کد خبر: ۳۶۷۵۶
تعداد بازدید: ۲۰۰۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

مناقصه خارج‌ سازی هشت فروند شناور غرق شده در اروند رود

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: تا پایان امسال حداقل 8 فروند از مغروقه‌ های اروند رود برای خارج‌ سازی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی به مناقصه می ‌رود.
به گزارش مارین نیوز،‌ مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر درباره خارج سازی شناورهای مغروقه در اروند حاصل از جنگ تحمیلی اظهار داشت: 21 فروند شناور مغروقه در آبراهه اروند‌رود از بندر خرمشهر تا دهانه ورودی به خلیج فارس د‌اریم.
نورالله اسعدی افزود: از این تعداد 15 فروند سمت کشور عراق، سه فروند سمت ایران و یک فروند هم در وسط آبراه قرار دارد.
وی اضافه کرد: برای خارج ‌سازی این شناورهای مغروقه ‌اقدامات مناسبی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی ایران صورت گرفته است و پروژه خارج ‌سازی کامل در دستور کار قرار دارد. 

مناقصه خارج‌ سازی هشت فروند مغروقه در اروند تا پایان امسال
اسعدی ادامه داد: پیش ‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال حداقل 8 فروند از این شناورهای مغروقه‌ ها برای خارج‌ سازی به مناقصه برود.
‌مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر با بیان اینکه رقم اعتبار خارج‌ سازی این هشت فروند هنوز مشخص نشده است، اظهار داشت: این رقم توسط سازمان بنادر و دریانوردی تعیین می‌ شود، سپس پروژه شناورسازی مغروقه‌ ها به مناقصه می ‌رود و بخش خصوصی آن با کارفرمایی سازمان بنادر و دریانوردی اجرا می‌ کند.

خارج‌ سازی شناور بزرگ مغروقه خانیان در اولویت
وی اظهار داشت: مهمترین شناور مغروقه در این حوزه، کشتی مربوط به کشور یوگسلاوی سابق ‌با نام "خانیان" است که در اسکله ما غرق شده است و اولین اقدام ما خارج‌ سازی این بزرگترین شناور مغروقه زمان جنگ خواهد بود که مطالعات خارج‌ سازی آن انجام شده است. 
اسعدی با بیان اینکه تعیین خط مرزی در ابراهه اروند و موارد مربوط به آن در حوزه وزارت امور خارجه است، اظهار داشت: قطعا خارج سازی این شناورهای مغروقه تأثیر بسزایی در ایمنی سیر شناورها دارد.
‌مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر ادامه داد: این تعداد شناورهای مغروقه اگر خارج شود موجب می ‌شود که در حوزه ایمنی سیر شناورها، ریسک کاهش یابد، ضمن آنکه وجود این شناورهای مغروقه اثرات زیست محیطی نامناسبی بر اروند ‌دارد که با خارج سازی آن، این مشکلات رفع می‌ شود. 
بر اساس این گزارش از فارس، مساحت کل بندر خرمشهر ۲۳۰ هکتار است که ‌۱۸ اسکله فعال ‌دارد‌ و ظرفیت پذیرش کالا در این بندر ۳.۵‌ میلیون تن در سال است. همچنین ظرفیت جابه‌ جایی مسافر از پایانه مسافری دریایی بندر خرمشهر روزانه ۱۲۰۰ نفر است.

ارسال نظر