کد خبر: ۳۵۶۰۲
تعداد بازدید: ۲۱۶۹
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳

امکان ردیابی کشتی‌ ها از طریق تلفن ‌های همراه

یک سیستم نظارتی که قادر به ردیابی کشتی‌ ها و قایق‌ها در سراسر نقاط جهان به‌صورت آنی (real time) است از طریق گوشی‌ های هوشمند به‌ صورت آنلاین قابل‌ دستیابی شد.

به گزارش مارین نیوز، یک شرکت ایتالیایی به نام لئوناردو (Leonardo) پلت فرم جدیدش موسوم به SEonSE را روز سه‌ شنبه در نمایشگاه ایرشو فرنبورو  رونمایی کرد.
SEonSE مخفف (Smart Eyes on the Seas) به معنی چشم هوشمند دریاها است. شرکت مذکور ادعا کرده است این تکنولوژی امکان مشاهده دقیق موقعیت کشتی‌ ها را در هر لحظه فراهم خواهد کرد.
سالانه صدها میلیون دلار صرف بیمه کشتی‌ هایی می‌ شود که بیم در معرض قرار گرفتن دزدی دریایی برای مالکان آن‌ ها می‌ رود. دزدی‌ های دریایی که بیشتر در دریاهای جنوب آسیا و غرب آفریقا شایع است از این طریق هزینه بالایی را به مالکان کشتی تحمیل می‌ کند.
گفته می‌ شود در پلتفرم جدید در صورتیکه کشتی از مسیری که برای آن تعریف‌ شده است منحرف شود و یا متوقف شود، مشخص می‌ شود و در عرض چند ثانیه می‌ توان از فعالیت غیر معمول یک کشتی اطلاع پیدا کرد.
علاوه بر اینکه این پلتفرم تمهیدات امنیتی در قبال موارد مذکور را فراهم می‌ کند می‌ تواند در مواردی همچون ماهیگیری‌ های غیرقانونی، اجرای قوانین دریایی و ارائه تحلیل بهتر از بازار برای شرکت‌ هایی که با خطوط کشتیرانی همکاری می‌ کنند  نیز مفید واقع شود.
در این سیستم حجم بالایی از داده‌ ها به‌ صورت خودکار و به‌صورت آنی پردازش می‌ شود. داده‌ های خام از چندین ماهواره اخذ می‌ شود که برخی از داده‌ ها موقعیت مکانی کشتی را از طریق اطلاعاتی که از رادارها دریافت می‌ کنند و برخی دیگر از طریق ضبط تصاویر کشتی مشخص می‌ کنند. و این بدان معناست در صورتیکه یک کشتی به هر دلیل بخواهد از قوانین دریا تخطی کند و از رادار استفاده نکند و یا به علت نقص فنی قادر به استفاده از رادار نباشد نیز قابل‌ شناسایی است.
همچنین SEonSE عاملی برای سیستم تشخیص خودکار Automatic Identification System (ای آی اس) فرستنده‌ های کوچکی است که در کشتی‌ های سراسر دنیا نصب است. این فرستنده‌ ها به‌ طور پیوسته موقعیت مکانی کشتی‌ ها را ارسال می‌ کنند و روزانه هفت میلیون سیگنال AIS در جهان ارسال می ‌شود.
علاوه بر داده‌ های ماهواره‌ا ی مربوط به موقعیت مکانی کشتی‌ ها، اطلاعاتی سازمان ثبت کشتی‌ ها و اطلاعات آب‌ و هوا و سازمان اقیانوس‌ شناسی توسط این پلت فرم قابل دریافت است. این داده‌ها نیز در ابر اطلاعاتی ذخیره می ‌شود و برای کامپیوترها، تبلت ها  و تلفن ‌های همراه هوشمند قابل ‌دستیابی است.


منبع: cnbc
ترجمه: مونا قلیچ‌خانی


ارسال نظر