کد خبر: ۳۷۴۶۸
تعداد بازدید: ۷۳۵
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴

برگزاری نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی

بیست و یکمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی با موضوع محوری چشم انداز و اهداف دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار (2030-2021) و جایگاه ایران در حوزه علوم دریایی برگزار شد.
به گزارش مارین نیوز، این نشست 12 اردیبهشت 1400 بصورت مجازی به مناسبت روز ملی خلیج فارس و با حضور دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روسا و  نمایندگان نوزده دانشگاه و مراکز پژوهشی عضو اتحادیه برگزار شد، موضوع محوری چشم انداز و اهداف دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار (2030-2021) و جایگاه ایران در حوزه علوم دریایی با تاکید بر فعالیت های پژوهشی در خلیج فارس مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
در طی این نشست برخی از دستاوردهای کشور در حوزه علوم و فناوری دریایی از جمله: جایگاه نخست ایران در منطقه در تولید علم در حوزه علوم و فناوری دریایی- اقیانوسی، شروع فعالیت برنامه کلان پایش خلیج فارس و دریای عمان با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، طراحی و ساخت روبات زیر دریایی و استقرار 110 بویه در آب های کشور، فعالیت دانشگاه های عضو اتحادیه در تدوین برنامه های کلان در حوزه زیست فناوری دریا، پرورش ماهی در قفس و پایش تغییر اقلیم، تشریح گردید.
 همچنین اعضا با اشاره به اهداف دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار، موضوعاتی پیرامون ضرورت توجه به توسعه دریامحور، توسعه فعالیت های مشترک با سازمان های بین المللی، اهمیت سال جهانی علوم پایه (2022) در توسعه علوم دریایی، افزایش ارتباطات بین دانشگاه های دریایی، اهمیت علوم دریایی در امنیت غذایی و استحصال انرژی پاک، توجه به مطالعات علمی در موضوع استحصال و شیرین سازی آب دریا، حفاظت از اکوسیستم های دریایی، توسعه گردشگری پایدار دریایی، آموزش و توانمندسازی جوامع ساحلی، مدیریت منابع آبزی، اکولوژی، بهداشت و بیماری ها و تکثیر و پرورش آبزیان، پیشنهادهایی مانند ایجاد صندوق حمایت از طرح های پژوهشی دریایی، تدوین طرح کلان ملی برای مشارکت اعضای اتحادیه در فعالیت های تحقیقاتی دریایی و بهره گیری مشترک از کاوشگر خلیج فارس را مطرح ن. 
دکتر رحیمی، در این نشست فعالیت مشترک اعضای اتحادیه بر ضرورت ایجاد یک کنسرسیوم بین اعضا برای مشارکت در هزینه ها و بهره برداری از شناور تحقیقاتی کاوشگر دریایی خلیج فارس را مورد تاکید قرار داد و گفت: علاوه بر اعضای حاضر اتحادیه، باید تلاش شود زمینه برای حضور پارک های علمی و فناوری، شرکت های دولتی و حتی شرکت های خصوصی فعال در حوزه دریایی به منظور توسعه ارتباط با صنعت و فعالیت برای توسعه فناوری های دریایی و جذب اعتبارات تحقیقاتی برای دانشگاه های دریایی در نشست های اتحادیه فراهم آید. بر این اساس اتحادیه باید به سمتی حرکت کند که زنجیره علم، فناوری و تجارت در ساختار آن شکل بگیرد. وی افزود: ایجاد صندوق برای فعالیت های اتحادیه را نیز می توان از طریق پارک های علم و فناوری پیگیری نمود. 
دکتر رحیمی ضمن تاکید بر ایجاد مراکز رشد تخصصی دریایی زیر نظر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی که در طی آن از طریق ایجاد اشتغال واقعی زمینه برای جذب نخبگان علمی به رشته های دریایی می آورد، از پیشنهاد فعالیت مشترک اعضای اتحادیه بر روی یک طرح کلان ملی استقبال کرد و آمادگی خود را برای پیگیری موضوع از طریق شوریعالی عتف اعلام نمود.     
در این نشست مقرر شد تا دبیرخانه اتحادیه با طراحی نشست های موضوعی در حوزه های شیلات و زیست فناوری دریا، حفاظت از محیط زیست، صنایع دریایی، مهندسی سواحل و بنادر، و موضوعات حقوقی از نمایندگان بخش صنعت و مراکز تحقیقاتی برای حضور در این نشست ها دعوت به عمل آورد. همچنین موضوع ایجاد کنسرسیوم برای مشارکت و بهره برداری دانشگاه ها از کاوشگر خلیج فارس به تصویب رسید و مقرر گردید عضویت پارک های علم و فناوری در اتحادیه پیگیری شود.   
گفتنی است در این نشست روسا و نمایندگان دانشگاه شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، علوم و فنون دریایی خرمشهر، تربیت مدرس، خلیج فارس، هرمزگان، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گیلان، دریانوردی و علوم دریایی چابهار، شهید چمران، گلستان، مازندران، علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، صنعتی نوشیروانی بابل، علوم دریایی امام خمینی (ره)، گنبد کاووس، صنعتی مالک اشتر و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی حضور داشتند.

ارسال نظر