کد خبر: ۳۶۸۰۵
تعداد بازدید: ۱۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸

نصب آخرین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی با ثبت رکوردی جدید / همراه تصاویر

سکوی 24B فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی با دستیابی به رکوردی جدید در فعالیت‌ های دریایی پارس جنوبی، سه روز پس از نصب سومین عرشه دریایی این طرح نصب شد.
به گزارش مارین نیوز، پس از اتمام عملیات نصب سکوی اصلی 23 در سه ‌شنبه گذشته، عصر روز جمعه، 24 آبان عرشه اقماری 24B نیز توسط شناور HL5000 بر روی جکت خود در موقعیت دریایی فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی قرار گرفته و نصب شد. بدین ترتیب با نصب دو عرشه دریایی با فاصله کوتاه سه روز، رکوردی بی‌ سابقه در فعالیت ‌های فراساحلی پارس جنوبی ثبت شد. سکوی 24B، آخرین ابرسازه فراساحلی 2500 تنی طرح توسعه فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی است که با اتمام عملیات راه‌ اندازی، ظرفیت تولید روزانه از میدان گازی مشترک ایران و قطر را 14.2 میلیون متر مکعب گاز (معادل 500 میلیون فوت مکعب) افزایش خواهد داد.


قائم‌ مقام طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی پس از اتمام عملیات نصب این سکو با اشاره به رکورد بی ‌سابقه نصب دو ابر سازه‌ دریایی در فاصله کمتر از سه روز در خلیج‌ فارس، گفت: عرشه 2500 تنی 24B بلافاصله پس از نصب سکوی 23 توسط شناور HL5000 به موقعیت مخزنی خود منتقل شده و پس از تلاش‌ های بی‌ وقفه تیم‌ های عملیاتی، پشتیبانی و نظارتي در بخش ‌هاي کارفرما و پیمانکار با رعایت كليه استانداردها و الزامات ایمنی بر روی جکت نصب شد. 
علی ‌اصغر صادقی درباره مشخصات سکوی 24B، گفت: در این سکو نیز همانند دیگر سکوی نصب شده، 34 هزار اینچ – قطر عملیات لوله‌کشی و بالغ بر 90 کیلومتر کابل‌ کشی برق و ابزار دقیق انجام شده است.
وی ضمن اشاره به تکمیل عملیات حفاری و احداث خط لوله ٢٠ اينچ فرعی این سکو به سکوی اصلی 23 گفت: مطابق برنامه ‌ريزي انجام شده پس از پایان عملیات هوک ‌آپ و راه ‌اندازی همزمان دو سازه نصب شده، عرشه اصلی 23 و اقماری 24B  طی هفته‌ های آینده به بهره ‌برداری مي ‌رسند.
صادقی تکمیل این طرح ملی در بخش فراساحل را نتیجه استفاده از ظرفیت ‌های داخلی و مشارکت مشاوران، پیمانکاران و سازندگان ایراني اعلام كرد و افزود: با پیوستن این دو عرشه به مجموعه سکوهای تولیدی پارس جنوبی، پرونده توسعه بخش فراساحل فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی بسته می‌ شود.

ارسال نظر