کد خبر: ۳۶۷۵۷
تعداد بازدید: ۱۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱

چین پیشگام آغاز بهره ‌برداری از معادن دریایی

یک مقام سازمان بین ‌المللی بسترهای دریایی (ISA) خبر داد که چین در آستانه تبدیل شدن به نخستین کشوری است که بهره برداری از معادن دریایی را آغاز خواهد کرد و این مهم به تصویب قوانین بین ‌المللی برای بهره برداری مواد معدنی از دریا در سال آینده بستگی دارد.
به گزارش مارین نیوز از رویترز، تلاش برای بهره ‌برداری از مواد معدنی دریایی، همچون ذخایر چند فلزی حاوی نیکل، مس، کبالت و منگنز با افزایش تقاضای تلفن ‌های هوشمند، و باتری خودروهای برقی و نیاز به تنوع بخشی، افزایش یافته است. در همین راستا سازمان بین‌ المللی بسترهای دریایی (ISA) تاکنون ۳۰ قرارداد با دولت ‌ها، موسسه‌ های تحقیقاتی و نهادهای تجاری برای مرحله اکتشاف منعقد کرده که در این میان کشور چین با پنج قرارداد با این سازمان، بیشترین تعداد قرارداد را در اختیار دارد.


این سازمان که به منظور مدیریت منابع دریایی از سوی کنوانسیون حقوق دریایی سازمان ملل (UNCLOS) راه ‌اندازی شده، قصد دارد تا جولای سال ۲۰۲۰ قوانینی برای بهره ‌برداری از مواد معدنی در بسترهای دریا به تصویب برساند.
مایکل لودج دبیر کل سازمان‌ های بین ‌المللی بسترهای دریایی (ISA) که هفته گذشته در چین حضور یافته بود در اینباره عنوان کرده است: بر این باورم که چین به راحتی می‌تواند در رده نخستین کشورهایی باشد که بهره ‌برداری از مواد معدنی در بستر دریا را آغاز کند، تقاضا برای مواد معدنی رو به افزایش است و در رشد این بازار تردیدی وجود ندارد. 
بر اساس این گزارش همچنین کشورهای اروپایی از جمله بلژیک، انگلیس، آلمان، لهستان و برخی از کشورهای خاورمیانه نیز به این موضوع توجه داشته ‌اند. اگرچه، هنوز مقرون به صرفه بودن استخراج از اعماق دریا به اثبات نرسیده و برخی از سازمان ‌های غیردولتی این سوال را مطرح کرده ‌اند که آیا امکان دستیابی به توافقی بر سر قوانین بهره ‌برداری در سال آینده میلادی وجود دارد یا خیر؟ لودج درباره چشم ‌انداز تصویب این قوانین تا جولای سال آینده عنوان کرده است: شرایط پیشبرد کار در حال حاضر مثبت بوده و پیش نویس کاملی در اختیار داریم.
یکی از موضوعاتی که هنوز مورد توافق قرار نگرفته پرداخت ‌های متناسب مالی به سازمان بین ‌المللی بسترهای دریایی مستقر در جاماییکا برای بهره ‌بردای از مواد معدنی زیر آب در محدوده خارج از آب ‌های سرزمینی (درون مرزی) است. لودج در این باره توضیح داد: ما به دنبال حق امتیازی هستیم که بتواند بر اساس ارزش سنگ معدن در نقطه استخراج باشد. میزان متوسطی که به این منظور در نظر داریم بین ۴ تا ۶ درصد حق امتیاز است که به صورت بالقوه با گذشت زمان افزایش می ‌یابد.
لودج همچنین افزود: بر اساس پیش نویس فعلی، در صورت تصویب این قوانین و مقررات، دو تا سه سال برای دریافت مجوز و شروع کار معادن عمیق دریایی زمان لازم است.
شرکت کانادایی نوتیلوس مینرال (Nautilus Minerals) پیشتر تلاش کرده بود تا اکتشاف در زیر آب را برای کشف مس و طلا در ماسه ‌های آب ‌های ملی پاپوآ گینه نو آغاز کند اما بودجه مربوط به این اکتشاف به پایان رسید و به همین دلیل مجبور به تشکیل پرونده ‌های مالی و قضایی در این رابطه شدند. با این وجود وقوع چنین اتفاقی مانع دیگران در اکتشافات دریایی نشده است، در این راستا منابع معدنی دریایی جهان (GSR) یک واحد از گروه بلژیکی DEME و گروه کانادایی DeepGreen از جمله گروه ‌هایی هستند که کار، تحقیق و آزمایشات لازم را در این زمینه ادامه داده ‌اند.
در ماه جولای سال جاری، شرکت گرین پیس Greenpeace خواستار توقف فوری معدن‌کاری در اعماق دریا شد تا در مورد تاثیر احتمالی آن بر اکوسیستم دریایی اطلاعات بیشتری به دست آمده و تحقیقاتی انجام شود، با این وجود سازمان بین ‌المللی بسترهای دریایی (ISA) این درخواست را رد کرده است.ارسال نظر