کد خبر: ۳۶۸۱۷
تعداد بازدید: ۱۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳

سفر به "جزیره هنگام" با همراهی دلفین ها

با فرا رسیدن پاییز، آب های خلیج فارس مهمانان تازه ‌ای را میزبانی می کند. در اواسط این فصل، دلفین ‌ها به نزدیکی هنگام می ‌رسند و تا اواسط اردیبهشت در همین منطقه می ‌مانند.
به گزارش مارین نیوز، اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هر چند وقت یک ‌بار دلتان می‌ خواهد از فضای دود گرفته و آلوده شهرهای بزرگ فاصله بگیرید و به جایی بروید که از خیابان، ماشین و صدای بوق خبری نباشد، پیشنهاد ما در این فصل به شما سفر به هرمزگان و دیدن جزیره ‌ای است که به "هنگام" معروف است. جزیره ‌ای که جاذبه‌ های طبیعی منحصر به ‌فردش باعث می ‌شود نه تنها از تمام نقاط ایران گردشگر داشته باشد، بلکه توریست ‌های خارجی هر سال این موقع ‌ها که می‌ شود به عشق دیدن دلفین‌ ها به این جزیره پا می ‌گذارند.


چگونه برویم؟
برای رفتن به جزیره هنگام ابتدا باید راهی بندرعباس شوید و از آنجا به قشم بروید و از اسکله شهید ذاکری سوار ماشین شوید تا به اسکله کندالو برسید. در این اسکله قایق ‌ها شما را به جزیره هنگام می ‌رسانند. جزیره هنگام نزدیک قشم است و با آن ۴۵ دقیقه فاصله دارد. قایق ‌سواری و تماشای ماهی ‌هایی که نزدیک قایق می ‌شوند و مرغان دریایی که برای شکار ماهی ‌ها تا نزدیکی قایق‌ تان پایین آمده‌ اند، می ‌تواند به اندازه کافی شما را سرگرم کند. اگر هم با هواپیما بروید، فرودگاه قشم نزدیک اسکله کندالو است و تنها ۱۰ کیلومتر با آن فاصله دارد.


تفریحات جزیره
خیلی قبل ‌ترها به هنگام هنجام و هنیام می‌ گفتند. این جزیره در فارسی باستان هنگاما بود و در ارمنی نیز به انگام شناخته می ‌شد. هنگام به معنی زمان و گاه هم هست. شاید بی ارتباط نباشد، اگر بگوییم نام جزیره مترادف است با اینکه نباید لحظه ‌ای را برای دیدنی‌ های جزیره از دست داد!
نخستین دیدنی این جزیره که از بدو ورود جذبتان می ‌کند، همان سواحل زیبایش است. طول نوار ساحلی هنگام، 50 کیلومتر است که در هر قدم، تصویری متفاوت از دریا را خوهید دید. حساب ساحل نقره ای هنگام از همه سواحل ایران جداست به همین خاطر به عنوان موردی کاملا مجزا از سایر سواحل از آن نام برده می ‌شود. در این ساحل ذراتی از نوعی کانیِ براق به چشم می‌ خورد که جلوه ‌ای درخشان به ساحل داده ‌اند. در پی آسیب ‌هایی که در چند سال گذشته به خاطر برداشتن خاک توسط گردشگران به این ساحل وارد آمده، محدودیت‌ هایی برای ورود به آن وجود دارد. اگر از تورهای گردشگری مستقر در جزیره قشم و بندر کندالو، استفاده کنید، می ‌توانید سوار بر قایق از کنار این ساحل زیبا عبور کنید. برای استفاده از این تورها، احتیاجی به پرداخت هزینه اضافی نیست؛ در واقع با خرید بلیط قایق کندالو- هنگام، قایقرانان با مهربانی هر آنچه را که می ‌توانند نشانتان می ‌دهند تا گردشی خاطره‌انگیز را برایتان رقم بزنند. اما شب ‌های این ساحل هم جلوه ‌ای دیگر دارد. در زمان های خاصی از سال، شب‌ ها ساحل جزیره هنگام چهره ‌ای جادویی به خود می ‌گیرد و آب در آن به رنگ آبی درخشان در می ‌آید. چنین پدیده ‌ای که در سواحل مالدیو و کالیفرنیا و دیگر نقاط دنیا هم رخ می ‌دهد، ناشی از فیتوپلانکتون‌ های دریایی است. این آبزیان ریز، وقتی در شرایط ناآرام قرار می ‌گیرند از خود نور ساطع می ‌کنند و باعث می ‌شوند که موج ‌ها و ماسه‌ های ساحل نیز به شکلی درخشنده به نظر برسند.


با فرا رسیدن پاییز، آب ‌های خلیج ‌فارس مهمانان تازه ‌ای را میزبانی می ‌کند. در اواسط این فصل، دلفین ‌ها به نزدیکی هنگام می ‌رسند و تا اواسط اردیبهشت در همین منطقه می ‌مانند. اگر از اسکله‌ کندالو به سمت هنگام حرکت کنید، می ‌توانید دسته‌ های دلفین را ببینید که در کنار هم با نظم خاصی شنا می‌ کنند. شاید بپرسید که چه زمانی باید در هنگام باشیم تا حتما این دلفین ‌ها را ببینیم؟ حقیقت این است که هیچ ‌کس نمی‌ تواند بهترین زمان رفتن به جزیره هنگام را تعیین کند، اما یک قانون کلی هست که می ‌گوید هر زمان که  هوا خنک بوده و دریا هم صاف باشد، دلفین ‌ها خودنمایی می ‌کنند.


