پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
تازه های سایت
افتخاری دیگر در منطقه آزاد قشم / تولید ایرانی- افتخار ملی
مدیر کارخانه ساخت تاسیسات فراساحلی نفت و گاز و سازه های فلزی صنعتی قشم از تکمیل و نصب سکوی نفتی F18 در حوزه مشترک ایران و عربستان (میدان نفتی فروزان) خبر داد.
سرپرست طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ : با انجام عملیات راه‌اندازی در مدت 26 روز و با توجه به شرایط بد آب و هوایی در یك ماه گذشته، سكوی٥٠٠ میلیون فوت مكعبی B17 با ثبت ركوردی جدید به بهره برداری رسید.
برای نخستین بار در تاریخ صنعت ۱۰۸ ساله نفت، اسفند ماه با راه‌اندازی ۵ فاز جدید پارس‌جنوبی، علاوه برجبران عقب ماندگی‌ها و برداشت برابر گاز با قطر، تولید نفت از این میدان مشترک آغاز می شود.
اگر زمانی شاه قاجار، نمیخواست به خاطر «تعدادی ماهی گندیده»، کام کشور دوست، روسیه تزاری را در مورد دریای خزر تلخ کند، امروز حجم عظیم ذخایر نفت و گاز خزر به کشورهای ساحلی اجازه نمی دهد حتی یک درصد از سهم خود کوتاه بیایند و ایران نیز مستثنی نیست.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در تشریح نشست کمیسیون انرژی، گفت: مدیرعامل شرکت فلات قاره و معاونان وی در این نشست حضور داشتند و گزارشی از نحوه فعالیت شرکت در میادین نفتی ارائه دادند.
به دنبال هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه پرقدرت بارشی به جنوب کشور و مواج شدن خلیج فارس، ستاد بحران در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تشکیل شد و به تمامی بهره برداران و پیمانکاران در حال کار در بخش دریایی پارس جنوبی دستور آماده باش داده شد.
با پشتکار و همت کارشناسان و متخصصان سکوی سروش، پمپ مکش آب دریا (SEA WATER LIFT PUMP) این سکو با موفقیت تعمیر و راه‌اندازی شد.
تصمیم اخیر رئیس جمهور جدید امریکا منجر به حذف نام شرکت های امریکایی از نخستین مناقصه نفتی ایران می شود.
پس از صادرات چندین محموله میعانات گازی فازهای پارس جنوبی به کره، ژاپن هم یک محموله ۱۶۰ هزار بشکه‌ای از میعانات گازی فاز ۲۰ و ۲۱ این میدان نفتی را خریداری کرد.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه ایران هیچ نفت ذخیره شده روی آب ندارد، گفته است: تنها میعانات گازی است که ذخیره می شود و آن‌ هم تا پایان سال به فروش می رسد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از تمایل روسیه و ترکمنستان برای داشتن بازار مشترک گاز با ایران از طریق دریا خبر داد.
با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و تجهیزات پیشرفته و بدون ایجاد توقف در عملیات تولید، انتقال روزانه 15 میلیون متر مکعب گاز ترش از پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی به فاز 19 با موفقیت به پایان رسید.
از ابتدای ژانویه تانکرهای ذخیره نفت و میعانات گازی روی آب ایران با 2 عدد کاهش به 33 تانکر رسیده است.
یک سکوی اسپار همانند یک سکو (Tension Leg Platform )TLP (سکو با مهار کششی) به کف دریا مهار می شود ولی با این تفاوت که در سکوهای TLP کابل های مهار به صورت کاملا عمودی به بستر دریا متصل شده اند اما اسپارها به شیوه معمولی در بستر دریا مهار می شوند.