کد خبر: ۳۸۶۶۸
تعداد بازدید: ۳۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۶

پذیرش ۱۰۰ فروند کشتی تعمیراتی در ایزوایکو

مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) با بیان اینکه ۴۰ فروند کشتی در این مجتمع در حال تعمیر است، گفت: امسال بیش از ۱۰۰ فروند کشتی را برای انجام تعمیرات پذیرش خواهیم کرد.
به گزارش مارین نیوز، سلمان ضربی با بیان اینکه این میزان پذیرش کشتی تعمیراتی حدنصاب جدید است، افزود: سال گذشته نیز ۹۴ فروند کشتی را برای نخستین بار پذیرش کردیم.
وی در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما به نقش موثر مجتمع ایزوایکو در بخش تعمیر و ساخت کشتی از دیرباز اشاره کرد و گفت: سال ۱۳۷۷ نخستین کشتی اقیانوس پیما در مجتمع کشتی سازی برای تعمیرات پذیرش شد و هم اکنون ۴۰ اقیانوس پیمای کوچک و بزرگ در این مجتمع در حال بازسازی و یا تبدیل از نوع شناور تجاری به شناور‌های دیگر است. 
مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) با اشاره به گسترش فعالیت‌های تعمیراتی در دهه ۸۰ به سمت تعمیرات کشتی‌های سوپرتانکر، افزود: خوشبختانه با طراحی و ساخت ۲ حوضچه خشک، یکی از بزرگترین تجهیزات و زیرساخت‌های تعمیراتی در سواحل خلیج فارس مستقر شد. 
وی ادامه داد: در زمانی که استکبار جهانی شرایطی را برای پذیرش کشتی‌های ایرانی در خارج از کشور ایجاد کرد، این حوضچه‌های خشک با ارائه خدماتی به شرکت ملی نفت، نقش خوبی را در حفظ و پایداری صادرات نفت و آماده سازی ناوگان نفتی برای حمل و نقل این کالای راهبردی ایفا کرد و حدود ۲۸ کشتی این شرکت در مجتمع کشتی سازی ایزوایکو پذیرش و بازسازی شد.
جلوگیری از خروج ۶ میلیون دلاری ارز با تعمیر سوپرتانکر در کشور 
ضربی از پذیرش برخی از این کشتی‌ها با طول ۳۴۰ متر برای نخستین بار در خشکی خبر داد و گفت: جلوگیری از خروج ارز، تحویل به موقع، گسترش فناوری در سواحل جنوبی و ایجاد اشتغال از جمله مزایای پذیرش و تعمیر کشتی‌های داخلی است و پیمانکارانی فعال در این بخش با روش‌های نوآورانه و یا انتقال فناوری از سایر بخش‌های کشور، در بندرعباس مشغول تعمیر این کشتی‌ها هستند که اشتغالزایی خوبی ایجاد شده است. 
به گفته مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو)؛ با تعمیر یک سوپرتانکر در کشور از خروج ۴ تا ۶ میلیون دلار ارز جلوگیری می‌شود، ضمن اینکه این تعمیرات با قیمت مناسبی در کشور انجام می‌شود تا نفتکش‌ها توان عملیاتی خود را حفظ کنند. 
ظرفیت اشتغال ۱۰ هزار نفری در مجتمع کشتی سازی منوط به سفارش سازی
مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) با بیان اینکه ایجاد اشتغال یکی از زمینه‌های موثری است که در حوزه دریایی همواره به دنبال آن بوده ایم؛ گفت: با شروع تعمیرات کشتی‌های بزرگ این اشتغال در مجتمع کشتی سازی ایزوایکو پایدار شده، هم اکنون ۲ هزار و ۶۳۰ نفر در این مجتمع مشغول به کار هستند و با توجه به زیرساخت‌های موجود در صورت سفارش‌های بیشتر این قابلیت وجود دارد که تا ۱۰ هزار نفر در این مجتمع مشغول به کار شوند. 
وی ادامه داد: امیدواریم با توجه سازمان کشتیرانی کشور در بخش دولتی و نیمه دولتی به مجتمع کشتی سازی ایزوایکو، این ظرفیت به طور کامل مورد بهره برداری قرار گیرد.
ضربی با بیان اینکه هم اکنون در بخش خصوصی از همه ظرفیت موجود برای تعمیرات استفاده می‌کنیم، گفت: از نظر زیرساختی، مجتمع کاملا آمادگی ارائه خدمات به مشتریان را دارد و با توجه به روش‌های ایجاد شده از سال‌های اخیر، این تعمیرات از لحاظ اقتصادی سودمند بوده و می‌تواند بارقه امیدی برای صنعت اقتصادی باشد همانطور که در همه جهان کشتی سازی یک صنعت اقتصادی است در ایران هم می‌تواند به عنوان یک مولفه اقتصادی و مورد توجه دولت و بخش خصوصی باشد.


ارسال نظر