کد خبر: ۳۶۷۷۳
تعداد بازدید: ۱۲۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴

حمایت از سازندگان داخلی با ایجاد بازار کار

وزیر نفت بهترین حمایت از شرکت‌ ها و سازندگان داخلی را فراهم کردن بازار کار برای آنها عنوان کرد و گفت: برای ایجاد اشتغال نیازمند سرمایه‌ گذاری هستیم.
به گزارش مارین نیوز، وزیر نفت پس از بازدید از شرکت توربوکمپرسور نفت  (OTC)، روز گذشته در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این شرکت در سال ۱۳۷۹ تاسیس شد و از برکاتی است که جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافته و برای کشور و بخش صنعت نفت و گاز بسیار مهم بوده است.
بیژن زنگنه با بیان اینکه توربین و کمپرسور قلب صنعت نفت است، افزود: هم‌ اکنون بیش از نیمی از گاز کشور با کمپرسورها و توربین‌ هایی منتقل می‌ شود که این شرکت (OTC) ساخته است. خوشبختانه در این سال‌ ها هم توانسته بخش اصلی توربین را که پیچیده‌ ترین بخش آن به شمار می‌ آید و تعداد سازندگان آن نیز محدود است، بسازد.
وزیر نفت درباره اینکه چه مقدار از نیاز کشور در این بخش تامین شده، گفت: در بخش ساخت توربین‌ های ٢٥ مگاواتی داخلی‌ سازی صورت گرفته است.
زنگنه با بیان اینکه استاندارد توربین ٢٥ مگاواتی در سال ٧٩ انجام شد، گفت: دلیل این تصمیم این بود تا از تنوع بسیار زیاد در حجم توربین‌ ها جلوگیری کنیم و هنگام تعمیر و نگهداری توربین‌ ها دچار مشکل نشویم.
وی افزود: هم‌ اکنون نیز نزدیک ٢٠٠ توربین و کمپرسور از این نوع در کشور تولید و استفاده شده است و شرکت OTC در این مجموعه در حال همکاری است.
واگذاری ۳.۶ میلیارد یورو پروژه به OTC
وزیر نفت با اشاره به اینکه از همان ابتدای تاسیس شرکت OTC نیز اصل بر این بود تا جای ممکن از ظرفیت‌ های موجود سخت‌ افزاری کشور استفاده شود و در بخش‌ هایی سرمایه‌ گذاری انجام شود که حلقه‌ های مفقوده وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون نزدیک ٣.٦ میلیارد یورو به این شرکت پروژه واگذار شده است که همگی تحویل شده‌ اند و نزدیک به ٢٠٠ میلیون یورو نیز از سوی این شرکت سرمایه‌ گذاری شده است. این مجموعه در شهرک صنعتی شمس‌ آباد و استان‌ های یزد و قزوین فعالیت دارد، ضمن اینکه در شاهرود نیز شرکتی دانش‌بنیان با OTC همکاری می‌کند.
زنگنه با بیان اینکه نزدیک به ١٠ هزار نفر در زنجیره گروه OTC فعالیت می‌ کنند، درباره کیفیت تولیدات این شرکت گفت: از همکاران نفتی، چه آنها که در پالایشگاه‌ های گاز و چه در خطوط انتقال گاز فعالیت می‌ کنند و درباره کیفیت اجرای پروژه‌ ها بسیار سخت‌ گیر هستند، در مورد کیفیت اجرای کار این شرکت جویا شدم؛ هیچ‌ کدام‌ از کیفیت ساخت توربین‌ ها و توربوکمپرسورها ناراضی نبودند.
انتقال صحیح فناوری از سوی زیمنس
زنگنه OTC را یکی از نمونه‌ هایی دانست که انتقال فناوری در آن اتفاق افتاده است و گفت: زیمنس ابتدا شریک OTC در اجرای پروژه‌ ها بود. از نظر من هم باید در این باره انصاف داشت، زیرا زیمنس انتقال فناوری را به‌ خوبی انجام داد و آموزش‌ های خوبی به نیروهای OTC داد؛ گرچه زیمنس در دوران تحریم نیامد و این موضوع همت متخصصان و فناوران OTC را بیشتر کرد و سبب شد خودشان بتوانند توربین‌ ها و توربوکمپرسورها را طراحی کنند و بسازند.
وزیر نفت ادامه داد: به گفته مدیران OTC، پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت زیمنس به ایران و ارزیابی دوباره این شرکت، همه کارهای انجام شده را تایید و اذعان کرد که OTC در کلاس جهانی کار کرده است.
زنگنه درباره امکان صادرات کالاهای OTC با اشاره به اینکه چنین امکانی در این شرکت وجود دارد، گفت: از نظر من OTC برند است، زیرا شرکتی است که بیش از ٢٠٠ توربین و کمپرسور ساخته است و شبکه گاز و پالایشگاهی ما نیز از تجهیزات آن که هرکدام از آنها بیش از ٣٠ تا ٤٠ هزار ساعت کار کرده، استفاده می‌ کنند و این تجیهزات مطلوب، موفق و قابل ارزیابی هم بوده است.
وی با بیان اینکه در نشست امروز پیشنهاد فعالیت در زمینه‌ های جدید را به مدیران OTC ارائه دادیم، افزود: ساخت پمپ‌ های درون‌ چاهی، کمپرسورهای جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل، کمپرسورهای مینی ال‌ان‌جی‌ و کمپرسورهای فشارافزایی سکوها را (قرار بود توتال انجام دهد و به دلیل تحریم‌ ها متوقف شد) به آنها توصیه کردم. البته به شرکت نفت و گاز پارس به‌ عنوان کارفرما نیز پیش از این گفته بودم روی این مسئله کار کنند و کمپرسورهای فشارافزا را در ایران بسازند.
