه‌سازی در کشور به‌منظور اتصال به بازارهای جهانی ضروری است. 
اعتمادی تاکید کرد: طی سال‌های آینده علاوه بر صادرات خودرو باید صادرات قطعه نیز در دستور کار قرار گیرد و این امر فرصت مناسبی است برای حمایت هرچه بیشتر از این بخش است.
به گفته وی، ایدرو تولید ۲۰۰ هزار دستگاه واگن مترو را در دستور کار دارد که از این میزان ۶۳۰ دستگاه از قرارداد طی یک ماه آینده تعیین تکلیف خواهد شد. همچنین ۴۲۰ دستگاه تا ۳ ماه آینده و برای ۹۵۰ دستگاه باقی‌مانده نیز در حال برنامه‌ریزی هستیم. 
معاون صنایع حمل‌ونقل ایدرو تاکید کرد: برای ساخت واگن نیازمند حمایت قطعه‌سازان هستیم. وی با بیان اینکه شرکت ایزوایکو بزرگ‌ترین شرکت سازنده کشتی و دارنده تجهیزات ساخت کشتی و شناور است، افزود: از این‌رو فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت کشتی‌های بزرگ و تعمیرات آنها در کشور وجود دارد. 
اعتمادی تصریح کرد: ایدرو همچنین درصدد تاسیس شرکتی در زمینه صنعت هوایی برای ساخت و مونتاژ هلی‌کوپتر در کشور است.
همچنین مدیر منطقه‌ای شرکت تویو و موردیسن از زیرمجموعه‌های شرکت «دی‌دی‌دی» دانمارک در این مراسم به تشریح راه‌های همکاری با ایران در بخش صنعت پرداختند. 
شرکت‌کنندگان در این همایش تاکید کردند، انتخاب صنایع پیش‌برنده و کلیدی و تشکیل زنجیره ارزش این صنایع برای افزایش ارزش افزوده صنعت در بخش‌های خاص، با تسریع روند توسعه صنعتی کشور موثر است. بنابراین باید یک نهاد توسعه‌ای مانند ایدرو در تبدیل ایران به قطب صنعت و نوآوری در صنایع هدف نقش محوری را بازی کند. 
گفتنی است، هدف از برگزاری همایش معرفی توانمندی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران همسویی با تحولات جدید اقتصادی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده است.

ارسال نظر