کد خبر: ۳۶۹۹۱
تعداد بازدید: ۱۶۹۶
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰

نصب سومین سکوی فاز 13 پارس جنوبی / همراه تصاویر

سومین سکوی برداشت گاز طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با ظرفیت برداشت روزانه 14.2 میلیون متر مکعب گاز غنی در خلیج فارس توسط شناور HL-5000 نصب شد.
به گزارش مارین نیوز، سکوی اصلی 13A، سومین سکوی فاز 13 پارس جنوبی، صبح امروز (دوشنبه، ۵ اسفند ماه) توسط شناور نصاب HL-5000 در بلوک گازی این طرح نصب شد.


این سازه به همراه سکوی اقماری 13C با 98 درصد پیشرفت عملیات ساخت در یارد صنعتی شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) در بوشهر، اواخر بهمن ماه به روش کشیدن (Push Pull) بر روی شناور FLB124 بارگیری شدند.
مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با اشاره به انتقال همزمان این دو سکو به خلیج فارس در هفته گذشته گفت: این عملیات پیچیده و حساس، پس از پایدار شدن شرایط جوی در دریا با رعایت دقیق اصول ایمنی و به منظور شتاب بخشیدن به برنامه برداشت گاز غنی از مرحله دوم فاز 13 پارس جنوبی اجرایی شد.
پیام معتمد، به مقدمات آماده سازی نصب سکوی 13A اشاره کرد و گفت: پس از قرار گرفتن شناور نصاب در موقعیت مخزن و حضور تیم های اجرایی، مراحل آماده سازی جکت و نصب کیسون به پایان رسید واین سکوی 2500 تنی بر روی چهارپایه خود قرار گرفت.
وی با بیان اینکه به زودی عملیات انتقال و نصب سازه های جانبی این سکو شامل مشعل (flare) و پل ارتباطی آغاز می شود، افزود: پس از پایان عملیات نصب متعلقات، فعالیتهای مربوط به اتصال چاه ها به سکو (Hook up) و راه اندازی، آخرین اقدامات در جهت تکمیل و بهره برداری از سکوی 13A خواهد بود.
این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس از نصب آخرین سکوی فاز 13 پارس جنوبی در روزهای اینده خبر داد و گفت: با تکمیل عملیات راه اندازی و بهره برداری از این سکو با احتساب سکوی 13A، روزانه 28 میلیون متر مکعب به برداشت گاز غنی از میدان گازی پارس جنوبی اضافه شده که برابر با نیمی از ظرفیت تولید اسمی تعیین شده برای طرح توسعه فاز 13 است.
معتمد با اشاره به تولیدی شدن دو سکوی 13B و 13D این طرح در سال 97 گفت:با احتساب تولیدی شدن چهار سکوی گازی تکمیل عملیات حفاری و بهره برداری از خطوط لوله اصلی و درون میدانی این سکوها، ظرفیت تولید گاز غنی در این طرح به روزانه 56 میلیون متر مکعب در روز می رسد.
براساس این گزارش، طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان طراحی شده است.
ارسال نظر