کد خبر: ۳۶۷۹۳
تعداد بازدید: ۱۲۳۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷

ردیابی کشتی ‌های آلاینده با کمک ابرها

یک مطالعه جدید نشان می دهد، کشتی ‌هایی که سوخت کم سولفور می ‌سوزانند، تاثیر کمتری بر تشکیل ابر دارند. از این مساله می‌ توان برای کنترل استفاده سوخت کم سولفور توسط کشتی‌ ها در میانه دریا استفاده کرد.
به گزارش مارین نیوز، آلاینده‌ هایی که از کشتی‌ ها پخش می‌ شوند، شامل مواد شیمیایی مختلف، از جمله ذرات معلق گوگرد هستند. این ذرات در واکنش با قطرات آب، باعث ایجاد "رد کشتی ‌ها" شده که با استفاده از ماهواره قابل ردیابی است.
سایت "ماریتایم اگزکیوتیو" در این رابطه نوشت: ردیابی ‌های ماهواره ‌ای که از سوی محققان انجام شده، نشان می ‌دهد که تاثیر کشتی ‌ها بر ابرها در مناطق محافظت شده به شکل قابل ملاحظه ‌ای کاهش یافته است. بنا بر قوانین محدود کننده آلودگی گوگرد، در این مناطق استفاده از سوخت ‌های کم سولفور الزامی شده است.
محققان در این پژوهش، بیش از ۱۷ هزار کشتی را مورد مطالعه قرار داده ‌اند. در این مطالعه رد کشتی ‌ها که با ماهواره ردیابی شده، با داده ‌های "جی ‌پی ‌اس" هر کشتی که مسیر حرکت آن را مشخص می ‌کند، انطباق داده شده است. بازه این مطالعه معرفی مناطق کنترل انتشار در سواحل آمریکای شمالی، دریای شمال، دریای بالتیک و کانال مانش را پوشش می ‌دهد.


محقق موسسه انرژی UCL در این رابطه می گوید: در حال حاضر دانستن این که کشتی‌ ها در میانه اقیانوس چه می ‌کنند، برای نهادهای تنظیم‌ کننده دشوار است. احتمال وجود موارد کشف نشده عدم انطباق با قوانین ۲۰۲۰ مرتبط با آلودگی گوگرد، یک تهدید برای بنگاه ‌های کشتیرانی به شمار می ‌رود. چراکه این مساله می ‌تواند برای شرکت‌ هایی که از این قوانین تبعیت نمی ‌کنند، سود تجاری ایجاد کند. 
تیریستیان اسمیث می افزاید: این تحقیق نشان می ‌دهد که علم و فناوری در حال ایجاد پیشرفت ‌های مهمی هستند که می ‌تواند به افزایش شفافیت کشتیرانی و کاهش ریسک و بی عدالتی برای شرکت ‌های کشتیرانی متعهد شود./
ارسال نظر