وزیر نفت گفت: آینده OTC را همچون گذشته آن درخشان می‌ بینم و ان‌ شاء الله با توجه به همت جوانان فعال در این شرکت و مدیرانی جوان با میانگین سنی ٤٤ سال، آینده درخشانی پیش روی این شرکت مشاهده می‌ شود.
وی OTC را جزو افتخارهای جمهوری اسلامی دانست، تصریح کرد: خدا را شکر می‌ کنم چنین نهادهایی در کشور داریم که برای عزت و سربلندی ایران کار می‌کنند.
ترکیه طبق قرارداد عمل می‌ کند
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره خبرهای اعلام شده درباره کاهش صادرات گاز ایران به ترکیه، یادآور شد: این کشور در تابستان و فصل گرم گاز کمتری دریافت می‌کند و در فصل سرد هم طبق قرارداد می‌ تواند گاز بیشتری دریافت کند و این کار را نیز انجام می‌ دهد.
زنگنه در پاسخ به این پرسش که حمایت عملی وزارت نفت از شرکت‌ های داخلی به چه نحوی است، گفت: بهترین حمایتی که ما می‌ توانیم از این شرکت‌ ها داشته باشیم سفارش کار است. ما کار با OTC را با واگذاری ساخت ٥٠ توربین و کمپرسور ٢٥ مگاواتی در سال ٧٩ آغاز کردیم و این کار ادامه یافت و هم‌ اکنون نیز عمده ساخت توربوکمپرسورهای گاز در پارس جنوبی به این شرکت واگذار شده است، ضمن اینکه این شرکت خواستار مشارکت در صنعت پتروشیمی است که ما هم حمایت می‌ کنیم.
تداوم عرضه نفت و فرآورده های نفتی در بورس
وزیر نفت به پرسشی درباره دلیل توقف یا تاخیر عرضه نفت در بورس اینگونه پاسخ داد: نه تاخیری رخ داده و نه توقفی بوده است؛ ما نفت‌ خام و میعانات گازی و نیز فرآورده‌ های نفتی را در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه کردیم.
وی افزود: در رینگ صادراتی بورس انرژی در بخش فرآورده‌ های نفتی بیش از آنچه فکر می‌ کردیم موفق بودیم. هم تقاضا بسیار خوب بود و هم قیمت‌ ها بسیار بهتر از قیمت‌ هایی بود که خارج از بورس داشتیم، اما در بخش نفت خام، به آن شکل موفق نبودیم و دلیل آن هم تفاوت ماهیت فرآورده و نفت خام است.
زنگنه ادامه داد: فعالان ایرانی هم اکنون با ظرفیت‌ های موجود خود با احجام کوچکتر صادراتی آشناتر هستند؛ با این حال ما عرضه (نفت خام و میعانات گازی) را ادامه می‌ دهیم و سعی می‌ کنیم مشکلاتی را که می‌ گویند، حل کنیم.
هر چه تلاش می‌ شود قیمت نفت بالاتر نمی‌ رود
وزیر نفت درباره وضع بازار نفت با توجه به بازگشت تولید شرکت سعودی آرامکو و عرضه سهامش نیز اظهار کرد: بازار همانطور است. قیمت نفت در بازار در محدوده ۶۰ دلار برای هر بشکه در نوسان است و با وجود تلاش‌ ها برای افزایش قیمت نفت، قیمت این کالا از ۶۰ دلار بالاتر نمی‌ رود و در همین سطوح باقی می‌ ماند.
وی درباره احتمال تمدید توافق کاهش تولید در نشست پنجم دسامبر (۱۴ آذرماه) وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در وین هم اظهار کرد: بحث‌ هایی درباره کاهش بیشتر تولید نفت در نشست پیش‌ رو مطرح است.
زنگنه درباره خواسته برزیل برای پیوستن به اوپک پاسخ داد: برای پیوستن برزیل به اوپک مشکلی ندارم، اما دیگر با پیوستن تولید کنندگان کوچک به اوپک موافقت نمی‌ کنم.
وی در واکنش به انتشار خبرهای مثبت مبنی بر نزدیکی ایران و عربستان و تاثیر آن بر بازار نفت، گفت: این موضوع فعلا جنبه روانی دارد و تاثیری بر بازار نفت ندارد.
عمده مشکل کمبود بنزین سوپر حل شده است
زنگنه درباره کمبود بنزین سوپر هم گفت: در تامین بنزین سوپر چند روزی به دلیل تعمیرات و نگهداری در پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند و مشکلی دیگر، مقداری کمبود داشتیم که تاکید کردم حتما تامین شود؛ البته به من گفته‌ اند مشکل عمده این موضوع حل شده است.
وزیر نفت درباره تامین مالی طرح فراگیر پالایشی سیراف گفت: بخش مالی این طرح برای دریافت وام با کمک بانک مرکزی و بانک‌ های عامل تقریبا نهایی شده، به‌ طوری که ما بتوانیم برای این شرکت‌ ها نزدیک به ٢٠ هزار میلیارد تومان از بانک ‎ها وام بگیریم و محل تامین منابع ارزی آن هم مشخص شده است.
ارسال نظر