کد خبر: ۳۵۹۳۷
تعداد بازدید: ۲۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵

امکان ایجاد ۴۰ میلیون شغل از طریق دریا

رییس سازمان صنایع دریایی با بیان اینکه دریا ظرفیت ایجاد ۴۰ میلیون شغل را در سطح جهان دارد، گفت: ما از مزیت‌ های برتر ساز و ژئواستراتژیک خود در حوزه دریا استفاده نکردیم و در این حوزه غفلت کرده‌ ایم؛ درحالیکه کشور ما در مرکز مسیر دریایی جهانی قرار دارد.
به گزارش مارین نیوز، رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره ملی "دریا در مسیر پیشرفت"، اظهار داشت: این گونه همایش‌ ها و تجمعات بسترساز تبلور ایده‌ ها در رشد فرهنگ دریایی در کشور خصوصا در ذهن دانش آموزان است.
امیردریادار امیر رستگاری با بیان اینکه سه چهارم سطح کره زمین را آب فرا گرفته است، گفت: در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۱ از بخش تحقیقاتی سازمان ناسا مطالعه کردم عنوان شده بود که حجم آب معلق در هوا، ۱۰۰ هزار برابر حجم خورشید در آسمان است.
معاون وزیر دفاع با اشاره به اهمیت دریا و دسترسی‌های آن، افزود: دریا‌ها بدون عارضه و روان و سیالند و به هم پیوسته‌اند و برای برای حرکت در آن نیاز به احداث جاده نیست. هیچ کشوری به غیر از فاصله ۱۲ مایلی که حوزه دریای سرزمینی‌اش محسوب می‌شود، مالک دریا‌ها نیست و هر کسی به میزان علم و دانش می‌ تواند از بستر دریا‌ها و اقیانوس‌ ها بهره‌گیری کند.
وی گفت: امروز حوزه فناوری و تکنولوژی فقط ۵ درصد بستر دریا‌ها را توانسته شناسایی کند و عمده آن بکر است؛ دانش بشری هنوز نتوانسته در عمق ۱۱ کیلومتری اقیانوس ایستگاه بزند.


امیر رستگاری تصریح کرد: آب منشا حیات و قدرت است و اگر قدرت می‌خواهید باید به سمت دریا حرکت کنید، امروز اعمال اراده‌ها از طریق دریا‌ها و اقیانوس‌ها صورت می‌گیرد و همانطوری که مشاهده می‌شود کشور‌هایی که قدرتمند هستند، قطعا رویکرد دریایی داشتند.
وی بیان داشت: میزان اقتصاد اقیانوسی در سطح دنیا حدود ۳ هزار میلیارد دلار بر آورد شده است که ۲۶ درصد این ۳ هزار میلیارد مربوط به حوزه گردشگری و ۱۳ درصد مربوط به فعالیت‌های بنادری است و ۱۱ درصد آن به تجهیزات دریایی مرتبط است.
امیر رستگاری با بیان اینکه دریا ظرفیت ایجاد ۴۰ میلیون شغل را در سطح جهان دارد، افزود: ما از مزیت‌های برتر ساز و ژئواستراتژیک خود در حوزه دریا استفاده نکردیم و در این حوزه غفلت کرده‌ایم؛ درحالی‌که کشور ما در مرکز مسیر دریایی جهانی قرار دارد.
معاون وزیر دفاع گفت: زمان حمل بار از اروپا تا هند ۳۰ روز طول می‌کشد که اگر همین مسیر را با استفاده از بند چابهار مدیریت کنیم به ۱۳ روز کاهش پیدا می‌کند و این یک ظرفیت بزرگ برای کشور ما محسوب می‌شود.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در پایان با بیان اینکه ما باید با سرعت بیشتری مسیر توسعه دریامحور را طی کنیم، افزود: قرن حاضر زمان دستیابی بشر به فناوری هوشمند در حوزه دریایی است و کشور‌هایی که در این حوزه عقب بمانند مجبور به پذیرش اراده سایر کشور‌ها خواهند شد.


چهارمین جشنواره ملی "دریا مسیر پیشرفت" با حضور پررنگ ارگان‌ ها و سازمانها دریایی، شرکت‌ های دریایی، شرکت های دانش ‌بنیان و البته دانشجویان و دانش آموزان به‌ منظور فرهنگ ‌سازی و توسعه صنعت دریایی با برپایی سخنرانی ها، کارگاه ها، سمینار های تخصصی، نمایشگاه، برنامه ها و مسابقات مختلف از روز گذشته در محل باغ ‌موزه دفاع مقدس تهران آغاز گردید و تا روز پنج شنبه سوم آبان ماه ادامه خواهد داشت. 


ارسال نظر