تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۸۱۶۹
تعداد بازدید: ۸۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴
معاون وزیر راه و‌شهرسازی و‌ مدیرعامل سازمان بنادر و‌دریانوردی با تاکید بر نگاه ویژه‌ این سازمان به توسعه هرچه بیشتر سواحل مکران، اعلام کرد: توسعه بنادر سیریک و جاسک و ایجاد یک بندر بزرگ در منطقه مکران در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی است.
به گزارش مارین نیوز، علی اکبر صفایی امروز چهارشنبه در همایش تمدن دریایی مسیر پیشرفت که به میزبانی نیروی دریایی ارتش در بندر کنارک چابهار برگزار شد، به تشربح ویژگی ها و‌مولفه های اقتصاد «دریامحور» به عنوان یکی از عناصر قدرت سیاسی و ظرفیت‌های رشد اقتصادی ایران پرداخت.


وی اظهار داشت: استفاده درست از ظرفیت‌های دریایی و بنادر کشور، سنگ بنای مطمئنی برای تحقق اقتصاد دریا پایه است. اقتصادی پایدار و ارزش‌آفرین که می تواند به گره‌ گشایی اقتصادی در کشور کمک کند.
مدیرعامل سازمان بنادر و‌دریانوردی، مهمترین‌ فعالیت های اصلی در اقتصاد دریایی را حمل و نقل و لجستیک دریایی، کشتی سازی، گردشگری، شیلات و آبزی پروری، صید و صیادی و محصولات غذایی،  استحصال انرژی و استخراج نفت و گاز و معدن کاری در فراساحل و فعالیت های دریایی و بندری عنوان کرد.
معاون وزیر راه و‌شهرسازی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب، قوانین بالادستی و سیاست های کلی نظام و سند ملی آمایش سرزمینی و راهبردهای دولت سیزدهم، اقتصاد دریا محور را از جمله مهمترین مصادیق اقتصاد مقاومتی ذکر کرد که می تواند افق های تازه ای را پیش روی کشور برای برون رفت از اقتصاد متکی به نفت ایجاد کند.
به گفته صفایی، با سرمایه گذاری در اقتصاد دریا محور می توان به رفع محرومیت از مناطق ساحلی، افزایش تولید ناخالص ملی، بی اثر نمودن تحریم ها و تنوع اقتصاد در کشور کمک کرد.
وی سپس اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی با محوریت اقتصاد دریایی را تشریح کرد و حمایت از توسعه فعالیت های اقتصادی با ارزش افزوده بالا، ایجاد اشتغال پایدار دارای اثرات هم افزا بر فعالیت های دریایی و بندری، ارتقاء بخش جایگاه حمل و نقل دریایی به عنوان قطب لجستیک زنجیره تأمین کشور و ایفای نقش رهبری در حوزه حمل و نقل استان های ساحلی کشور و ارتقاء زیرساخت ها و تسهیلات گردشگری در مناطق ساحلی، میزبانی سازمان بنادر در بخش لجستیک و ترویج جایگاه بنادر به عنوان مولفه کلیدی توسعه صنعتی تجاری را از مهمترین راهبردهای سازمان بنادر و دریانوردی با محوریت های اقتصاد دریایی ذکر کرد.
معاون وزیر راه و‌شهرسازی، کاهش هزینه های تولید، بهبود دسترسی عوامل تولید، مدیریت تقاضا، افزایش بهره وری عوامل تولید، حمایت از استقرار صنایع و خدمات دریا محور در بنادر و سواحل تقویت دسترسی به شبکه پسکرانه و تسهیل تجارت دریابرد و استفاده از فناوری های نوین در بنادر و صنایع دریا محور و آموزش نیروی انسانی شاغل در بنادر و صنایع دریا محور را از دیگر راهکارهای توسعه اقتصادی دریا محور برشمرد.
مدیرعامل سازمان بنادر، حمایت های تعرفه ای، تسهیل ارائه خدمات دریانوردی، سرمایه گذاری مستقیم در توسعه نگهداری و زیرساخت ها و تجهیزات بنادر و حمایت از تولید داخلی و بومی و‌توسعه سفرهای دریایی و‌مزیت بخشی به کریدورهای ترانزیتی و‌تقویت و فعال سازی ظرفیت های رقابتی بانکرینگ و‌توسعه سواحل مکران را از مهمترین رویکردهای سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه اقتصاد دریایی ذکر کرد.
صفایی، راه اندازی خط کشتیرانی رو رو در بنادر شمالی، خط کنظم دریایی بین بنادر هند و‌ چابهار، تکمیل فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، تکمیل فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی، ادامه احداث تاسیسات زیربنایی جزیره نگین بوشهر، آغاز عملیات اجرایی احیای خلیج گرگان را از جمله مصادیق اجرایی 
سازمان ‌بنادر در استای توسعه اقتصاد دریایی اعلام کرد.
‌مدیرعامل سازمان بنادر و‌دریانوردی با تاکید بر نگاه ویژه‌ این سازمان به توسعه هرچه بیشتر سواحل مکران، خاطر نشان کرد: توسعه بنادر سیریک و جاسک و ایجاد یک بندر بزرگ در منطقه مکران در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: