کد خبر: ۳۱۸۱۵
تعداد بازدید: ۱۱۰۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۴

مسئولیت خطیر بانک کشاورزی در توسعه پرورش ماهی در قفس

پرورش ماهی در قفس به عنوان یکی از طرح های مورد حمایت بانک کشاورزی می تواند 200 هزار فرصت شغلی ایجاد کند.
به گزارش مارین نیوز، ارسلان قاسمی مدیرعامل اتحادیه تکثیر وپرورش آبزیان کشور در گفتگو با تابناک در پاسخ به این سوال که طرح پرورش ماهی در قفس چگونه می تواند به توانمند سازی هرچه بیشتر بخش کشاورزی کمک کند افزود: در کشور حدود 300/3 کیلومتر سواحل دریای در شمال و جنوب وجود دارد. علی رغم بودن ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک وجود 000/500 متر مربع منابع آبی داخل سرزمینی از اهمیت بسیاری برخوردار است. 
به گفته وی در کشور ما سالانه چیزی در حدود 700 الی 900 تن تولیدات محصول آبزی وجود دارد که در مقام قیاس یکی از کشورهای اسکاندیناوی با دارا بودن تنها 300 کیلومتر ساحل دریایی دارای تولیدی برابر با 2400 تن( معادل سه برابر تولید ایران) در سال است که این خود بیانگر وجود پتانسیل عظیم سرمایه گذاری در حوره آبزیان است.
قاسمی با بیان اینکه پرورش ماهی در قفس به دلیل نبود برنامه عملیاتی مشخص و نبود برنامه منسجم یکی از حوزه هایی است که به شدت مغفول مانده بود عنوان کرد که در طرح حمایت از پرورش ماهی در قفس پیشنهاد می شود در فضای پسا برجام استفاده از تکنولوژی های روز به منظور بهبود زیر ساخت ها وتربیت نیرو انسانی متخصص در دستور قرار گیرد.
مدیرعامل اتحادیه تکثیر وپرورش آبزیان کشور تحریک تقاضا و نیاز سنجی بازار را به عنوان یکی دیگر از پیشنهادات مطرح کرد و اذعان داشت که با توجه به این مهم می توان ظرف مدت 5 سال به میزان 5/2 الی 5/3 میلیون تن سالیانه پرورش ماهی در قفس دست یافت که توانایی ایجاد 150 الی 200 هزار فرصت شغلی را دارد.
وی در پایان تصریح کرد که در این راستا بانک کشاورزی وظیفه خطیری را بر عهده دارد و با مدیریت صحیح منابع مالی و ایجاد شرایط مناسب برای استفاده کنندگان ازاین  تسهیلات می تواند در توسعه این بخش موثر باشد. 


ارسال نظر