در نزدیکی روستای غیل که مابین هنگام قدیم و هنگام جدید قرار دارد، می‌ توانید سنگ ‌هایی را در هیبت دو انسان ببینید که به سنگ مادر و دختر معروفند. مردم این روستا معتقدند که این سنگ‌ ها مادر و دختری هستند که در زمان قدیم از دست زورگویان زمانشان فرار می ‌کردند. این مادر و دختر برای نجات از چنگ تعقیب‌ کنندگانشان دست به دعا بلند کرده و از خدا طلب نجات می ‌کنند. بومیان عقیده دارند که خداوند آن ‌ها را به سنگ تبدیل کرد و به این وسیله آن‌ ها را نجات داد.


اما دیدن حیات ‌وحش جزیره‌ هنگام نیز خالی از لطف نیست. برای مثال در حوالی جزیره، جایی هست که به آکواریوم طبیعی خلیج ‌فارس لقب گرفته. در این محل می ‌توانید ماهی‌ های رنگارنگی را ببینید که در خلیج‌ فارس شنا می‌ کنند. در این بخش از جزیره به دلیل وجود کلونی ‌های مرجانی، آب شفافیت بالایی دارد و جانداران رنگارنگ دریایی به ‌راحتی قابل ‌مشاهده هستند. اگر کمی خرده ‌نان همراه ‌تان داشته باشید و در آب بریزید حرکت ماهی ‌ها را بهتر می‌ بینید.
دیگر جانورانی که تنها در هنگام می ‌توانید ببینیدشان عبارتند از: لاک ‌پشت پوزه عقابی، جیبر که از انواع آهوی بومی شبه‌ قاره هند و ایران است و خاردم مصری که نوعی خزنده از خانواده سوسمار است.


به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی این جزیره، انگلیسی ‌ها ‌به آن توجه بسیاری داشته ‌اند و همانگونه که در اسناد و کتب تاریخی آمده در عصر قاجاریه با ساختن خانه‌ ها و تأسیساتی نظیر انبار زغال، تلگراف‌ خانه و ... به این جزیره نفوذ کردند تا بتوانند بر مسیرکشتیرانی خلیج ‌فارس نظارت کنند. تأسیسات بندری انگلیسی ‌ها همان چیزی است که از دوران سیاه استعمار در این جزیره برجای مانده و بازدید از آن تجربه خوبی است.


بازار هنگام هم از معدود بازارهایی است که هیچ اثری از مدرنیته در آن دیده نمی ‌شود، شلوغی و ازدحام بازار شهرهای بزرگ را ندارد و خیالتان راحت باشد که قدم زدن در این بازار کلافه ‌تان نمی‌ کند. همه چیز در این بازار رنگ‌ و بوی سنتی دارد. صنایع‌ دستی، روغن ‌های مختلف، ادویه‌ های محلی و بسیاری کالاهای ریز و درشت دیگر را می‌ توانید در این بازار بیابید. گذشته از این، خاک این جزیره که به "گلک" معروف است با آن رنگ قرمزش هم خوراکی است و هم در صنعت سنگ ‌های تزیینی از آن استفاده می ‌شود. مردم جنوب، برای تهیه نوعی غذای محلی که به نام "سوراغ" معروف است هم از این خاک استفاده می‌ کنند. در بازار زن‌ هایی را می ‌بینید که در حال پختن نان ‌هایی محلی با سسی قرمز رنگ یا همان سوراغ با تخم ‌مرغ هستند؛ چشیدن طعم این نان محلی را از دست ندهید.


اقامت
هنگام سه روستای هنگام قدیم، هنگام نو یا جدید و غیل دارد که با راه شوسه به هم وصلند. هنگام قدیم خالی از سکنه است و در روستای غیل تنها دو خانوار زندگی می ‌کنند. هنگام جدید روستایی ۷۵۰ نفره است و اگر می ‌خواهید خانه بگیرید باید اینجا را انتخاب کنید. در واقع برای بیشتری ‌ها سفر به هنگام سفری یک روزه است، صبح به جزیره می ‌آیند و عصر به قشم باز می ‌گردند؛ اما خیلی ‌ها هم به عشق کمپ کردن به جزیره هنگام می ‌روند تا یک شب را در جایی بکر و زیر آسمان پرستاره و ساحل پر از فیتوپلانگتونش سر کنند، در این صورت بهتر است به پاسگاه اطلاع بدهید که کجای جزیره ساکنید تا موقع گشت ‌زنی بهتان سری بزنند و امنیتتان تامین شود. با این اوصاف باید وسایل کمپ و پخت ‌و پز همراه داشته باشید. در هنگام، هم مغازه برای خرید وسایل هست و هم می‌ شود به محلی ‌ها غذا سفارش داد. سمبوسه میگو و خرچنگ، برنج و ماهی و برنج و میگو (حواری میگو) از غذاهایی هستند که محلی ‌ها می ‌توانند برایتان آماده کنند./

منبع: ایرنا
ارسال نظر