کد خبر: ۳۶۸۲۴
تعداد بازدید: ۱۲۸۲
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴

انتشار قطعنامه تسهیل کاهش انتشار گازهای گلخانه ‌ای از کشتی ‌ها توسط آیمو

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به هفتاد و چهارمین نشست کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC) سازمان بین‌ المللی دریانوردی (IMO)، از انتشار تازه ترین قطعنامه آیمو به کشورهای عضو این سازمان مبنی بر "اتخاذ اقدامات قانونی، فنی، عملیاتی و اقتصادی مقتضی برای تسهیل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای از کشتی‌ ها" خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علیرضا خجسته با اعلام این خبر، تاکید کرد: کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC) آیمو، قطعنامه شماره ۳۲۳ حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC,۳۲۳(۷۴))، مصوب ۱۷ می ۲۰۱۹ را در راستای ارتقای همکاری میان بخش‌های بندری و دریایی کشورها جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای از کشتی‌ ها منتشر کرده است.
مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر، تصویب راهبرد آیمو برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای را اقدامی موثر در راستای لزوم ظرفیت‌ سازی، تبادل دانش و همکاری میان کشورها (به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته) ارزیابی کرد و گفت: آیمو طی این قطعنامه از کشورهای عضو دعوت کرد از بنادر تحت حاکمیت خود بخواهند اقدامات قانونی، فنی، عملیاتی و اقتصادی مقتضی را برای تسهیل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای از کشتی‌ ها اتخاذ کنند.
خجسته افزود: طی این قطعنامه همچنین از کشورهای عضو درخواست شده تا راهبرد تسهیل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای از کشتی‌ ها، را با حمایت از راهکارهای نوین استفاده از منابع تجدیدپذیر و با رویکرد ترغیب همکاری میان بنادر تدوین و اجرا کنند.
به گفته وی و بنا بر این قطعنامه، همکاری با شرکت‌ های سوخت‌ رسان، شرکت‌ های کشتیرانی و مراجع ذیربط در تمامی سطوح برای تامین و تضمین وجود سوخت‌ های کم‌ کربن و بی‌کربن جایگزین، ارتقای طرح‌ های مشوق و حمایت از تلاش صنایع برای بهبود کیفیت و سطح پوشش داد‌ه‌ های مرتبط، از دیگر راهکارهای تسهیل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای از کشتی‌ ها قلمداد می شود.
مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر در ادامه تاکید کرد: همچنین بر اساس این قطعنامه، از سازمان‌ های بین‌ المللی و کشورهای عضو دعوت شده است به کمک تدابیر مشوق و تسهیل‌ کننده، از همکاری‌، ظرفیت‌ سازی و تبادل روش‌ های مفید پیشین حمایت کنند و نمونه‌ های موفق پیشین، مانند نتایج، رویکردهای توسعه بنادر و اقدامات تسهیل‌ کننده کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای از کشتی‌ ها را به اطلاع کمیته فوق برسانند. 
براساس این گزارش، کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC)، از کشورهای عضو و سازمان‌ های بین‌ المللی ذیربط خواست قطعنامه مذکور را به اطلاع مراجع بندری، اپراتورهای بنادر و پایانه‌ ها، مالکان کشتی‌ ها، شرکت‌ های کشتیرانی و حمل بار، شرکت‌ های خدمات دریایی و سایر ذینفعان برسانند./
ارسال نظر