کد خبر: ۱۷۳۱۹
تعداد بازدید: ۲۸۶
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۰

تحقیقات جدید در زمینه کاربرد فناوری‌ نانو در تولید نفت و گاز

شرکت Flotek Industries‏ به تازگی اعلام کرده از یک برنامه ‏تحقیقاتی کاربردی در دانشگاه ‏A&M‏ تگزاس که به دنبال بررسی ‏اثرات فناوری‌ نانو بر تولید نفت و گاز طبیعی در منابع نفتی و گازی جدید و نامتعارف است، حمایت می‌کند.

به گزارش بلومبرگ، جان چیشولم، مدیر شرکت Flotek Industries‏، می‌گوید: با تسریع فعالیت‌های مربوط به زمین‌شناسی تولید نفت ‏و گاز، نسبت به فعل و انفعالات تکمیلی مختلف شناخت بیشتری حاصل شده و این فرایند یکی از ‏تکنیک‌های تکمیلی بهینه ‌است که در آینده توسعه خواهد یافت.

‏این برنامه تحقیقاتی به طور ویژه بر بررسی و شناخت پتانسیل اکتشاف نفت با استفاده از نانوسیالات ‏پیچیده و سطوح منتخب در فشارهای زیرسطحی و شرایط حرارتی زمین‌های با غنای مایع بالا، تمرکز ‏دارد.

دکتر یوکل آکوتو، استادیار بخش مهندسی نفت دانشگاه ‏A&M‏ تگزاس، محقق اصلی این پروژه ‏خواهد بود. وی بیش از یک دهه است که در زمینه اکتشاف نفت و گاز غیرمتعارف، بهبود اکتشاف ‏نفت و ... دارای تجربه تحقیقاتی نظری و تجربی است.

وی اخیرا در زمینه تحقیقات مورد حمایت ‏صنعت در زمینه مخازن مختلف همکاری می‌کند.

به گفته دکتر آکوتو، اهمیت فرصت‌های مربوط به منابع غیرمتعارف در حوزه تولید هیدروکربن‌ها ‏در حال افزایش است و شناسایی راهکارهای افزایش اکتشاف، کلید بهبود کارایی این پروژه‌ها محسوب ‏می‌شود. عنصر اصلی بهبود اکتشاف، شناسایی فناوری‌های جدید و اثر آنها بر فرایند تولید است. ‏

ارسال نظر