کد خبر: ۳۷۰۱۵
تعداد بازدید: ۱۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹

واکنش شرکت نفت ستاره خلیج فارس به ماجرای انتشار لکه نفتی

انتشار لکه نفتی در بخشی از نوار ساحلی بندرعباس ادامه دارد و شرکت نفت ستاره خلیج فارس با ارسال توضیحی برای رسانه ها این موضوع را تکذیب کرد اما همچنان منشاء آلودگی ها معلوم نیست.
به گزارش مارین نیوز، پس از انتشار لکه نفتی در بخشی از نوار ساحلی بندرعباس که اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان منشاء اصلی آن را شرکت نفت ستاره خلیج فارس اعلام کرد، این شرکت با ارسال توضیحی برای رسانه ها، این موضوع را تکذیب کرد. 
مدیر HSE شرکت نفت ستاره خلیج فارس در توضیح بیان داشت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان پالایشگاه سبز کشور یکی از اصلی‌ ترین صنایع حافظ محیط زیست است و تمام اسناد و شواهد نیز این موضوع را تایید می‌کند.
مهرداد دهداری ضمن اشاره به پایش مستمر و لحظه‌ ای تمام شاخص‌ های زیست‌ محیطی توسط کارشناسان متخصص این پالایشگاه و نظارت دائمی آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست، اضافه کرد: در حضور اکیپی شامل کارشناسان محیط زیست استان، کارشناسان محیط زیست صنایع مجاور و کارشناسان محیط زیست پالایشگاه، بازدیدهای تخصصی از روند کاری این ابرپالایشگاه صورت گرفت و با استناد به مشاهدات و خروجی پایش‌ های صورت گرفته توسط آزمایشگاه معتمد، گواهی عدم وجود هر نوع آلایندگی از مبدا پالایشگاه تا مسیر بازگشت آب دریا صادر شد که مستندات آن نیز موجود است.

عکس منتشر شده از آلودگی
مدیر HSE شرکت نفت ستاره خلیج فارس ادامه داد: علاوه بر پایش‌ ها و نمونه‌ گیری‌ های مستمر و روزانه روی آب بازگشتی از پالایشگاه به دریا که توسط کارشناسان محیط زیست این شرکت انجام می‌ پذیرد، حوضچه‌ های آرامش آب مجهز به oil skimmer در مسیر خروج آب قرار گرفته که عملا خروج مواد نفتی به بیرون از پالایشگاه را غیر ممکن کرده است.
وی بار دیگر ضمن تکذیب این خبر که منشا آلودگی اخیر پالایشگاه‌ ستاره خلیج فارس بوده‌ است، تاکید کرد: از ابتدای بهره‌ برداری با توجه به مسئولیت‌ های اجتماعی و اهداف کلان این پالایشگاه در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست طرح "جمعه‌ های سبز" را به صورت مستمر اجرا می‌ کنیم که در قالب این طرح پاکسازی منطقه حفاظت شده گنو، ساحل بندرعباس، رودخانه‌ های اطراف شهر بندرعباس و سواحل مجاور نیز در دستور کار قرار دارد.
دهداری به اقدام اخیر این شرکت در یاری‌ رسانی به پاکسازی آلودگی دریایی ایجاد شده نیز اشاره کرد و افزود: جمعی از کارکنان پالایشگاه ستاره خلیج فارس روز جمعه دوم اسفند ماه طبق روال برنامه‌ های هفتگی خود در صیانت از محیط زیست در حال جمع‌ آوری زباله‌ های حاشیه‌ ساحل آبگیر این پالایشگاه بودند که با نوعی آلودگی دریایی خارج از محدوده‌ی خروجی آب برگشتی پالایشگاه مواجه شدند.
مدیر HSE شرکت نفت ستاره خلیج فارس ادامه داد: در این وضعیت پرسنل مسئولیت‌ پذیر پالایشگاه به سرعت موضوع را به مدیران شرکت گزارش دادند و این موضوع در کمترین زمان ممکن به صورت شفاهی و کتبی به اطلاع سازمان محیط زیست استان هرمزگان رسانده شد.

عکس منتشر شده از آلودگی
وی با بیان این که مشخص نیست این آلودگی از چه زمانی در دریا ایجاد شده است، اظهار داشت: با این حال برحسب تعهدی که مسئولیت‌ های اجتماعی خود داشتیم منتظر اقدام سازمان محیط زیست نماندیم و تیم پاک‌ سازی پالایشگاه با استفاده از پد و بوم جاذب آلودگی به سرعت وارد عمل شد و همکاران ما با تلاش و کوشش چندین ساعته توانستند منطقه را عاری از آلودگی کنند.
دهداری اضافه کرد: در نامه‌ ارسالی به سازمان محیط زیست تمام این مدعا شرح داده شده است و آمادگی آن را داریم تا به صورت عمومی مفاد آن را منتشر کنیم اما متاسفانه این اقدام مسئولانه‌ ما به غلط در رسانه‌ ها انعکاس داده شده است.
وی درباره منشا این آلودگی اظهار داشت: تعیین منشا آلودگی در صلاحیت ما نیست اما احتمال ایجاد آلودگی از سمت دریا نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.
دهداری گفت: هیچ آثاری از وجود آلودگی در خور منتهی به پالایشگاه مشاهده نشده است و بر خلاف اخبار منتشر شده توجیهی برای از دست دادن این حجم از طلای سیاه وجود ندارد و نمی‌ توان صنایع منطقه غرب بندرعباس را در بروز این واقعه مورد هدف قرار داد.
وی در پایان تاکید کرد: با این حال با توجه به مسئولیت‌ های اجتماعی و اهداف کلان پالایشگاه در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست این آمادگی را داریم تا بار دیگر در موارد مشابه به عنوان یاری‌ رسان محیط زیست عمل کنیم.

عکس منتشر شده از آلودگی
ارسال نظر