۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۴: ۴۴: ۲۹
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
تازه های سایت
اساتید و پژوهشگران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با وقوف کامل بر ارزش های بی شمار دریا و صنایع مرتبط با فناوری های دریایی در ابتدای سال 1391 اقدام به تاسیس آزمایشگاه تحقیقاتی هیدرودینامیک و پیش رانش دریایی نمودند تا بتوانند از امکانات دریا در جهت ارتقای صنعتی و علمی استان و کشور بهره گیری نمایند.
شبکه ملی ناوگان تحقیقات دریایی کشور متشکل از سازمان و ارگان‌های دریایی است که دارای شناورهای تحقیقات دریایی هستند و این ناوگان تحقیقاتی شناورها و تجهیزات اندازه‌گیری را شامل می‌شود.
کتاب "تعمیرات اسکله های شمع و عرشه بتن مسلح" اثر حمیدرضا حسنلی و سعید رادفر که توسط شرکت مهندسین مشاور سازه پردازی ایران تهیه گردیده به تعمیر و نگهداری سازه های دریایی از جمله اسکله ها پرداخته و تجربیات ارزشمند این شرکت در طراحی روش ترمیم اسکله‌های بندر بوشهر را به اشتراک گذاشته است.
موفقیت در تمام فعالیت‌های مربوط به توسعه صنایع دریایی به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد، در کل آموزش و پژوهش ضامن اصلی پیشرفت و توسعه پایدار در کشور است.
نسخه چهارم آمارنامه دریایی حاوی اطلاعاتی جامع و یکپارچه از عملکرد حوزه‌های مختلف دریایی کشور منتشر شد.
سه باستان شناس از دانشگاه ساساری ایتالیا و نشریه الکترونیک باستان شناسی منظر دریایی با برگزاری کارگاهی به تشریح ارزش های علمی، آموزشی، گردشگری، توسعه پایدار در خصوص میراث فرهنگی دریایی و ترویج فرهنگ دریایی در اقشار مختلف جامعه و حفاظت از میراث فرهنگی دریایی به عنوان اموال عمومی و مشترک برای نسل های آینده پرداختند.
ورود نفت به منابع آبی، صدمات و خسارات متعددی را بر محیط زیست انسان‌ها و دیگر جانداران به‌همراه دارد از این رو "چالش فناوری ساخت ابرجاذب های جذب کننده آلودگی های نفتی" همزمان با "همایش ملی زیست فناوری دریا" برگزار می گردد.
واحد ماهشهر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان تفاهم‌نامه ای به منظور همکاری‌ بیشتر در سه محور آموزشی، پژوهشی و کارآفرینی امضا کردند.
نخستین سفرنامه نگاشته شده از مأموریت ناوگروه‌های اعزامی ارتش، در قالب کتابی در آستانه هفتم آذر (روز نیروی دریایی ارتش) توسط فرمانده نیروی دریایی ارتش رونمایی شد.
امروزه با استفاده از سخت افزار و نرم افزار های کامپیوتری، بسیاری از مشکلات محاسباتی و دقت در اندازه گیری در صنعت کشتی سازی برطرف و دقت کار را افزایش داده است که می توان از مهمترین آنها به نرم افزار Tribon اشاره نمود.
مدرسه غواصی آبکاوان با همکاری نشریه الکترونیک باستان شناسی منظر دریایی که از دو اهرم عملی و نظری برخوردارند، اقدام به برگزاری سلسله کارگاه‌ های آموزشی در زمینه باستان‌ شناسی‌ دریایی نموده‌ اند تا ضمن افزایش سطح آگاهی اقشار جامعه گام‌ هایی در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی دریایی برای نسل‌ های آتی بر داشته باشند.
کتاب "فناوری نانو در صنایع دریایی" توسط دکتر حسن قاسمی (عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر) و هاشم نوروزی (دانشجوی دکتری مهندسی دریا) تدوین گردیده که به تشریح جامع مقدمه ای از فناوری نانو در صنایع دریایی پرداخته است.
کتاب بازآفرینی سکوهای نفتی تالیف سیده لیلا حسینی کیاسری، در برگیرنده توضیحاتی کاربردی پیرامون تجربه پژوهشی بازآفرینی سکوی بازنشسته قشم می باشد که با مشارکت اعضای هیئت علمی رشته های نفت، صنایع دریایی و معماری منتج به طرح معماری هماهنگ با اصول و ضوابط سازه ای، مکانیکی، ایمنی، دریایی و زیست محیطی گردیده است.
دستاوردهای فناوری دریایی کشور به همراه غرفه های جنبی مانند پخت نان و غذای محلی استانهای ساحلی، صنایع دستی و همچنین 4 استارتاپ دریایی ثبت شده به نمایش در خواهد آمد.