کد خبر: ۳۶۷۵۸
تعداد بازدید: ۱۲۴۵
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶

عاقبت تحریم نفتکش ‌های چینی

تحریم‌ های آمریکا علیه ناوگان کشتیرانی چین از جمله ابرنفتکش‌ ها، نتیجه غیرمنتظره‌ ای داشته و باعث مصرف کمتر سوخت‌ های دریایی کثیف در آغاز سال میلادی جدید خواهد شد.
به گزارش مارین نیوز از رویترز، شرکت رفینیتیو اعلام کرد اقدام آمریکا در تحریم کشتی‌ های شرکت کاسکو به اتهام نقض تحریم های واشنگتن در 24 سپتامبر، تقاضا برای سوخت‌ های کثیف را کاهش خواهد داد.
از ژانویه سال 2020 سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) با اجرای مقررات جدید، استفاده از سوخت‌ های حاوی بیش از 0.5 درصد سولفور را برای کشتی‌ ها ممنوع می کند در حالی که محتوای سولفور سوخت‌ های کشتیرانی اکنون 3.5 درصد است.
نفت کوره سولفور بالا ممنوع نخواهد شد و اگر کشتی‌ های مستقر در بندر دستگاه پاکسازی کننده به نام اسکرابر را نصب کنند مجاز خواهد بود اما عده معدودی از مالکان کشتی و کارگزاران با توجه به سود بالای حمل بار که در چند سال اخیر کم سابقه بوده است، چنین کاری انجام داده اند.
رفینیتیو در گزارشی اعلام کرد به تعویق انداختن نصب اسکرابر در پی رشد سرسام آور نرخ حمل بار در اکتبر، جذب حجم نفت کوره سولفور بالا را تا سال آینده به تاخیر خواهد انداخت و افت تقاضا برای این سوخت در نیمه اول سال 2020 را تشدید خواهد کرد.
مقررات جدید IMO نوید دهنده بزرگترین تغییر در سوخت کشتیرانی از زمان جایگزین شدن نفت به جای زغال سنگ در یک قرن پیش است.
آلاینده هایی مانند سولفور و نیترات که برای سلامت انسان به شدت مضر هستند، هدف مقررات جدید IMO هستند که اجازه استفاده از اسکرابرها را صادر کرده تا صنایع کشتیرانی و پالایش دچار بحران نشوند.
با این حال برخی از دیده‌ بان‌ های صنعت این استثنا را زیر سوال برده و به آلودگی دریا در آبراه‌ های حساس اشاره کرده اند.
رفینیتیو برآورد کرده است که تنها 2500 کشتی تا اول ژانویه به اسکرابرها مجهز خواهند بود در حالی که IMO این رقم را ابتدا 4000 کشتی پیش بینی کرده بود.


منبع: ایسنا
ارسال نظر