کد خبر: ۳۶۷۵۵
تعداد بازدید: ۱۳۲۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳

تولید برق بیش از نیاز جهان توسط مزارع بادی دریایی

یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می‌ دهد نصب توربین‌ های بادی در بهترین سایت‌ های دریایی جهان می‌ تواند بیش از نیاز جهان برق تولید کند.
به گزارش مارین نیوز از پایگاه اینترنتی سی.ان.ان، این مطالعه که توسط محققان آژانس بین ‌المللی انرژی (IEA) انجام شده است، نشان می‌ دهد مزارع بادی دریایی حتی اگر در مناطق بادخیز و در آب ‌های کم عمق نزدیک سواحل ساخته شوند، به تنهایی می ‌توانند بیش از نیاز جهان برق تولید کنند.
بر اساس این تجزیه و تحلیل، در صورت ساخت مزارع بادی در تمام سایت‌ های قابل استفاده  این مزارع می‌ توانند ۳۶ هزار تراوات ساعت برق در سال تولید کنند که این مقدار به راحتی نیاز فعلی برق جهان را که ۲۳ هزار تراوات ساعت برق است، برآورده می ‌کند.
"فاتح بیرول" مدیر اجرایی آژانس بین ‌المللی انرژی می ‌گوید: سهم مزارع بادی دریایی در حال حاضر تنها ۰.۳ درصد از تولید برق در جهان است، اما پتانسیل آن بسیار زیاد است.
این مطالعه پیش ‌بینی می‌ کند صنعت بادی دریایی در ۲۰ سال آینده ۱۵ برابر رشد خواهد کرد تا به عنوان یک صنعت یک تریلیون دلاری ظاهر شود و ثابت خواهد کرد که انقلاب بزرگ انرژی بعدی خواهد بود.
این آژانس اوایل هفته گذشته اعلام کرد که منابع جهانی انرژی تجدید پذیر سریعتر از حد انتظار رشد می ‌یابند و می ‌توانند در ۵ سال آینده ۵۰ درصد گسترش یابند که این امر با شتاب بیشتر با انرژی خورشیدی انجام می ‌شود.
در گزارش آژانس بین ‌المللی انرژی آمده است که ساخت سایت‌ های مزارع بادی تنها در نزدیکی ساحل، بیش از مقدار کل انرژی مصرفی امروزی در سراسر جهان را تولید می کند اما حداکثر پتانسیل تولید برق مزارع بادی که در نقاطی دور از ساحل ساخته می ‌شوند، بدون در نظر گرفتن مشکلات در زمینه انتقال و ذخیره انرژی تولید شده بیش از ۱۲۰ هزار گیگا وات یا ۱۱ برابر تقاضای جهانی برق در سال ۲۰۴۰ است. براساس اعلام آژانس جهانی انرژی، انرژی باد می ‌تواند افزایش تقاضا برای انرژی پاک را در حین تلاش جهان برای کاهش مصرف کربن، برآورده سازد.
بر اساس برآوردهای آژانس بین‌ المللی انرژی، نسل بعدی توربین ‌های شناور که قابلیت فعالیت در مناطق دورتر از ساحل را دارند، می ‌توانند در سال ۲۰۴۰ تا ۱۱ برابر کل تقاضای برق جهان، برق پاک تولید کنند.
این گزارش همچنین پیش بینی می ‌کند که ظرفیت مزارع بادی دریایی اتحادیه اروپا از ۲۰ گیگا وات امروزی تا سال ۲۰۴۰ به ۱۳۰ گیگا وات خواهد رسید و اگر تعهدات اقلیمی با جدیت دنبال شوند، می‌ تواند به ۱۸۰ گیگا وات نیز برسد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر