کد خبر: ۳۸۶۲۴
تعداد بازدید: ۵۰۱
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۷

بزرگترین شرکت ‌های کشتی‌ سازی تفریحی اروپا

گرچه صنعت کشتی ‌سازی اروپا در رکود به سر می ‌برد و رقبای آسیایی کار این رشته صنعتی را کساد کرده ‌اند، اما ساخت کشتی ‌های تفریحی در این قاره پر رونق شده است. بیش از ۲۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ میلادی به سفر تفریحی دریایی می ‌روند.
به گزارش مارین نیوز، برمبنای تخمین اتحادیه خطوط بین ‌المللی کروز (CLIA) تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۷) بیش از ۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان یک بلیط سفر تفریحی دریایی خواهند خرید. به این ترتیب شمار کسانی که علاقمند به سفرهای تفریحی دریایی هستند یک میلیون نفر بیشتر از سال گذشته خواهد شد. با افزایش مسافر، بر شمار کشتی‌های تفریحی نیز افزوده می‌شود.


در حال حاضر ۴۴۸ کشتی بزرگ تفریحی در سراسر جهان وجود دارند و اکنون سفارش ۲۶ کشتی بزرگ تفریحی دیگر نیز داده شده است. در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) در سراسر جهان ۱۲ کشتی عظیم تفریحی ۲۸ هزار گردشگر را در مسیرهای گوناگون دریاها می‌گردانند. یکی از هر چهار کشتی بزرگ تفریحی جهان را شرکت کشتی سازی مایرآلمان ساخته است.


بزرگترین شرکت‌های کشتی‌سازی تفریحی در اروپا
در مجموع سه شرکت کشتی‌سازی بزرگ اروپایی صنعت کشتی سازی تفریحی جهان را در دست دارند. یکی از این سه، شرکت کشتی‌سازی "فین کانتیری" در ایتالیاست. شرکت‌های کشتی سازی STX فرانسه و مایر آلمان دو شرکت بزرگ دیگر هستند. فین کانتیری در آغاز سال ۲۰۱۶ سفارش ساخت ۲۴ کشتی را دریافت کرد. در حال حاضر شرکت مایر آلمان مشغول ساخت ۲۱ کشتی و شرکت STX فرانسه نیز به ساخت ۱۲ کشتی مشغول است.
شرکت‌های اروپایی از سال‌ها تجربه گسترده خود در ساخت مجتمع سیستم‌های بزرگ کشتی‌های تفریحی سود می‌جویند. مهندسان بزرگ با عرضه طرح‌های جذاب خود وظیفه دشواری را به عهده کارگران متخصص واگذار می‌کنند و این کارگران می‌توانند وظیفه محول شده را به خوبی اجرا کنند.


همچنین دو شرکت کشتی سازی آسیایی، رقیب اروپایی ها هستند، شرکت MV در مالزی است و دیگری به شرکت صنایع سنگین "میتسوبیشی" ژاپن تعلق دارد. البته این شرکت ژاپنی در نظر دارد فعالیت‌هایش را در بخش کشتی‌سازی پایان دهد. خبر خوشی برای شرکت‌های دیگر کشتی‌سازی اروپایی چون شرکت مایر آلمان.


تورهای تفریحی آیدا
در سال ۲۰۱۵ میلادی اعلام شد که شرکت تورهای تفریحی دریایی آیدا سفارش میلیاردی ساخت دو کشتی بزرگ تفریحی را به شرکت کشتی سازی مایر آلمان داده است. این دوکشتی تفریحی که دارای بیش از ۲۵۰۰ کابین خواهد بود، قرار است در بهار سال ۲۰۲۱ میلادی آماده شوند.


تعطیلات رویایی یا کابوسی برای سلامتی؟
انتقادهای زیادی می‌شود به مصرف انرژی فراوان کشتی‌های تفریحی که به علت عظمت‌شان به آنها شهرهای شناور می‌گویند. سازمان غیردولتی حافظ محیط زیست در آلمان "نابو" اعلام کرده که در حال حاضر سوخت همه کشتی‌های تفریحی نفت سنگینی است که مواد آلاینده‌اش ۱۰۰ برابر بیشتر از گازوئیل کامیون‌هاست.


بزرگ‌ترین‌ کشتی تفریحی جهان
کشتی تفریحی هارمونی دریاها "Harmony of the Seas" با ۶۶ متر عرض، ۳۶۲ متر طول، ۱۶ عرشه و مکانی برای اقامت ۵۴۸۰ گردشگر بزرگ‌ترین کشتی تفریحی در سراسر جهان است. در این کشتی بیش از ۲۰۰۰ نفر کار می‌کنند. بیش از ۲۰ رستوران، ۲۳ استخر شنا و پارکی با بیش از ۱۲۰۰ گیاه در خدمت مسافران قرار دارد. یک شرکت کشتیرانی آمریکایی سفارش این کشتی را با پرداخت بیش از یک میلیارد دلار به شرکت فرانسوی STX داده بود.
تایتانیک
کشتی مشهور تایتانیک که بیش از ۱۰۰ سال پیش غرق شد، در مقایسه با کشتی تفریحی هارمونی دریاها "Harmony of the Seas" بسیار کوچک است. طول تایتانیک ۲۶۹ متر بود و ۹ عرشه داشت. تایتانیک ظرفیت ۲۶۸۷ مسافر را داشت و دارای ۸۶۰ خدمه بود.


منبع: DW.de
فایندز 
ارسال نظر