۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳: ۰۱: ۳۷
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
تازه های سایت
بوی زباله تا شعاع یک کیلومتری از منطقه ساحلی محمودآباد کاملا حس می‌ شود و شیرابه حاصل از دپوی غیراصولی زباله وارد دریای کاسپین می ‌شوند!
مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان ایران گفت: طبق توافق ۵ کشور حاشیه دریای کاسپین در کنوانسیون منابع آبزی دریای کاسپین ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری یکسال دیگر تمدید شد.
پسماندهای پلاستیکی که در دریا انداخته می‌شوند، در اثر سهل‌انگاری، واژگون شدن قایقها، رها کردن تجهیزات صید در سواحل یا در دریا و بسیاری علل دیگر، موجبات ضرر و زیانهای فراوانی را برای زیست جانداران دریایی فراهم می‌کنند.
اجلاس كمیسیون تون ماهیان اقیانوس هند iotc در سال جاری مشتمل بر جلسات كمیته پایبندی، اداری و مالی و اجلاس اصلی، از تاریخ ۱۸ ادبیهشت ماه به صورت مجازی آغاز شد و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: آلودگی‌های نفتی ناشی از عملیات و فعالیت بهره برداری در چند روز اخیر موجب ایجاد آلودگی نفتی در دریا در اطراف سکوی نفتی فروزان شده است.
مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی ‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌‍ زیست از آغاز پایش منابع بالقوه آلاینده ‌ها با منشاء خشکی و دریا در بنادر، سکوها و تاسیسات نفتی ساحلی و فراساحلی در شمال و جنوب کشور خبر داد.
هیچگونه ترال فانوس‌ ماهیان در سطح دریا از ابتدای آذر امسال انجام نشده است و با مصوبه کارگروه ساماندهی صید ترال مبنی بر توقف این نوع صید، صید فانوس ‌ماهیان ممنوع و این مصوبه با همکاری سازمان شیلات کشور اجرایی شده است.
پژوهش های جانورشناسان نشان می دهد ماهی های بسیار سیاه در اعماق دریا پوستی دارند که به کمک آن می توانند ۹۹/۹ درصد نور را جذب کنند.
چهارمین کنگره بین ‌المللی تحقیقات شیلات و آبزیان با هدف توسعه و ارتقای دانش فنی دست اندرکاران عرصه شیلات از ۲۸ تا ۳۰ آبان به صورت مجازی برگزار می شود.
در پی اظهارات ضد و نقیض نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سازمان شیلات درباره ممنوعیت صید ترال در کشور، مدیرکل دفتر حفاظت از سواحل دریایی سازمان محیط زیست گفت: از نمایندگان مجلس خواسته ‌ایم که قانون حفاظت و بهره ‌برداری از آبزیان به ‌نحوی اصلاح شود تا سازمان محیط زیست در کنار شیلات بتواند جزو ناظران برحوزه صید و صیادی باشد.
دانشیار زیست‌ شناسی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد گفت: کوپه پودا، اولین حلقه زنجیره غذایی در محیط ‌های دریایی و حلقه اتصال بین تولید کنندگان و سایر مصرف کنندگان محسوب می ‌شوند. کوپه پوداها از تولید کنندگان نخستین در محیط‌ های دریایی که شامل جلبک‌ های آبزی و فیتوپلانکتون‌ ها می ‌شود، تغذیه می ‌کنند.
ممنوعیت صید ترال حالا مطالبه‌ و سرفصل صدای صیادان بلوچستان و ایران است؛ در روایتی اختصاصی به نزدیکی یکی از ترالرها در عمان رفتیم.
مدیر كل شیلات گیلان از رها سازی بیش از 7 میلیون قطعه بچه ماهی سفید و كپور تالابی تولید شده در مركز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیكی ماهیان استخوانی شهید انصاری شیلات گیلان در سال جهش تولید در تالاب انزلی خبر داد.
مدیركل شیلات استان سیستان و بلوچستان از توقیف شناورهای متخلف صیادی بدون هیچ گونه اغماضی خبر داد.