کد خبر: ۳۴۶۷۲
تعداد بازدید: ۲۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵

طراحی نرم افزار نظارت بر دریا و نجات جان انسان‌ ها

توسط محققان در حوزه دریا، نرم‌افزار "نیکو سار" باهدف ایجاد یك سیستم نظارتی بر دریا و نجات جان انسان‌ها در دو بخش طراحی شد.
به گزارش مارین نیوز، این نرم‌ افزار در دو  بخش فعال بانك اطلاعاتی استاتیك و دینامیک و محاسبات برای نجات نفرات در دریا طراحی و ساخته شد، همچنین از این نرم‌ افزار در زمینه پیش‌بینی حركت لکه‌ های نفتی و زمان رسیدگی به آن و تحلیل نحوه مقابله با آلودگی‌ های زیست‌ محیطی  استفاده می‌ شود. 
مدیرعامل شرکت افق آزاد قشم در تعریف این نرم‌افزار اظهار کرد: این نرم‌افزار یک نرم‌افزار تخصصی در حوزه دریایی بوده و در راستای اهداف ترسیم‌شده آن نظیر مانیتورینگ آب‌های بین‌المللی و جستجو و نجات دریایی، فاز یك نرم‌افزاری این پروژه به مرحله بهره‌برداری رسیده است. 
علی مهدوی افزود: این محصول هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد و برای نخستین بار در کشور طراحی‌ شده است. 
بر اساس این گزارش، مانیتورینگ زنده کلیه شناورها و پروازهای بین‌المللی متعدد در دریای عمان، خلیج‌ فارس و دریای خزر، مانیتورینگ زنده شناورهای غیر کنوانسیونی سبک در محدوده ساحلی کشور؛ مانیتورینگ زنده جریان‌های بادی، قدرت و جهت باد در مناطق دریایی یاد شده؛ مانیتورینگ زنده جریان‌های آبی (CURRENT)، جهت و مقدار آن در مناطق؛ مانیتورینگ زنده جزر و مد در مناطق یادشده و دسترسی به اطلاعات و نمایش پتانسیل‌ های موجود در منطقه از جمله مراکز غواصی، همچنین مکان پناهگاه ایمن (جهت انتقال کشتی‌های مضطر به آنجا)، از جمله قسمت‌ های اصلی این نرم‌ افزار تولید شده است. 
همچنین مراکز اصلی و فرعی جستجو و نجات دریایی، فرودگاه‌ها، سکوهای نفتی، مناطق حساس زیست ‌محیطی، کشتی های مغروق، بیمارستان ‌های نواحی ساحلی و سایر مراکز و ارگان ‌های مرتبط دریایی؛ ارسال آخرین تصاویر ماهواره‌ای از منطقه باقابلیت تحلیل وجود شناورها (به‌صورت هفتگی)؛ همسان‌ سازی اطلاعات به‌ صورت برخط مابین مراکز مجهز به این سامان؛ مانیتورینگ هواپیماها در پروازهای بین‌ المللی و قابلیت جستجوی شناورها، بارهای هوایی و کانتینرها و دسترسی به قوی‌ ترین بانک اطلاعات دریایی موجود از ویژگی های این نرم افزار است. 
قابلیت این نرم‌افزار جهت ردیابی نفرات مضطر که به داخل آب افتاده‌اند و یا شناورهای گم‌ شده در دریا تا 48 ساعت پس از سانحه نیز از دیگر بخش‌ های مختلف در طراحی نرم‌ افزار مذکور هستند که می‌ توان به آن اشاره کرد.
این نرم‌افزار یکی از تخصصی‌ ترین نرم‌افزارهای دریایی است که همچنین میتواند برای مقابله با آلودگی نفتی در دریا کاربرد داشته باشد.


ارسال نظر