۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲: ۵۳: ۴۱
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
تازه های سایت
سومین اجلاس کاسپین و راه‌ های توسعه پایدار هفته آینده در دانشگاه ملی آستراخان روسیه برگزار می‌ شود.
فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا از برگزاری رزمایش دریای مشترک میان این کشور و ۵۰ کشور از شرکای آن در مناطقی از جمله دریای عمان و خلیج فارس خبر داد.
مقام‌های نروژی روز جمعه از کشف مقدار «قابل توجهی» از فلزات و مواد معدنی گرفته تا عناصر خاکی کمیاب در بستر دریای فلات قاره این کشور خبر دادند.
پژوهشگران در حال ثبت پتنتی هستند که در آن فناوری ساخت نانوژنراتور استوانه ‌ای تریبولکتریک چند فرکانسی است. این نانوژنراتور امواج اقیانوسی را به برق تبدیل می ‌کند.
چین از بزرگترین توربین بادی فراساحلی جهان با پره‌هایی به وسعت ۵۳ هزار متر مربع که معادل مساحت هفت زمین فوتبال است، با قدرت تولید ۱۸ مگاوات برق رونمایی کرد که می ‌تواند سالانه نیروی ۴۰ هزار خانه را تامین کند.
هنگام عبور امواج می ‌توان امواج شدید ایجاد کرد. این امواج که می ‌توانند به زیرساخت ‌های دریایی آسیب بزنند، خطوط ساحلی را تغییر دهند و زندگی انسان را تهدید کنند، به دلیل ظاهر ناگهانی و به ظاهر تصادفی خود شناخته می ‌شوند.
یک شرکت رباتیک موفق شد، اولین ربات معلق به‌ منظور استخراج پایدار مواد معدنی دریا‌ها و اقیانوس‌ ها را بسازد.
منابع صنعت بیمه ژاپن روز جمعه پیش بینی کردند که شرکت های بیمه گر این کشور به صدور بیمه نامه دریایی در شرایط جنگی تا دستکم سه ماه دیگر برای بارگیری گاز طبیعی مایع ادامه دهند که شامل غرق شدن یا مصادره شناورها به علت جنگ در آب های روسیه می شود.
سال ۲۰۲۲ شاهد رویداد‌های متعددی در بخش حمل ‌و نقل و صنایع دریایی بود. این بخش امواج پر تلاطمی مانند جنگ اوکراین _ روسیه ، همه گیری کرونا، ازدحام بنادر، مباحث آب و هوایی، بحران انرژی، کاهش نرخ ‌های کانتینری و... را پشت سر گذاشت و توانست به ساحل آرامش برسد.
دانشمندانی که سوار بر کشتی کاوشگر ناتیلوس در جزایر شمالی هاوایی مشغول کاوش در اعماق اقیانوس آرام بودند، با صحنه‌ ای روبرو شدند که باورش برایشان دشوار بود.
توسعه میدان گازی شمال قطر، بزرگترین میدان گاز مایع جهان، توسط دولت این کشور، تقاضا از کشتی سازان جهانی به ویژه شرکت های چینی برای ساخت کشتی را افزایش داده است.
روزنامه ساندی تایمز طی گزارشی نوشت، انگلیس با روش انتقال کشتی به کشتی نفت برای پنهان کردن مبدا محموله‌ های نفتی که ایران آغازگر و ابداع‌ کننده آن بوده است، تحریم‌ های نفتی روسیه را دور می ‌زند.
در حالی که نشتی در خط لوله انتقال گاز مشهور "نورد استریم" به تازگی موجب انتشار ۵۶ الی ۱۵۵ هزار تن گاز متان در اتمسفر زمین شد و آن را به یکی از بالاترین منتشر کننده‌های متان تبدیل کرد، اکنون تصمیم بر آن شده تا از این پس با سه ربات زیردریایی بر وضعیت آن نظارت شود.
وزارت حمل و نقل زیر ساخت ترکیه اعلام کرده است که از ماه آینده عوارض عبور کشتی ‌ها از تنگه‌ های ترکیه که دریای سیاه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به مدیترانه وصل می ‌کنند پنج برابر خواهد شد.