کد خبر: ۳۶۱۲۵
تعداد بازدید: ۱۶۱۴
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴

مجتمع ایزوایکو نیازمند حمایت همه‌ جانبه مجلس، دولت و نظام

مدیرعامل ایزوایکو گفت: از این به بعد دیگر این مجتمع نیازمند حمایت همه‌ جانبه مجلس، دولت و نظام است تا پروژه ‌هایی که توان ساخت و تعمیر آن در کشور وجود دارد به شرکت‌ های خارجی سفارش ندهند.
به گزارش مارین نیوز، مدیرعامل شرکت مجتمع کشتی ‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در بازدید جمعی از اساتید دانشگاه از این شرکت، اظهار داشت: وقتی از صنایع دریایی حرف به میان می ‌آید طیف گسترده ‌ای از صنایع مد نظر است؛ اما مهم این است که ما چقدر توانسته‌ ایم در این زمینه فعال باشیم.
حمید رضائیان اصل در ادامه بابیان اینکه این مجتمع صنعتی با تلاش شبانه‌ روزی کارکنانش توانسته به جایگاه خوبی دست پیدا کند، گفت: ما در ابتدا به آسیب ‌شناسی پرداختیم؛ در این مسیر استفاده از ظرفیت دانشگاه بسیار راه گشا بود و ما توانستیم با شناسایی نقاط ضعف به جایگاه امروزمان دست پیدا کنیم.
مدیرعامل مجتمع ایزوایکو با اشاره به استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی گفت: ما با جذب نخبگان دانشگاهی و راه‌اندازی یک مرکز دانش ‌بنیان توانستیم بسیاری از مشکلاتی که پیش روی صنعت کشتی‌ سازی وجود داشت را مرتفع کنیم.
رضائیان اصل با اشاره به اینکه هر تهدیدی می ‌تواند به وجود آورنده یک فرصت باشد، گفت: درگذشته دانش تعمیرات ریگ ‌های حفاری در اختیار انگلستان و آمریکا بود، با شروع تحریم‌ ها ما در این زمینه با مشکلاتی مواجه شدیم.
وی ادامه داد: ما در ایزوایکو توانستیم باوجود تحریم ‌ها نه‌ تنها به مرز این دانش دست پیدا کنیم بلکه از آن فراتر برویم و درزمینه‌ تعمیر ریگ‌ های حفاری به خودکفایی برسیم تا جایی که امروز به ‌جرئت می‌ توانیم بگوییم که امروز کشور در این زمینه خودکفاست.
مدیرعامل ایزوایکو با اشاره به اینکه ایزوایکو به دانش ساخت انواع شناورها با استانداردهای بین ‌المللی دست‌یافته‌ گفت: از این به بعد دیگر این مجتمع نیازمند حمایت همه‌ جانبه مجلس، دولت و نظام است تا پروژه ‌هایی که توان ساخت و تعمیر آن در کشور وجود دارد به شرکت‌ های خارجی سفارش ندهند.
رضائیان اصل در پایان با بیان اینکه دانشگاه باید در حوزه‌ منابع انسانی نیز ورود کند گفت: دانشگاه باید با شناخت مشکلات صنعت نیروهای کارآمد را جهت رفع مشکلات صنعت تربیت کند تا ارتباط بین صنعت و دانشگاه پویا و کاربردی باشد.


استفاده نکردن از تمام ظرفیت دریا در استان هرمزگان 
عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان نیز در حاشیه‌ بازدید از مجتمع ایزوایکو با اشاره به موضوع  اقتصاد دریا محور گفت: متخصصان به این نتیجه رسیده ‌اند که ما در استان هرمزگان از تمام ظرفیت دریا استفاده نمی‌ کنیم و باید ضمن شناسایی ظرفیت‌ ها آن‌ ها را ارتقا دهیم.
احسان کامرانی گفت: این بازدیدها زمانی می ‌تواند مؤثر واقع شود که ما با کمک ‌ها و پیشنهادهای علمی خود بتوانیم ظرفیت مجموعه ‌های صنعتی را هرچند ناچیز ارتقا دهیم و باید توجه داشت همین مقدار ناچیز می ‌تواند علاوه بر ارزآوری اشتغال پایدار را نیز به همراه داشته باشد.
مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه با اشاره به تأسیس و راه ‌اندازی اندیشکده ‌های مختلف در کشور، گفت: وظیفه این اندیشکده ‌ها تولید فکر است و ما نیز امیدواریم با تولید فکر و ایده بتوانیم چشم‌انداز روشنی را در آینده رقم بزنیم.
این استاد دانشگاه با اشاره به نمونه ‌های جهانی این اندیشکده‌ ها و نقش آن‌ ها در پویایی صنایع دنیا گفت: ما در کشور در حدود 50 اندیشکده داریم که 3 اندیشکده آن در استان هرمزگان است و به‌ زودی سه اندیشکده ی دیگر نیز به این مراکز اضافه خواهد شد تا بتوانیم اعضای هیئت ‌علمی دانشگاه‌ ها را ساماندهی و از ظرفیت فکری آن ‌ها استفاده کنیم.
کامرانی در ادامه با اشاره به دستاوردهای ایزوایکو درزمینه‌ی ساخت و تعمیر انواع شناورها، بیان داشت: ایزوایکو نمونه هلدینگ کارآمد و موفق در استان هرمزگان، کشور و منطقه است و اگر دانشگاه و مراکز علمی، پژوهشی و فناوری در کنار آن قرار گیرند می‌ تواند مرزهای دانش را با سرعت بیشتری درنوردد.


براساس اعلام حوزه‌ ارتباطات و امور بین‌ الملل ایزوایکو، بازدید جمعی از اساتید دانشگاه از این مجتمع در آستانه چهل‌ سالگی انقلاب در راستای اندیشکده راهبردی اقتصاد دریا محور بسیج اساتید صورت پذیرفت.  


ارسال نظر