کد خبر: ۳۷۰۰۲
تعداد بازدید: ۱۲۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳

یک ربات آبی کم هزینه و تک موتور

پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" در پروژه جدید خود، نوعی ربات دریایی ابداع کرده‌ اند که هزینه کمتری نسبت به ربات‌ های دیگر دارد و تنها با یک موتور کار می‌ کند.
به گزارش مارین نیوز، پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا (UPenn)، نوعی قایق رباتیک طراحی کرده‌ اند که می توان از آن برای بررسی اقیانوس ها یا انجام دادن عملیات دریایی استفاده کرد. این ربات دریایی ارزان قیمت موسوم به "مودبوت" (Modboat) می ‌تواند تنها با استفاده از یک موتور در آب شنا کند.
"گدالیا نیژنیک" (Gedaliah Knizhnik)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ایده اصلی این پروژه از پژوهشی به دست آمده که در سال ۲۰۱۵ انجام شده بود. از آنجا که در آزمایشگاه من، ربات ‌های ارزان قیمت مورد بررسی قرار می‌ گیرند، فورا از این ایده استقبال شد. ما تجربه کار با ربات‌ های دریایی را داشتیم؛ در نتیجه این فرصت خوبی بود تا آن را گسترش دهیم.
هدف بلند مدت این پژوهش، ابداع تعداد قابل توجهی از قایق ‌های رباتیک است که می ‌توانند کارها را به صورت گروهی انجام دهند. این پژوهش، نخستین گام در این مسیر به شمار می ‌رود و می‌ تواند به طراحی ربات‌ های دریایی کمک کند که هم کارآمد و هم مقرون به صرف هستند.


مدبوت، طراحی ساده ‌ای دارد و می ‌تواند به صورت موثر به حرکت کردن در آب بپردازد. این ربات، از یک بدنه اصلی و دو باله تشکیل شده و می‌ تواند تنها با استفاده از یک موتور حرکت کند.
هدایت این ربات در یک جهت خاص، با تنظیم سرعت آن امکان ‌پذیر می‌ شود تا بدین ترتیب ربات بتواند بدن خود را به چپ یا راست بچرخاند و یا میزان حرکت باله ‌ها را هنگام شنا تغییر دهد.


نیژنیک ادامه داد: ربات ما، به خوبی ربات‌ های دیگر شنا نمی‌ کند اما طراحی منحصر به فرد آن فقط با استفاده از یک موتور انجام شده است؛ در صورتی که معمولا ربات ‌ها حداقل به دو موتور نیاز دارند. این طراحی موجب می ‌شود که هزینه ساخت ربات، کمتر باشد و امکان تولید تعداد قابل توجهی از آنها فراهم شود. بدین ترتیب، شنای ضعیف ربات‌ها نیز جبران خواهد شد.


پژوهشگران، ربات خود را در مجموعه‌ ای از آزمایش‌ ها مورد ارزیابی قرار دادند و دریافتند که این ربات می ‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد.
نیژنیک افزود: ساخت ربات ‌های مقرون به صرفه، کمتر امکان ‌پذیر می‌ شود زیرا تجهیزات مورد نیاز برای ساخت آن ها، هزینه بالایی دارند. ما در این پژوهش نشان داده‌ ایم که چگونه می‌ توان طراحی منحصر به فردی را برای ساخت ربات در نظر گرفت تا به ابزاری کاربردی تبدیل شود.


حال که در این پژوهش نشان داده‌ ایم رباتی با این طراحی می ‌تواند به خوبی کار و شنا کند، باید به این فکر باشیم تا آن را در مکان‌ های مورد نظر خود به کار بگیریم. ما در حال حاضر تلاش می ‌کنیم تا ربات را در مسیرهای خاصی هدایت کنیم و آن را برای وظایفی مانند قرار دادن حسگر و اندازه‌ گیری به کار ببریم.
براساس این گزارش از تک ‌اکسپلور، پژوهش فوق در مجله "arXiv" به چاپ رسیده است. 
ارسال نظر