کد خبر: ۳۵۵۹۷
تعداد بازدید: ۲۶۷۶
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷

اهم اقدامات انجام شده در صدرا / توافق‌ نامه ساخت ۴۴ فروند کشتی

مدیرعامل صدرا از هدف گذاری تحویل دومین افراماکس به ونزوئلا خبرداد و گفت: توافق ساخت ۴۴ فروند کشتی در صدرا در مرحله نهایی قرار دارد.
 به گزارش مارین نیوز، صبح امروز مجمع عمومی عادی سالیانه و عمومی فوق‌ العاده شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در سال مالی 96 برگزار شد.
مدیرعامل صدرا در این مراسم به اهم اقدامات انجام شده در سال مالی 96 در شرکت صدرا اشاره نمود و گفت: در حوزه کشتی ‌سازی اولین کشتی نفتکش افراماکس تحویل شد که این پس از اخذ گواهینامه‌های معتبر مورد نیاز انجام شد.
محمد‌رحیم دهقانی ادامه داد: همچنین دومین فروند از کشتی افراماکس در حال تکمیل است که به کشور ونزوئلا تحویل خواهد شد.
وی افزود: تحویل قطعی 3 فروند بارج جمع‌آوری آلاینده‌ های نفتی به کارفرما در سال 96 در داکینگ شناورها با طول 140 متر و وزن 3300 تن از اهم اقدامات انجام شده در حوزه کشتی‌ سازی در سال 96 بود.
مدیرعامل صدرا ادامه داد: در حال مذاکره با سازمان بنادر و دریانوردی برای سفارش ساخت شناور داخلی هستیم.
دهقانی افزود: تعمیرات 143 فروند کشتی در کشتی ‌سازی و جزیره صدرا در سال 96 انجام شده است.
مدیرعامل صدرا بیان داشت: همچنین تکمیل سکوی 14 فاز جنوبی، تعمیر و بازسازی پمپ‌ خانه حوضچه خشک و لایروبی جزیره صدرا از موارد انجام شده در سال قبل بود.
وی اضافه کرد: تهیه طرح تعمیرات اساسی زیرساخت کارخانه و ماشین‌آلات و شروع در سال 96 و پیشرفت آن به میزان 77 درصد از فعالیت‌ های انجام شده است.
مدیرعامل صدرا درباره روند سود و زیان صدرا در سال‌ های قبل اشاره کرد: در سال 94 این روند 121 میلیارد تومان (منفی)، در سال 95 مبلغ 43 میلیارد تومان (منفی) و در سال 96 مبلغ 557 میلیارد تومان (مثبت) بوده است.
دهقانی ادامه داد: درآمد پیمان‌ ها در سال 94 مبلغ 207 میلیارد تومان و در سال 96 مبلغ 936 میلیارد تومان بود.
مدیرعامل صدرا گفت: هزینه‌ های اداری و عمومی در سال 96 به 11 میلیارد تومان کاهش یافته است همچنین هزینه‌ های مالی صدرا در سال 96 حداکثر 9 میلیارد تومان بوده است.
دهقانی افزود: در بخش سود هر سهم EPS در سال 94 هر سهم 80 تومان زیان و در سال 95 مبلغ 28 تومان زیان و در سال 96 به 371 تومان سوددهی رسید.
وی ادامه داد: امسال سال برداشت محصول صدرا است که تکمیل ساخت، حمل، نصب و راه‌اندازی سکوهای پارس جنوبی را خواهیم داشت.
دهقانی از تکمیل ساخت دومین کشتی افراماکس، بازاریابی در حوزه ساخت شناورهای خدماتی، فراساحل و شناورهای صیادی خبر داد و گفت: توافق ‌نامه ساخت 44 فروند کشتی در صدرا در مرحله نهایی قرار دارد.
