کد خبر: ۳۷۰۲۷
تعداد بازدید: ۱۳۶۵
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۳

نصب سازه‌ های جانبی سومین سکوی فاز 13 پارس جنوبی

عملیات نصب سازه‌ های جانبی عرشه اصلی 13A در بلوک گازی این طرح در آب های خلیج فارس که روز دوشنبه ۵ اسفند ماه 98 توسط شناور HL-5000 نصب شده بود، روز 21 اسفند ماه به پایان رسید.
به گزارش مارین نیوز، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: عملیات نصب پل ارتباطی به همراه مشعل سکوی گازی 13A از شامگاه سه‌شنبه، ۲۰ اسفند توسط شناور نصاب SEA PAD آغاز شد و ساعاتی قبل به پایان رسید. 


پیام معتمد مجموع وزن سازه ‌های مذکور را که در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در بوشهر ساخته شده‌اند، بیش از 350 تن اعلام کرد و افزود: پل ارتباطی و مشعل این سکو به ترتیب بیش از 241 و 109 تن وزن دارند که پیش از این به همراه پل ارتباطی و مشعل سکوی اقماری 13C با اوزان مشابه بطور همزمان جهت نصب در موقعیت‌ های مخزنی A و C راهی بلوک گازی طرح توسعه فاز ۱۳ در میدان مشترک گازی با قطر شدند. 
به گفته معتمد، با نصب متعلقات مربوط به سومین سکوی طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، شناور حامل، جهت نصب متعلقات سکوی آخر عازم موقعیت C در میدان مشترک خواهد شد. 
مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی گفت: با اتمام عملیات نصب سازه ‌های جانبی و شروع عملیات هوک ‌آپ و راه ‌اندازی سکو 13A که در فاصله ۱۰۵ کیلومتری ساحل کنگان قرار دارد، ۱۴.۲ میلیون متر مکعب (معادل ۵۰۰ میلیون فوت مکعب) در روز به تولیدات گازی میدان مشترک پارس جنوبی افزوده می ‌شود. 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه ضمن بهره ‌برداری از سکوی 13C، کارهای جزئی باقی‌ مانده در سکوی 13A نیز تکمیل و این سکو هم به مدار تولید وارد می ‌شود، افزود: با راه ‌اندازی این دو سکو بخش فراساحل فاز 13 پارس جنوبی پایان می ‌یابد. 
بر اساس این گزارش، هم ‌اکنون در بخش فراساحل فاز 13 پارس جنوبی، دو سکوی 13B و 13D در مجموع با ظرفیت برداشت 28 میلیون متر مکعب گاز به همراه دو رشته خطوط لوله 32 اینچ اصلی و یک خط لوله درون میدانی در مدار بهره ‌برداری قرار دارند.

ارسال نظر