مدیرعامل صدرا اضافه کرد: در حوزه فرا ساحل و نفت و گاز با توجه به خروج توتال از کشور مذاکراتی با وزارت نفت آغاز کرده‌ ایم تا با خروج توتال بخشی از پروژه‌ ها در صدرا انجام شود.
دهقانی ادامه داد: روند قیمت سهام صدرا از مجمع قبلی با رقم 824 تومان به 1328 تومان در مجمع فعلی رسید و این روند صعودی است.
وی تاکید کرد: تلاش برای به ثمر رسیدن 10 پروژه سکوی نفتی در واقع خود، 10 پالایشگاه است؛ اولین سکو بارگیری و نصب شد و 4 سکو هم پیشرفت بالای 90 درصد دارد.
بنابراین گزارش در ادامه این مراسم گزارش حسابرس و بازرس قانونی به مجمع عمومی عادی صاحبان صدرا ارائه شد؛ پس از بیان این گزارش، دهقانی توضیحاتی درباره تعمیر دو شناور ترکیه‌ ای در جزیره صدرا داد.
وی اضافه کرد: این دو شناور استراتژیک مربوط به یک شرکت ترکیه‌ ای بود که از عراق به بوشهر منتقل شد تا در صدرا تعمیر شود.
مدیرعامل صدرا ادامه داد: از یک سال قبل از آنکه ما وارد صدرا شویم این دو فروند شناور دایک شده بود، بدهی تعمیرات پرداخت شده بود اما بابت هزینه پارکینگ 1.2 میلیون دلار شرکت ترکیه‌ ای بابت این دو فروند کشتی (که در واقع برای سالویج‌ مناسب بود) به صدرا بدهکار بود.
مدیرعامل صدرا توضیح داد: در این راستا مذاکراتی با مالک انجام شد که این 2 شناور را به ما بفروشد، این شناورها قبل از نوسانات اخیر 12 میلیون دلار قیمت داشت که ما نهایت این دو را با قیمت 3.2 میلیون دلار خریداری کردیم که 1.2 میلیون دلار آن شرکت به ما بدهی داشت و ما با پرداخت 2 میلیون دلار در قالب 400 هزار دلار نقد و 1.6 میلیون دلار در 4 قسط پرداخت کردیم.
وی ادامه داد: اگر می‌ خواستیم چنین شناوری را اجاره کنیم روزانه 7 هزار دلار باید بابت اجاره پرداخت می‌ کردیم اما در حال حاضر یکی از این شناورها بابت همین فعالیت‌ ها استفاده می‌ شود.
مدیرعامل صدرا درباره شناورهای افراماکس و قرارداد با ونزوئلا در‌باره این کشتی‌ ها، توضیح داد: یکی از این شناورها تحویل شد و یکی نیز تکمیل شده است، زمانی‌ که ونزوئلا این قرارداد را با صدرا منعقد کرد هر دلار آمریکا 7 بولیوار بود الان هر دلار آمریکا 52 هزار بولیوار است و ونزوئلا به هیچ وجه قادر به ادامه کار با ما نیست تا آن 2 فروند دیگر را بسازیم.
دهقانی بیان کرد: در حال مذاکره هستیم که پس از 126 میلیون دلاری که از آنها گرفتیم یک شناور دوم به آنها تحویل دهیم و 2 فروند افراماکس دیگر را برای خود بسازیم.
وی همچنین درباره پاداش‌ های هیأت مدیره و مدیرعامل توضیح داد: مدیرعامل و هیأت مدیره صدرا یک ریال پاداش و حق‌ الجلسه دریافت نمی‌ کنند. 

شایان ذکر است، در ادامه این جلسه حسابرس و بازرس قانونی برای سال 97 تعیین شد ضمن آنکه روزنامه ابرار به جای دنیای اقتصاد بابت اطلاع رسانی صدرا در حوزه سهام انتخاب و حق حضور اعضای غیر موظف برای سال 97 به ازای هر جلسه 700 تومان تعیین شد.


ارسال نظر